Ruža voňala viac ako fialky

Ružomberské basketbalistky vyhrali v stredu večer 1. zápas osemfinále Európskeho pohára FIBA. V Koniarni pritom prehrávali o šestnásť bodov, ale vývoj stretnutia v skvelej atmosfére znova dokázali otočiť (+foto).

Rozprávka so šťastným koncom. Pre tých akčnejších thriller, kde, ako inak, všetko dobre dopadne. Aj to sa dá povedať o play-off zápasoch pohára FIBA, ktoré basketbalistky ponúkajú počas januára v Koniarni.

Šestnásť bodové manko

Po tom, ako v 1. kole play-off otočili stretnutie proti Krasnojarsku a vyhrali o šesť bodov, predviedli domáce dievčatá podobný kúsok aj teraz. V súboji  vicemajstrov svojich krajín alebo aj slovenskej ruže s francúzskymi fialkami, prehrávali v druhej štvrtine o šestnásť bodov.

„Proti tak kvalitnému súperovi sme vo FIBA pohári ešte nehrali. Prišli dobre pripravení na útočný systém pick and roll, ktorý je ťažiskom našej ofenzívnej hry. Navyše prišli s obranou, s ktorou sme sa doteraz nestretli. V útoku nám nadrzo zbiehali a chvíľu trvalo, kým sme na tento ich spôsob zareagovali,“ odborne zdôvodňoval tréner Suja príčiny desaťbodového náskoku, ktorý si francúzsky Tarbes vo Koniarni hneď v úvode vypracoval.

Počas druhej štvrtiny tento náskok narástol až na šestnásť bodov. Možno aj pre slabú streleckú mušku Ružomberčaniek, no v prvom rade pre kvality súpera, ktorý hral fyzický basketbal a mal dominanciu v doskoku.

„Vpredu sme veľmi špekulovali. Chceli sme niečo vymyslieť, ale bolo to zložité, namiesto toho, aby sme boli agresívnejší smerom na kôš. To sa v druhom polčase zmenilo a začali sme oveľa lepšie skákať. Až keď sme sa im v tom vyrovnali, začalo nám to prinášať víťazstvo,“ hodnotil Suja.

Toto musela byť veľmi rýchla otočka v podaní Miroslavy Mištinovej. A ešte rýchlejší prst fotografa. Foto – Rudolf Maškurica

Druhopolčasová eufória

Ružomberčanky ešte aj na začiatku poslednej časti hry prehrávali o desať bodov. Lenže opäť ubránili niektoré útoky, samy sa vpredu dokázali presadiť, predovšetkým vďaka neudržateľnej Ellenbergovej a štyri minúty pred koncom vyrovnali na 63:63 a vzápätí strhli vedenie po prvý raz v zápase na svoju stranu. A to už bol v Koniarni elektrizujúci hukot ako na balkánskom basketbale. Narodil sa ďalší fantastický, športový zázrak.

„Viete, ako čas v zápase plynie, ste pod väčším tlakom, chcete niečo dokázať, nakopnete sa, a dnes to nakoplo celý náš tím, urobili čo bolo treba a spolu sme predviedli dobrú robotu a výsledok,“ odpovedala domáca basketbalová hviezda, Američanka Aaryn Ellenbergová, či je otáčanie takýchto dôležitých zápasov obľúbenou činnosťou dievčat.

Aaryn bola opäť ťahúňkou tímového výkonu Ruže. Keď sa hlásila na pozápasovej tlačovke o slovo skôr, ako hosťujúci tréner Francois Gomez, ten sa jej odľahčene a s úsmevom prihovoril: „áno, viem, ty si tá, čo nám dala 26 bodov.“

Zástava srdca

Ako to v takýchto stretnutiach chodí, keď vyhrávate, posledná minúta trvá rovnako, ako celá štvrtina. Preliali sa dva neúspešné útoky, prišiel time-out, a sedem sekúnd pred koncom Mištinová nedala dvojku. Tarbes potrebovalo skórovať za tri body. Lopta z ruky Mossovej, Afroameričanky s ukrajinským pasom, vyletela z ruky a zarovno jej pokusom začal kvíliť klaksón. Padla trojka a Koniareň stíchla.

Či o polsekundy skôr alebo neskôr, dilemu vyriešili rozhodcovia do už ohlušujúceho piskotu divákov. Jeden z nich rázne prevzal zodpovednosť na seba a presvedčil aj kolegov, že signál konca zápasu zaznel skôr, ako lopta opustila ruky Mossovej.

„Tak by bola remíza, tri body hore-dole. To je z pohľadu ďalšieho zápasu nič neriešiacich pätnásť sekúnd. Ale veľmi som chcel vyhrať. My sme nehrali prvý polčas osemfinálového dvojzápasu, my sme hrali domáci zápas proti francúzskemu vicemajstrovi! Chceli sme ho zdolať,“ vrátil sa k dych berúcim okamihom dramatického záveru zápasu Suja.

„Jasné, že by ma mrzelo, keby to uznali. Ale poviem, že baby tam mali faulovať, nechať ich hádzať trestné hody a mať loptu. Ale to bola taká hektika, že reakcie na dianie sú naozaj náročné,“ doplnil Suja.

Aaryn Ellenbergová (vľavo). Ak vznikne aj tento rok anketa Športovec roka 2018 v meste, nemala by pri vyhodnotení chýbať. Foto – Rudolf Maškurica

V skvelej atmosfére, skvelý Ružomberok

Hosťujúci kouč Francois Gomez po verdikte rozhodcov takmer zbúral rozhodcovský stolík. V rozčúlení si rozviazal a strhol kravatu, akoby ňou chcel ísť sám delegáta zápasu zaškrtiť. Potom od srdca vypustil anglickú frázu, ktorá sa neprekladá. Kľudný ako baránok následne podal ruku domácim trénerom a odišiel do šatne.

O pár chvíľ neskôr vzdal rešpekt slovenskému basketbalu a obzvlášť tomu ružomberskému. Zaradil ho na európsku mapu ako dlhoročného a úspešného účastníka. Za posledných pätnásť rokov by sa mu aj dalo oponovať, ale keď vás chvália…

„Chcem pogratulovať vášmu trénerovi, ktorý urobil dobré rozhodnutia v správnom čase, a tiež vašej rozohrávačke o ktorej sme vedeli, že je veľmi dobrá. Nám chýbala dôležitá podkošová hráčka. Máme dve rozohrávačky vo veku 18 a 19 rokov, ktoré absolvovali veľkú školu. Verím, že doma zvládneme kľúčové momenty lepšie,“ hodnotil zápas tréner Gomez.

Tarbes bolo do osemfinále nasadené priamo. Svoju základnú skupinu Francúzsky ovládli, keď vyhrali všetkých šesť zápasov.

„Či som sklamaný z prvej prehry v súťaži? Naša robota je vyhrávať. A dnes sme nevyhrali,“ dodal tréner „Les Violettes“. Po slovensky fialiek.

„Bol to skvelý zápas. Ružomberok je naozaj veľmi dobrý tím. A tu v hale bola elektrizujúca atmosféra, naozaj hukot. Pre nás je to vždy výzva súperiť s talentovanými hráčkami a vtedy je to aj väčšia zábava. Musím povedať, že som si to dnes užila, dobre si zahrala, hoci sme nevyhrali. Všetci vieme, že toto je len polčas jedného úžasného zápasu,“ hodnotila D´Andra Mossová, autorka dvoch bodov a nováčik v tíme súpera.

Ďakujeme divákom

„Mám na rukách zimomriavky. Je to niečo neopísateľné. Super atmosféra. Ďakujem veľmi fanúšikom aj všetkým, čo nás prišli povzbudiť. Dokázali sme to,“ súkala zo seba šťastná Miroslava Mištinová, ktorá nastrieľala 11 bodov.

„Podali sme výkon, ktorý očakávate na tejto úrovni v Európskom pohári. Bol to ťažký zápas od začiatku do konca. Nebol tam ľahký ani jeden moment. Som rada, že sme boli schopné vyhrať, koncentrovať sa na posledné sekundy zápasu a strhnúť víťazstvo na svoju stranu,“ pridala svoj pohľad Ellenbergová.

„Musím pogratulovať svojím dievčatám za nezlomnosť a vieru v seba. V nás. A rád by som poďakoval ľuďom, že prišli. Bolo to presne tak, ako som si predstavoval. Hnali nás, a aj keď sa nám nedarilo, tak som počul povzbudivé reakcie, a to si človek váži, ocení a ani si nedokážete predstaviť, aké je to potrebné a pozitívne,“ vyslovil tréner Suja na pozápasovej tlačovke, kde zostal plný dojmov na koniec sám, aby niekoľko minút odpovedal a popisoval novinárom svoj pohľad na zápasové momenty.

Odveta na juhozápade Francúzska, priamo pod Pyrenejami, v 50-tisícovom Tarbes je na programe vo štvrtok 31. januára.

 

MBK Ružomberok – Tarbes Gespe Bigorre (FRA) 68:65 (9:19, 28:37, 44:54)

MBK: Ellenbergová 26, Šikšniutéová 13, Mištinová 11, Jackovecová 8, Kelčíková 6, Jefferyová a Markovićová po 2, Stašová a Janoščíková 0.

Tarbes: Gayeová 18, Galliou-Loková 15, Princeová 14, Pouyeová 9, Fathouxová 4, Cornelie-Sigmundová 3, Mossová 2.

Štvrtiny: 9:19, 19:18, 16:17, 24:11. TH: 20/18 – 11/11. Trojky: 4-8. Rozhodovali: Uuehenderik (EST), Kaludjerović (MNE), Mavisu (TUR). Úspešnosť streľby: 40,4% – 38,3%.

Titulná fotografia – Aaryn Ellenbergová je s loptou nezastaviteľná. Proti fialkám nastrieľala 26 bodov. Foto – Rudolf Maškurica.

Choreografia Fanklubu Concordia 1906 na začiatku stretnutia. Foto – Rudolf Maškurica.

 

V štatistikách málokedy tak viditeľná, no pritom jedna z najdôležitejších. Janeesa Jefferyová (vľavo) nezišla z palubovky počas zápasu ani raz. Foto – Rudolf Maškurica.

 

Takto “dirigoval” Juraj Suja (v podrepe) svoj basketbalový orchester počas zápasu s Tarbes. Foto – Rudolf Maškurica.

 

Po výbornom výkone pred skvelým obecenstvom sa patrí navzájom si poďakovať. Foto – Rudolf Maškurica.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.