Rekordným štefanským behom vyvrcholila Ružomberská bežecká liga

Takmer 350 pretekárov. Desiatky z nich v maskách Mikulášov, čerta, jednorožca, doktora, policajta, včely… A víťazom opäť Šarkan (+ fotogaléria).

Liptovský štefanský beh sa stal čo do počtu účastníkov najúspešnejším podujatím Ružomberskej bežeckej ligy (RBL). S 348 zúčastnenými pretekármi prekonal o štrnásť ľudí aj júnový City Run Mondi SCP – 4. podujatie bežeckého seriálu RBL.

Rekordné podujatie

Ani jarné či letné mesiace neprinútia Ružomberčanov behať tak, ako vianočné sviatky. Podľa účasti na vianočnom, štefanskom behu to tak jednoducho vyzerá.

Počasie len niečo nad nulou, všade množstvá vody z topiaceho sa snehu a ani vianočná, sviatočná pohoda doma či na návšteve neboli pre bežcov v stredu konkurenciou. Od začiatku roka, kedy odštartovala Ružomberská bežecká liga, toľko bežcov na preteky ešte neprišlo.

„Stúpame každým rokom, je to pozitívny pohľad a dúfam, že sa za pár rokov dopracujeme k symbolickému číslu tisíc pretekárov, čo je ambiciózna, ale vytúžená méta,“ hovoril o účasti na 3. ročníku Liptovského štefanského behu spokojný riaditeľ pretekov Patrik Lupták.

Na štarte z rôznych dôvodov chýbali viaceré známe ružomberské tváre ako Tomáš Gazdarica, Slavomír Dobák či Dominik Pavlíček. No nechýbal tu dosiaľ jediný víťaz všetkých doterajších ročníkov, Martinčan Branislav Šarkan. A vyhral aj do tretice.

Víťaz pretekov Branislav Šarkan. Foto – Rudolf Maškurica.

„Pripravujem sa na novú sezónu. Pravidelne chodím na silvestrovské behy, tak som sa chcel predtým rýchlejšie prebehnúť a ružomberské preteky sú skvelou príležitosťou. Bežalo sa mi veľmi dobre, išiel som si svoje tempo a opäť to vyšlo na víťazstvo. Čakám, kedy ma tu niekto popreháňa trošku viacej,“ hovoril v cieli už trojnásobný a jediný víťaz Liptovského štefanského behu.

„Myslím si, že tak skoro určite nikto. Braňo je momentálne medzi top bežcami na Slovensku. Musel by prísť niekto naozaj veľmi dobrý. Ja som dnes hlavne súperil so sebou. Teším sa z tretieho miesta a z toho, že som porazil Kika Jánošíka. Mám tiež radosť, že táto tradícia naberá na veľkosti,“ vravel v cieli celkovo tretí, a najlepší Ružomberčan vo výsledkovej listine, Matúš Vlčko.

Zábava s maskami

Každé preteky v kalendári RBL môže organizátor nejako ozvláštniť. Napríklad výzvou, aby prišli pretekári v maskách. A tak na štarte nechýbali Mikulášovia, čert, žaba, doktor, spiderman, plavčík, hokejistka, včela, rozprávková Nastenka z Mrázika, či príslušník niekdajšej Verejnej bezpečnosti (VB).

„Chceli sme bežcov vyzvať, aby nešlo len o športový výkon, ale aj zábavu. Aby sa ľudia popri tom športovom naozaj aj zabávali,“ zdôvodnil Lupták svoju myšlienky behu v maskách.

Všetkým takto štartujúcim organizátori odpustili štartovné, a hoci sa v záplave „klasických“ bežcov strácali, zo dve desiatky masiek na štarte bolo možné narátať.

Chirurg, policajt aj včela

„Som chirurg. Ale dnes nedošlo k žiadnemu zraneniu, takže to bolo bez práce,“ smial sa Michal Strežo z Dolného Kubína. Desaťkilometrov odbehol v bielom plášti, s čapicou a rúškom na ústach. Ako keby ušiel z nemocnice.

„Priateľka študuje za lekárku, inšpirovala ma. Je to skvelý nápad, takto ozvláštniť preteky. Bežalo sa mi síce ťažko, ale bola to zábava,“ hovoril o svojich pohnútkach dolnokubínsky bežec, ktorý si bol kostým požičať v nemocnici.

Foto – Rudolf Maškurica.

„Som Štefan Derrick z Nemecka,“ predstavil sa Pavol Bačík z Liptovskej Ondrášovej, ktorý mal na sebe uniformu príslušníka niekdajšej Verejnej bezpečnosti, známej pod skratkou VB. Ďalší z pravidelných bežcov, účastník súťaží, ktorý poňal stredajšie preteky humorne, bez ohľadu na výkon.

„Kostým mám od brata. Je zberateľ, má ich doma asi sto. Nabudúce prídem ako robotník alebo vojak červenej armády,“ rozhovoril sa bežec, ktorý nešetril vtipnými poznámkami aj na trati.

„Poďme, poďme občania, nebrzdite tu premávku,“ poháňal spolubežcov Bačík počas stúpania Obvodovou ulicou.

„Musím vyzdvihnúť organizátorov Ružomberskej bežeckej ligy a poďakovať im za celé toto podujatie. Všetky mestá na Slovensku by sa mali od Ružomberka učiť, naozaj, klobúk dole,“ vystrúhal poklonu rovno pred mikrofónmi Pavol Bačík.

V maskách ale prišli aj domáci bežci. Zaujala včela alias Tomáš Lubelec. Práve RBL ho priviedla na začiatku roka k behu. Pravidelnými tréningami sa dopracoval v Hoby kategórii k druhému miestu, a tak si posledné preteky roka užil.

„Už som o druhé miesto nemohol prísť, tak som si prišiel preteky vychutnať. Testinej som popreberal masky, v ktorých chodí vystupovať. Preto včelička, lebo som pilne pracoval celý rok a myslím, že som kondične na tom o mnoho lepšie ako na začiatkom roka. Bežalo sa výborne. Oproti minulotýždňovým mrazom bolo toto vynikajúce počasie,“ zhodnotil preteky i svoj maškarný kostým Lubelec.

Hasiči aj nevidiaci

Ani tento rok nechýbali na štarte dobrovoľní hasiči v kombinézach s kyslíkovými fľašami na chrbtoch. Nešlo o masky, ale reálnych dobrovoľníkov z Hýb, ktorí takto trénovali.

Na preteky dorazil aj Pavol Kéri. Rodák zo Svätého Kríža, dnes žijúci v Liptovskom Mikuláši. Tento rok odbehol sedem polmaratónov. Do Ružomberka prišiel ukončiť úspešnú sezónu. Odbehol desaťkilometrov. Plece pri pleci s Annou Ogorekovou, ktorá ho navádzala.

„Som nevidiaci už asi dvanásť rokov. Intenzívne behám približne päť. Prišiel som len tak, spestriť si záver sezóny. Sú sviatky, čo budem len sedieť doma, napchávať sa a pozerať televízor,” žartoval aj na svoj účet Kéri. „Anička bola ochotná so mnou ísť, tak som tu,“ vysvetľoval ďaleko širšie pozadie obdivuhodného výkonu nevidiaci Kéri.

Zdatný bežec je na jednotlivé preteky na Slovensku pripravený nielen po vlastnej kondičnej stránke.

„Navádzačov mám na východe, na Kysuciach, vo Voderadoch, v Bratislave. Keď chcem behať, musím to mať takto zorganizované. Nebudem predsa ťahať bežca z Košíc, aby išiel kvôli mne do Bratislavy alebo opačne,“ opisoval svoje starostlivo pripravené zázemie nevidiaci bežec.

Nevidiaci Pavol Kéri (vľavo) so svojou navádzačkou Annou Ogorekovou. Foto – autor.

Liga skončila

Liptovský štefanský beh bol posledným, desiatym podujatím premiérového ročníka RBL. Známe sú celkové výsledky ligy aj číslo 598. Toľko Ružomberčanov sa do nej počas roka zapojilo. Najstarší bol 77-ročný Štefan Stach. Najmladších bolo jedenásť dvojročných dievčat a chlapcov, ktorí aspoň raz počas roka prišli na preteky.

Tak ako organizátori avizovali, víťazov na posledných pretekoch ešte nevyhlásili.

„Chceme pripraviť adekvátnu úroveň vyhlásenia výsledkov. Predpokladám, že to bude po prvých bežeckých pretekoch roka 2019, čo bude Beh ku krížu v Černovej. Ešte to však všetko plánujeme,“ ubezpečil všetkých na ocenenie čakajúcich bežcov jeden z organizátorov RBL Patrik Lupták.

 

Liptovský štefanský beh – 3. ročník, 26. 12. 2018

Absolútne poradie – 10 km:

  1. Branislav Šarkan, ŠK Kompas, 33:28
  2. Ondrej Piják, Kobra Bratislava, + 2:26
  3. Matúš Vlčko, Ružomberok, + 2:46
  4. Kristián Jánošík, PROefekt DYNAFIT, + 3:22
  5. Roman Trtek, Filištín, + 4:34

Kompletné výsledky podľa kategórií nájdete tu.

Titulná fotografia – Na Liptovskom štefanskom behu pretekali aj takéto masky. Foto – Rudolf Maškurica.

Hore Závozom. Foto – autor.
Behal aj “doktor”. Foto – Rudolf Maškurica.
Spiderman a včielka sú kamaráti. Foto – Rudolf Maškurica.

 

Policajt, potápač, jednorožec, hokejistka… ponuka masiek na Liptovskom štefanskom behu bola pestrá. Foto – Rudolf Maškurica.

 

Nechýbal námorník…
…a ani hasiči. Foto – Rudolf Maškurica.

 

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.