Prvé semifinále jasnou záležitosťou Ružomberčaniek

Basketbalistky nenechali v prvom zápase semifinále play-off nikoho na pochybách, že Šamorín je prekážka, ktorú jednoducho musia zdolať.

Úvod stretnutia so Šamorínom nebol ničím výnimočný. Mierny náskok Ruže len podčiarkoval papierové predpoklady. Potom však len niekoľko minútová pasáž, ktorá o všetko rozhodla. Dievčatá nastrieľali 22 bodov po sebe a vypracovali si už do polčasu nedostihnuteľný 32 bodový náskok.

Kto vybuchol?

„Aby som bol úprimný, jednoducho neviem, prečo takýto úsek stretnutia nastal. Určite sme boli dobrí v obrane, hrali sme disciplinovane, konzistentne. Oveľa lepšie, ako druhý polčas, a tak to vyšlo,“ odpovedal tréner Juraj Suja, kde vidí príčiny tak úspešnej bodovej série.

Otázne teda je, kto vybuchol? Fantasticky herne Ružomberok alebo nedostatočnosťou Šamorín.

„Určite si myslím, že nám veľmi, ale veľmi ušiel prvý polčas. Celkovo to bola veľká katastrofa,“ hodnotila kapitánka Šamorína a reprezentantka Romana Vyňuchalová.

Ružomberok mal naozaj pestrú ofenzívu, poľahky sa dostával k bodom, pričom pod vlastným košom dokázal veľa akcii súpera upratať. Ziskom lopty či ubránením priestoru na čas.

Janeesa Jefferyová (vpravo) sa vrátila na palubovku po dvoj zápasovej absencii zapríčinenej zranením členka. Foto – Rudolf Maškurica/mbkruzomberok.sk

Zápas pod kontrolou

„Myslím, že zápas sa vyvíjal podľa našich predstáv, v podstate sme viedli úplne s prehľadom celý ten zápas, boli tam nejaké chyby, detaily a v podstate týmto detailom sa musíme vyvarovať, lebo neskôr vo finále sa nám to môže vypomstiť,“ hovorila, už predovšetkým o druhom polčase najúspešnejšia strelkyňa zápasu Miroslava Mištinová.

Ružomberok kontroloval priebeh aj v ostatných minútach, hoci nie až s takou dominanciou, ako v prvom polčase. Dievčatá ukázali ukázali niekoľko oku lahodiacich akcií, spolu aj individuálne. A nebyť Romany Vyňuchalovej, ktorá sa dokázala presadiť pod košom, ktovie, či by Šamorín neodchádzal z Liptova aj s väčším, ako len 43 bodovým rozdielom.

„Upozorňoval som, aby sme nepozerali na tabuľu a hrali v druhom polčase tak dobre, ako v prvom. To sa celkom nepodarilo. Ale treba aj uznať, že nie je medzi nami a Šamorínom taký výkonnostný rozdiel, aby sme mohli vyhrávať tak vysoko, ako v prvom polčase. Takže to je normálna vec, že tie baby od súpera ukázali postupne určitú kvalitu,“ hodnotil výkon svojich dievčat tréner Juraj Suja.

Mimochodom. Bol to jeho prvý zápas potom, ako podpísal s Ružomberkom nový kontrakt. Trénovať bude minimálne ďalší rok – spolu už siedmy – a v zmluve je tiež opcia o ročné predĺženie.

Miroslava Mištinová – najlepšia strelkyňa úvodného merania síl so Šamorínom a zároveň tretia najlepšia športovkyňa mesta za rok 2018. Foto: Rudolf Maškurica/mbkruzomberok.sk

Úspešná Mištinová

Strelecky, ale aj peknými momentmi sa prezentovala azda takmer každá hráčka v domácom drese. Produktivitou najúspešnejšia bola Miroslava Mištinová, autorka 20 bodov v zápase. Jej strelecká úspešnosť prekonala 92 percent. Z trinástich pokusov minula len raz.

Len pred šiestimi dňami získala v ankete o najlepších športovcov mesta za rok 2018 tretie miesto. Toto osobné ocenenie ju však k lepším výkonom nemotivuje.

„Určite si ocenenie veľmi vážim, ale nemôže povedať, že by ma to nejako povzbudilo k lepším výkonom,“ priznala 21-ročná Prievidžanka, ktorá hrá v MBK aktuálne tretiu sezónu.

Jednoznačný výsledok proti Šamorínu ju neprekvapil a priznala, že verí v ukončenie série v troch zápasoch.

Druhý krok môžu Ružomberčanky spraviť v stredu v Šamoríne. Tretie stretnutie je naplánované na sobotu, 30. marca od 18:30 opäť v Koniarni.

MBK Ružomberok – ŠBK Šamorín 85:42 (25:6, 48:16, 67:29) – stav série 1:0.

MBK: Mištinová 20, Ellenbergová 14, Jefferyová 11, Markovićová 8, Yatskovetsová a Stašová po 7, Moravčíková a Ivančáková po 5, Belušová 4, Janoščíková a Kelčíková po 2

ŠBK: Vyňuchalová 15, Marcová 9, Horvátová 8, Sujová a Letková po 5.

Štvrtiny: 25:6, 23:10, 19:13, 18:13. TH: 18/12 – 13/11. Trojky: 5-3. Úspešnosť streľby: 54% – 29%. Rozhodovali: Perečinský, Karnay, Obertová

V druhej semifinálovej dvojici si v prvom zápase poradili Piešťany s Young Angels Košice na vlastnej palubovke 73:52, a tiež sa ujali vedenia v sérii 1:0.

Titulná fotografia – Basketbalistky MBK Ružomberok. Foto – Rudolf Maškurica/mbkruzomberok.sk

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.