„Ruža“ po fantastickom obrate získala tri body

Ružomberčania remizovali s úradujúcim slovenským majstrom. Foto: Rudolf Maškurica

Futbalisti MFK Ružomberok vyhrali v piatok 4. augusta v rámci 2. kola Niké ligy nad MFK Skalica 2:1. Liptáci si vďaka tomu pripísali prvú výhru v sezóne.

Zverenci Petra Tomka neotvorili nový ročník najvyššej futbalovej súťaže úspešne, keď v úvodnom kole prehraliMŠK Žilina 1:3. Naproti tomu Skaličania zvládli prvý ligový duel víťazne, keď zdolali FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble 2:0.

Slabý prvopolčasový výkon

Na prvý zápas ružomberských futbalistov na domácom štadióne bola zvedavá necelá tisícka priaznivcov (940 divákov), napriek tomu, že duel bol vysielaný aj v televízii. Prvý polčas však Liptáci svojich fanúšikov vôbec nepotešili. Ich hra bola veľmi pasívna a za 45 minút nevyslali ani jednu strelu.

Naproti tomu Skaličania sa prezentovali diametrálne odlišným výkonom ako ich súper. Už v 9. minúte mohli Záhoráci otvoriť skóre, no hlavička Romana Hašu len tesne minula domácu bránu. Z ďalšej šance sa už ale Skalica presadila. V 11. minúte zahrával rohový kop Martin Mášik, ktorý loptu položil na hlavu Olivera Podhorina a ten otvoril skóre stretnutia – 0:1.

V rozpätí 28.-29. minúty poslal Marián Chobot dve nebezpečné lopty do šestnástky hostí, no Ružomberčania z nich nevyťažili nič. Po úvodnom dejstve, ktoré bolo skúpe na šance, vyhrávali Záhoráci 1:0

Vymenený Ružomberok

V druhom polčase sa hra na oboch stranách vymenila. Kým Ružomberok začal hrať aktívne, tak jeho super pôsobil pasívnym dojmom. K oživeniu „Ruže“ pomohli aj dve striedania počas prestávky, keď sa na ihrisko dostali Samuel ŠefčíkSamuel Lavrinčík.

„Tomkovci“ začali druhú 45-minútovku veľkým tlakom. V 49. minúte nebezpečne vystrelil Samuel Šefčík, ktorého strelu zneškodnil hosťujúci brankár Matej Luksch. Vzápätí bol veľmi blízku ku gólu aj Juraj Kotula, no jeho pokus vytesnil skalický brankár na rohový kop. Z následného rohu sa k odrazenej lopte dostal Samuel Lavrinčík, ale minul bránu hostí.

Ružomberčania boli za svoju aktivitu odmenení v 55. minúte, keď sa po centri Samuela Šefčíka „rybičkou“ presadil Štefan Gerecvyrovnal stav – 1:1. Po hodine hry vyskúšal šťastie Alexander Selecký, avšak nebol úspešný. Neskôr strieľal aj Kristóf DomonkosMarián Chobot, no ich pokusy neskončili v sieti.

Obrat v priebehu 16 minút

V 67. minúte si Skaličania vypracovali prvú veľkú šancu v druhom polčase, keď vypálil Adam Krčík, lenže jeho zakončenie fantasticky zneškodnil ružomberský brankár Ivan Krajčírik. V 71. minúte vystrelil z veľkej diaľky Samuel Lavrinčík. Lopta vypadla hosťujúcemu brankárovi M. Lukschovi pred seba, čo využil Štefan Gerec, ktorý nahral pred prázdnu bránu Kristófovi Domomkosovi a ten poslal Ružomberok do vedenia2:1. Následne sa gól niekoľko minút preveroval cez VAR, no napokon platil.

O pár minút však mohlo byť vyrovnané. V 76. minúte nebezpečne vystrelil Ján Vlasko, no I. Krajčírika zastúpil na bránkovej čiare Ján Maslo. Nebyť jeho zákroku, tak by bol z toho gól v ružomberskej sieti. V rozpätí 86.-87. minúty si Záhoráci vytvorili ďalšie dve príležitosti. Najskôr strelu Martina Mášika bravúrne vyrazil ružomberský gólman. Vzápätí letel pokus Denisa Baumgartnera tesne nad bránu. MFK Ružomberok napokon zvíťazil nad MFK Skalica 2:1 a pripísal si prvú výhru v sezóne.

Druhopolčasové oživenie „Ruže“

Tréner MFK Ružomberok Peter Tomko nebol spokojný s výkonom jeho mužstva v prvom polčase. V druhom dejstve sa hra jeho zverencov zlepšila, čo ružomberský kouč ocenil: „Prvý polčas bol z našej strany veľmi pasívny. Na ihrisku absentovali veci, na ktoré sme sa pripravovali celý týždeň. Za druhé dejstvo musím mužstvo pochváliť. Po striedaniach prišiel do našej hry život, agresivita, elán. Veci, ktoré sme chceli v tomto zápase vidieť, už v ňom boli. Z toho pramenili aj oba góly a záver sme si ustrážili. Pre nás je to veľmi ťažké, ale cenné víťazstvo.“

Kormidelník MFK Skalica Pavol Majerník vyzdvihol výkon jeho tímu v úvodnej 45-minútovke. Po zmene strán však už jeho mužstvo nenadviazalo na aktivitu z prvého dejstva. „Prvý polčas bol z našej strany veľmi solídny. Dali sme rýchly gól zo štandardnej situácie a súperovi sme nedovolili dostávať sa do šancí. Chlapci veľmi dobre bránili, taktiež mali celkom solídny prechod do útoku. V druhej polovici sme ešte desať minút nejako fungovali, ale potom sme už začali byť veľmi pasívni. Tým pádom bol súper bližšie k bráne, prichádzali strely, centre, po ktorých pramenili naše chyby. Po druhom inkasovanom góle už mužstvo neukázalo takú kvalitu, aby výsledok zvrátilo.“

Najbližší duel odohrajú futbalisti MFK Ružomberok v sobotu 12. augusta o 18:00 h, keď opätovne na vlastnom ihrisku privítajú vicemajstrovský FC DAC 1904 Dunajská Streda.

Niké liga – 2. kolo:

MFK Ružomberok – MFK Skalica 2:1 (0:1)

Góly: 55. Gerec, 71. Domonkos – 11. Podhorin. Žlté karty: Lavrinčík – Kousal, Ranko, Baumgartner. Rozhodovali: Ziemba – Ferenc, Vass. Diváci: 940.

MFK Ružomberok: Krajčírik (C) – Kotula, Maslo, Malý, Selecký (80. Mrva) – Múdry (46. Lavrinčík), Luterán – Domonkos (80. Zsigmund) – Chrien (46. Šefčík), Gerec (80. Boďa), Chobot.

MFK Skalica: Luksch – Krčík, Podhorin, Ranko, Matejov – Mášik, M. Nagy (C) – Kousal (70. Baumgartner), Haša (61. Vlasko), Yao (70. M. Hollý) – Sobczyk (61. Smékal).

FC DAC 1904 Dunajská Streda – FC Košice 5:2

ŠK Slovan Bratislava – MFK Dukla Banská Bystrica 2:2

AS Trenčín – MFK Zemplín Michalovce 2:0

FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble – FC Spartak Trnava 1:1

FK Železiarne Podbrezová – MŠK Žilina 2:0