Ružomberčan šéfuje kultúrnemu dianiu v kraji

Pre Ružomberok nebol dosť dobrý na pozíciu vedúceho odboru regionálnej politiky. Paradoxne však vyhral konkurz na post šéfa odboru kultúry v celom kraji.

Od 3. júla je Ružomberčan Martin Hromada šéfom Odboru kultúry Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK, VÚC).

Ide vôbec o prvého Ružomberčana, ktorý sa za sedemnásť rokov existencie krajskej samosprávy dostal do vedúcej funkcie priamo v župnom úrade.

 
 

RK Magazín je už tri roky súčasťou ružomberských médií a stále pokračuje vo víziách svojich zakladateľov. Našim cieľom je robiť kvalitnú lokálnu žurnalistiku. Aby sme mohli naďalej slobodne tvoriť, potrebujeme aj vašu podporu.

 
 

Splnil požiadavky

„Vo výberovom konaní bolo osem uchádzačov. Presvedčil nás (Martin Hromada) svojou odbornosťou, skúsenosťami a schopnosťou napĺňať víziu Žilinského kraja 22+, ktorú prinášame,“ zhodnotila pre Ružomberský magazín pozitíva, ktorými Hromada zaujal vo výberovom konaní, hovorkyňa župy Veronika Remencová.

Po odchode predchádzajúceho župana Juraja Blanára našla súčasná predsedníčka Erika Jurinová tento post neobsadený, a preto vypísali výberové konanie. Odbor kultúry má na starosti všetky múzea, galérie, kultúrne strediská, národné kultúrne pamiatky, divadlá či knižnice, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti žilinskej župy.

Práve v Ružomberku ich veľa nemá. Najvýraznejšou inštitúciou je Liptovské múzeum so všetkými svojími pracoviskami vrátane hradu Likava či Roľníckeho domu a dvora vo Vlkolínci.

„Očakávame zefektívnenie fungovania našich kultúrnych inštitúcií, progresívne riadenie, ale najmä aktívny kontakt medzi inštitúciami a ľuďmi v regiónoch,“ dopĺňa Remencová informáciu o nárokoch na nového šéfa kultúry.

Väčšia pomoc pre región

Samotný Martin Hromada sa k novej pracovnej príležitosti a plánom nateraz nechcel vyjadriť.

Zhovorčivejší boli zástupcovia ružomberského okresu v krajskom parlamente, ktorí jeho menovanie do funkcie šéfa odboru kultúry vítajú.

„Hodnotím to pozitívne. Martina Hromadu poznám už viac rokov a chcem veriť, že funkcie sa ujme profesionálne. Jeho postavenie a funkcia by mohli nášmu okresu napomôcť. Je v pozícii, kde má prvú informáciu v rámci VÚC Žilina, a preto bude dobre, aby možnosti, ktoré vzniknú, prenášal aj na poslancov okresu Ružomberok, a tiež na predstaviteľov samosprávy,“ hodnotí poslanec VÚC za okres Ružomberok Dušan Lauko (SNS).

Hromadu pozná aj ďalší z poslancov Ľubomír Kubáň. Na spoluprácu sa teší a verí, že práve vďaka Hromadovi sa ju podarí zlepšiť najmä vo vzťahu mesto, kultúra a VÚC.

„Ružomberku by pomohlo vytvorenie kultúrneho osvetového strediska, ktoré je napríklad v susednom Liptovskom Mikuláši. Jeho zriadením by sa zvýraznil potenciál dolného Liptova mnohonásobne. A očakávam väčšiu podporu nášho klenotu Vlkolínca,“ konkretizoval Kubáň (nezávislý).

Karol Javorka (nezávislý) je presvedčený, že „bude stačiť, ak bude spravodlivý rovnako pre celý kraj, keď nebude nikoho privilegizovať a uprednostňovať, alebo na niekoho zabúdať. Ale je to skvelá správa, Martin problematiku dôverne pozná”.

„Pre Ružomberok je to len dobre, najmä keď už má skúsenosť z práce v podobnej oblasti,“ myslí si ďalší z poslancov Ján Bednárik (KDH).

Na mestskom úrade neuspel, pre kraj je dobrý

Skúsenosti z podobnej oblasti má Hromada z práce na Mestskom úrade v Ružomberku. Tiež mal na starosti kultúru, neskôr oddelenie regionálnej politiky, kam patrí aj cestovný ruch a kultúra. Vlani však neobhájil vo výberovom konaní svoju pozíciu a nahradila ho Gabriela Demčáková, tiež pracovníčka mestského úradu. Hromada pozíciu referenta odmietol a z úradu odišiel.

„Doma nebudeš nikdy prorokom,” komentoval to krajský poslanec Javorka

„Nemám informácie o výberovom konaní na meste ani VÚC. Na VÚC to však bolo v kompetencii županky,“ reaguje na otázku o tejto paradoxnej situácii poslanec Bednárik.

„Osobne sa držím hesla: všetko zlé je na niečo dobré. Martin vo výberovom konaní vo VÚC dokázal, že je 100-percentný odborník a teším sa na našu vzájomnú spoluprácu a väčšiu podporu kultúry zo strany VÚC pre región dolného Liptova,“ odpovedal na rovnakú otázku Ľubomír Kubáň.

Hoci je Hromada prvým vo vedúcej funkcii, priamo na úrade VÚC pracujúcim Ružomberčanom, nie je prvý na tak vysokej pozícií v rámci všetkých krajom zriadených inštitúcií.

„Myslím si, že oveľa dôležitejšiu funkciu mal Ivan Fábry, niekdajší generálny riaditeľ Správy ciest ŽSK, ktorý je z Ludrovej,“ argumentuje Bednárik.

 
 

RK Magazín je už tri roky súčasťou ružomberských médií a stále pokračuje vo víziách svojich zakladateľov. Našim cieľom je robiť kvalitnú lokálnu žurnalistiku. Aby sme mohli naďalej slobodne tvoriť, potrebujeme aj vašu podporu.

 
 

Od Michala Slašťan sme do uzávierky odpoveď nedostali, ospravedlnil sa, podľa vlastných slov to pre pracovnú vyťaženosť nestihol.

Titulná fotografia – Martin Hromada, Zdroj: fmk.sk

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.