Raz to musí prísť. Ale v stredu sa basketbalistky ešte nedočkali

Na víťazstvo na Košicami čaká Ružomberok už tri a pol roka. V stredu večer bol k nemu po najlepšom tohtosezónnom výkone veľmi blízko. Po predĺžení sa však napokon opäť tešili Košičanky.

Záverečný zápas základnej B-skupiny Európskeho pohára FIBA bol v Koniarni pre Košice výzvou, aby si víťazstvom udržali nádej na prvé miesto v skupine. Domáce dievčatá zase chceli aspoň pri rozlúčke s Európou uchmatnúť jedno víťazstvo a potvrdiť tak stúpajúcu výkonnosť. A proti Good Angels Košice by sa to veru rátalo.

Basketbalistky dali nádej

Ružomberčanky mali priam neuveriteľný vstup do zápasu. V úvode druhej štvrtiny viedli na slovenským majstrom o trinásť bodov. Hrali výborne, až to vzbudzovalo fanúšikovskú nádej na úspech.

„My sme vedeli, že musí nastať nejaký zlom, pretože si myslím, že stále máme lepšiu kvalitu. Aj keď Ružomberok hrá skvelý basketbal a doma sú silní,“ rozoberala po zápase pocity z času, keď „dobré anjelky“ boli bez krídel, kapitánka Zuzana Žirková.

Skúsenosťami a silným kolektívnym výkonom Košice náskok naozaj sťahovali. A keď už nemal kto, tak Darxia Morrisová, vždy niečo vymyslela. Proti ním skvele hrajúci kolektív Ružomberčaniek išiel do poslednej desaťminútovky už s bodovým mankom.

Výbornú a napínavú drámu v poslednej štvrtine nerozuzlil ani záverečný klaksón. Výsledok 54:54 posunul zápas do predĺženia.

Rozhodli detaily v individuálnych výkonoch

„Očakávali sme ťažký a náročný zápas, ale sme radi, že sme to boli my, kto to zvládol víťazne,“ hovorila po zápase Košičanka Barbora Bálintová. V predĺžení otvorila skóre trojkou, na čo už domáce dievčatá bodovo dostatočne nezareagovali.

„Je to ubíjajúce, ale taká je realita. Stále nám niečo chýba. Závery takýchto zápasov rozhodujú veľmi malé detaily. Darmo sme 26. minút viedli, keď zahodíme dve šestky, keď ich treba premeniť, stratíme loptu, keď ju nemáme stratiť,“ smútil po stretnutí ružomberský tréner Juraj Suja.

Opisoval aj situáciu z predĺženia, keď kapitánka Bettina Bozókiova nepremenila dva trestné hody, čím mohla vyrovnať. Dovtedy v zápase všetky dala.

„Je mi z toho všetkého do plaču,“ hovoril emotívne na pozápasovej tlačovej konferencii tréner Suja. Za to, čo sme predviedli v ostatných týždňoch, ako sme z družstva, ktoré bolo fackovacím panákom vo FIBA Cupe, urobili takto tvrdo pracujúci tím, sme si zaslúžili viac. Je mi to ľúto kvôli babám, že sme nedokázali zvíťaziť,“ nechal plynúť emócie domáci tréner.

„Rozhodli naše individuálne chyby. Nepremenenie aj vyložených situácií,“ komentovala rozhodujúce momenty trojbodovej prehry s Košicami domáca hráčka Petra Bartánusová.

O týždeň pokus o repete

Poklonu vzrastu ružomberskej výkonnosti vzdal aj košický kouč Peter Jankovič. „Ružomberok sa dvíha každým zápasom, dnes boli na tom veľmi dobre, nechýbalo veľa a prehrali by sme. Ale my sme tento ťažký zápas zvládli, rovnako tak celú skupinu pohára FIBA,“ hovoril Jankovič.

„Veľká gratulácia do Košíc, ukázali silu svojho tímu, premenili strely, ktoré mali premeniť. Ukázali svoju vyhratosť,“ opätoval pozitívne slová na súperovu adresu Juraj Suja.

Ružomberok prehral s Košicami devätnásty zápas v rade. K zlomeniu negatívnej série mal objektívne najbližšie práve v stredu večer. Výborný výkon slávu ešte nepriniesol, no už v stredu, 6. decembra, si títo súperi v Košiciach súboj zopakujú. „V extraligovom meraní síl budeme chcieť potvrdiť, že toto nebola náhoda,“ povedal po zápase Suja.

„Osobne našu dlhú sériu bez prehry nejako nevnímam. Myslím si, že tento rok má Ružomberok výborný káder a vidno že hrajú od zápasu k zápasu lepšie. Preto verím, že si túto bilanciu udržíme aj naďalej,“ reaguje na výsledky za ostatného tri a pol roka niekoľkonásobná najlepšia hráčka Slovenska, kapitánka Good Angels Zuzana Žirková.

Ružomberok v tohtoročnej edícií Európskeho pohára napokon nevyhral ani jeden zápas. V tabuľke zostane na štvrtom, nepostupovom mieste.

MBK Ružomberok – GOOD ANGELS Košice 56:59 pp (30:27, 54:54)

Ružomberok: Kováčiková 14, Brown, Campbell a Mištinová po 9, Janoščíková 6, Bozókiová 5, Bartánusová 4, Yatskovetsová a Diawakanová po 0.

Košice: Morrisová 14, Páleníková 11, Žirková 9, Bálintová, Jurčenková a Petersová po 6, Šarauskaitéová 5, Stehlíková 2, Deptová 0.

TH: 10/16 – 7/11, trojky: 4/19 – 8/23, fauly: 19 – 19, rozhodovali: Marko Vuckovic (SLO), Peter Papp (HUN), Vladimir Jevtovič (SRB).

Štvrtiny: 21:12, 9:15, 11:15, 13:12, 2:5.