Radnica spúšťa nový spôsob komunikácie s obyvateľmi prostredníctvom SMS, emailov a mobilnej aplikácie

Nové spôsoby informovania majú postupne nahradiť mestský rozhlas.

Mestský úrad v Ružomberku spúšťa od 1. decembra informovanie občanov prostredníctvom SMS správ, e-mailov a mobilnej aplikácie. Informuje o tom hovorca mesta Viktor Mydlo. ,,Dôvodom takéhoto kroku je zastaranosť technológie mestského rozhlasu a aj dopyt po jeho zrušení, keďže z okresných miest je Ružomberok jedným z posledných, ktoré na informovanie o dianí v meste využíva rozhlasové amplióny,” spresňuje Mydlo.

Údržba rozhlasu stála veľa peňazí

Od roku 2017 samospráva vynaložila na údržbu mestského rozhlasu 23-tisíc eur. Väčšina z vynaložených nákladov slúžila na opravu prerušeného vedenia a práce, spojené so zabezpečením okolia ampliónov a káblov. Vynakladané sumy a potreba modernizácie informačných kanálov mesta tak viedli k hľadaniu alternatívnych riešení, ktoré by zefektívnili použitie verejných zdrojov určených na komunikáciu s občanmi.

Radnica napokon spúšťa na testovanie tri nové informačné kanály, ktoré zamestnanci interne testovali počas novembra. Ide o e-mailovú komunikáciu, mobilnú aplikáciu Virtualne® a systém odosielania SMS správ. Budú to práve tieto tri spôsoby, ktoré radnica zavedie s cieľom postupne nahrádzať systém mestského rozhlasu.

„Každý zo skúšaných komunikačných spôsobov má svoje špecifiká. Mobilná aplikácia poskytne občanom najkomplexnejšie informácie o dianí v meste no určená bude predovšetkým pre mladšie generácie občanov, ktorí sú s používaním mobilných aplikácií zžití. Výhodou e-mailov je, že si bude občan môcť vybrať konkrétnu oblasť, o ktorej by chcel dostávať informácie,” opísal primátor aktuálne možnosti a ich výhody.

Najšpecifickejšou formou komunikácie radnice s občanmi bude SMS hlásnik, teda informovanie prostredníctvom SMS správ, ktorý radnica spustila 1. decembra. Takáto forma bude vyhradená len na mimoriadne informovanie čo najväčšieho počtu obyvateľov za krátky čas. Za normálnych okolností by tak občan nemal dostať veľa SMS správ Mesta Ružomberok.

Nové spôsoby komunikácie budú pre obyvateľov zadarmo 

„Nechceme občanov zahlcovať množstvom správ, z ktorých môžu byť mnohé bez náležitej dôležitosti. Preto sme sa zhodli v tom, že SMS správy budú vyhradené len na informovanie o mimoriadnych situáciách, o ktorých by mali občania vedieť okamžite. Môže sa jednať o nečakané poruchy vodovodov, nehody ale aj napríklad dôležité informácie spojené s aktuálnou epidemiologickou situáciou,” doplnil primátor.

Informovanie občanov prostredníctvom SMS správ, e-mailov a aplikácia bude pre občanov zadarmo. Radnica systémy spúšťa ako súčasť zmluvy so spoločnosťou, ktorá zabezpečuje chod webového sídla mesta. Aplikáciu Virtualne® je možné stiahnuť v obchodoch najpoužívanejších operačných systémov a následne spomedzi ponúkané mesta zvoliť Ružomberok.

Prihlásiť sa na dostávanie SMS správ a e-mailov môže každý záujemca vypísaním registračného formulára na internetovej stránke www.ruzomberok.sk.

Zdroj: Tlačová správa mesta Ružomberok. Titulná fotografia: Jaroslav Moravčík.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.