Plavci ukončili sezónu majstrovskou medailovou zbierkou

Tibor Tišťan a Adam Antol vyplávali pre Plavecký oddiel Ružomberok štyri cenné kovy z Majstrovstiev Slovenska. Pripúšťajú, že mali naviac.

Nemohol to byť lepší záver sezóny. Tak táto fráza v prípade ružomberských plavcov neplatí. Hoci dosiahli pozoruhodný úspech a z majstrovského bazéna si v kategórii juniorov doviezli z Bratislavy jedno striebro a tri bronzy, spoločne s trénerom pripúšťajú, že existuje potenciál aj na lepšie umiestnenia.

Známa firma

Adam Antol nie je ružomberskej športovej verejnosti neznámy. Už vlani utkvel v pamäti po zisku dvoch zlatých z republikového šampionátu. V jeho obľúbenej disciplíne prsia bodoval aj tentoraz.

„Dosť dobrý výsledok na to, ako teraz trénujem. Som spokojný,“ odvetil v týchto dňoch 15 rokov oslavujúci, základnú školu končiaci plavec.

Bronzovú medailu získal na 50 metrov prsia. Pred rokom to boli zlaté na 100 a 200 metrovej dĺžke.

„Na stovke som teraz skončil piaty. Celkom to ušlo. Dvojstovka, no, to mi teraz veľmi nejde,“ opísal ďalšie zo svojich silných disciplín žiak Základnej školy Bystrická, ktorú navštevoval na Dončovej ulici.

„U oboch som rád, že dosiahli na medaily. Na kontrolných pretekoch dva týždne pred majstrovstvami to veru tak dobre nevyzeralo. Museli sme meniť tréningové plány, aby sme ich trošku ´nakopli´. Ale v kategórii juniorov sú už rozdiely minimálne. Rozhoduje momentálne nastavenie plavca, jeho hlava, ideálne urobená obrátka, dobrý skok do vody, je v tom už aj kus šťastia na takejto úrovni,“ hodnotí výkony oboch medailistov ružomberský tréner Marek Langšádl.

Zľava Tibor Tišťan mladší, tréner Marek Langšádl a Adam Antol. Zdroj – Plavecký oddiel Ružomberok.

Vo veku, keď je to ťažké

Hodnotenie trénera smerovalo aj k druhému úspešnému plavcovi – Tiborovi Tišťanovi mladšiemu. Ten si z bratislavských Pasienkov doviezol striebro z 50 metrov kraul a dva bronzy z motýľkarskej päťdesiatky a stovky.

„Som najmä šprintér, takže tieto trate mi sadli. Motýľ aj kraul sú moje obľúbené disciplíny. Juniorská kategória je určite silnejšia, a hoci tam patrím k starším, cením si tieto úspechy,“ hodnotil s tromi medailami na krku 16-ročný Tišťan mladší.

Ani u žiaka kvinty ružomberského gymnázia nejde o prvé úspechy v kariére.

„Obaja chalani sú vo veku, keď plávanie nie je u nich na prvom mieste a v rebríčku priorít sa trošku prepadáva. Motivácia niekedy chýba, pretože bohatosť sveta okolo je veľká a ťažšie sa potom aj nachádza. A preto sú tieto úspechy v juniorskej, inak vyrovnanejšej kategórii cenné,“ hodnotí tréner Marek Langšádl.

Obaja jeho zverenci pripustili, že to mohlo byť aj lepšie. Adam rečami o nie práve poctivom prístupe k tréningom. A Tibor celkom pragmatickým postojom.

„Úspech to je, určite. Ale vždy to môže byť aj lepšie. Prvé miesto je lepšie, ako tretie. Ale som spokojný,“ vraví mladík, ktorý sa plávaniu venuje už deväť rokov.

Adam Antol (vľavo) a Tibor Tišťan. Medailovo dvaja najúspešnejší plavci prvej polovice tohto roka. Zdroj – Plavecký oddiel Ružomberok

Celkom iné priority

Obaja chalani sú v juniorskom veku, ktorý je pri plávaní rozdelený na mladší a starší. Je to čas pomaly premýšľať, na akej úrovni sa venovať športu ďalej.

„V tomto veku je najväčší úbytok plavcov. A preto je to pre nás cenný úspech. Sme malý klub, nemáme toľko detí, aby sme sa mohli porovnávať s tými veľkými. Každý šikovný plavec a dobrý výkon, sú pre nás dôležité. Formu vždy ladíme na Majstrovstvá Slovenska, či už v lete alebo v zime. Sú to najdôležitejšie preteky,“ približuje charakter i pozadie úspechu Langšádl.

Pre Adama Antola išlo zrejme o posledné veľké preteky pod ružomberskou hlavičkou. Od septembra mení školu, plavecký klub, a teda aj mesto.

„Idem do Banskej Bystrice na gymnázium. Tam budem plávať v Dukle. Bude to zmena. Sám som zvedavý, ako to dopadne,“ odvetil.

Jeho snom je stať sa plaveckým trénerom. Či ho však talent a v slovenských podmienkach jeden z najprofesionálnejších prístupov k športu u vojakov v Dukle nezmení na budúceho olympionika vylúčiť nemožno.

Opačný pohľad má Tišťan mladší. Je takmer o dva roky starší, chodí na gymnázium a priority si už určil.

„Profesionál, no, neviem. Plávaním sa ťažko dá zarobiť, to treba mať celkom iné meno a byť naozaj dobrý,“ nenechá sa priviesť na tému snov o veľkých športových úspechoch.

Ružomberčania na MSR juniorov v Bratislave. Zdroj – Plavecký oddiel Ružomberok

„Plávanie nie je nijaká zábava. V podstate je to nudný šport. Drží ma to, lebo prišli úspechy, a tiež celkom dobrá partia a kamaráti okolo. A ešte aj technika. Ja som taký technický typ a pri plávaní je to veľmi dôležité. Baví ma zlepšovať sa po tejto stránke,“ otvoril svoj svet a pohľad na plávanie Tišťan mladší.

Krátka prestávka od vody? V lete

Nepresvedčila ho ani nedávna pozvánka do reprezentácie, kde si zaplával v pomyselnom národnom drese na pretekoch krajín V4 v Poľsku.

„Ale to je presne ten moment motivácie. Vidia, že snaha je odmenená a registrujú to aj ich kamaráti z klubu,“ kontruje Langšádl.

Ružomberských plavcov čaká teraz približne trojtýždňový oddych. Plávať budú iba ak s rodičmi na dovolenke pri mori. Potom im však tréner Langšádl naordinoval individuálne tréningy a od augusta by ich rád videl aspoň dva-trikrát v týždni už aj v plaveckom bazéne.

Na konci augusta ich čaká sústredenie v Maďarsku, kde už bude potrebné mať nejakú výkonnosť a nielen sa zoznamovať s vodou po letnej prestávke.

„Najmä naši diaľkoví plavci Sára Šefranková, Adrián Beluš, ktorých už vaši čitatelia poznajú, to potrebujú, pretože ich sezóna ide práve teraz,“ vysvetlil tréner.

Nedalo nám nespýtať sa, ako to vidia s ružomberskou plavárňou.

„Už sme sa veľakrát tešili, ale zbytočne. Teraz si len tak povzdychneme: že kedy to už bude, keď sa budú dať urobiť v Ružomberku konečne preteky,“ konštatuje Tibor Tišťan mladší.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.