Ružomberčania nezvládli generálku na pohárovú Európu

Futbalisti MFK Ružomberok prehrali proti GKS Katowice 0:2. Fotografia: Rudolf Maškurica
Futbalisti MFK Ružomberok prehrali v stredu 30. júna v poslednom prípravnom zápase proti GKS Katowice 0:2. Liptáci sa tak nenaladili víťazne na úvodný duel 1. predkola Európskej konferenčnej ligy proti litovskému FK Kauno Žalgiris, ktorý odohrajú vo štvrtok 7. júla.

Ružomberčania pred týmto duelom odohrali v príprave 3 stretnutia, pričom v nich zaznamenali vyrovnanú bilanciu – jedna výhra, jedna remíza a jedna prehra. Úvodný zápas prípravy odohrali Liptáci na domácom štadióne proti druholigovému Humennému, ktorý vyhrali 3:1. Za „Ružu“ sa gólovo presadili Štefan GerecLukáš Fabiš a strelecký účet si v Ružomberku otvorila aj nová posila Adam Morong.

Následne absolvovali Ružomberčania v dňoch 17. – 23. júna sústredenie v Rakúsku, v rámci ktorého odohrali dve prípravné stretnutia. Prvý zápas, ktorý „Ruža“ odohrala proti rakúskemu druholigistovi SKU Amstetten, sa skončil bez gólov.

Na záver rakúskeho sústredenia čakal na Liptákov vrchol prípravy, keď si zmerali sily s účastníkom 2. nemeckej Bundesligy Fortunou Düsseldorf. V danom dueli bolo úspešnejšie nemecké mužstvo, ktoré porazilo Liptákov 3:1, pričom jediný gól „Ruže“ zaznamenal Tomáš Bobček.

Prvý polčas gól nepriniesol

Poľský tím GKS Katowice, ktorý skončil v uplynulej sezóne na 8. mieste druhej najvyššej poľskej ligy, doposiaľ odohral 3 prípravné stretnutia. Poliaci v nich zaznamenali vyrovnanú bilanciu, keď jedenkrát vyhrali, jeden duel remizovali a jeden raz prehrali. Pre Liptákov, ktorí majú v nasledujúcej sezóne opäť vysoké ambície, išlo zároveň o generálku pred úvodným zápasom prvého predkola Európskej konferenčnej ligy UEFA.

Úvodný polčas pod Čebraťom príliš veľa vzruchu nepriniesol. Prvú vážnejšiu šancu duelu si vypracovali v 11. minúte hostia, ktorí sa po rohovom kope dostali k zakončeniu, ale hroziace nebezpečenstvo zažehnal Tomáš Bobček. V nasledujúcich minútach si obidve mužstvá vytvorili niekoľko náznakov šancí, ktoré ale nezamestnali brankárov.

Ružomberčania sa do prvej väčšej príležitosti dostali v 39. minúte, keď sa po centri Lukáša Fabiša dostával k hlavičkovému zakončeniu Tomáš Bobček, ale v poslednej chvíli zasiahol hosťujúci stopér Arkadiusz Jedrych a odhlavičkoval loptu na rohový kop. V prvom polčase tak diváci gól pod Čebraťom nevideli.

Záver duelu v réžii hostí

Pred začiatkom druhého dejstva došlo k hromadnému striedaniu hráčov na hosťujúcej strane. Ružomberský tréner Peter Struhár počas prestávky nespravil žiadnu zmenu. Prvú šancu druhého polčasu si vytvorili Katowice. V 49. minúte sa v obrovskej príležitosti ocitol Patryk Szwedik, ale jeho strelu bravúrne zneškodnil Ivan Krajčírik.

V druhom polčase postupne dostali priestor aj nové posily Liptákov a to Adam TučnýMarko Kelemen a Matúš Malý. Kormidelník „Ruže“ Peter Struhár týmto krokom jasne deklaroval, že chce tento duel vyhrať. O 6 minút neskôr sa prvýkrát v zápase menilo skóre ale na opačnej strane.

V 71. minúte si Marko Rognić výborne nabehol na prihrávku Alana Bróda a poľahky skóroval – 0:1. O chvíľu na to mohli Katowice vyhrávať už dvojgólovým rozdielom, keď strelu Dawida Brzozowského tečoval ružomberský obranca Alexander Mojžiš na vlastnú bránu, ale domáci brankár Ivan Krajčírik zachránil „Ružu“ od druhého inkasovaného gólu.

Ružomberčania sa v závere stretnutia pokúšali vyrovnať stav duelu, no nevytvorili si žiadnu vážnejšiu šancu. Katowice držali domácich ďaleko od brány a na konci zápasu sa druhýkrát gólovo presadili.

V 90. minúte spečatil víťazstvo hostí Patryk Szwedik, ktorý krížnou strelou nedal šancu brankárovi Ivanovi Krajčírikovi a uzavrel skóre stretnutia na konečných 0:2. Liptáci tak nezvládli generálku na úvodný zápas 1. predkola Európskej konferenčnej ligy a s prípravou sa rozlúčili prehrou.

Nečakaná prehra „Ruže“

Ružomberský tréner Peter Struhár bol sklamaný z výkonu jeho mužstva. „Musím priznať, že nám generálka veľmi nevyšla. Chalani mali problém s agresivitou súpera, ktorý navyše vyrukoval v inom rozostavení, než sme zvyknutí. Z toho pramenili aj časté straty lôpt. Preto sme sa nedostávali k našim silným stránkam, predovšetkým k efektívnej prechodovej fáze.“

Napriek prehre kormidelník „Ruže“ verí, že jeho tím zvládne úvodný pohárový zápas. „Až na štandardné situácie, sme si nevytvorili šance. Všetko to pramenilo zo spomínanej nepresnosti. V každom prípade sa chalani musia upokojiť a viac si veriť. Potenciál v nich určite je. Takáto facka nám môže len pomôcť.“

Náročný program Liptákov

Najbližší zápas odohrajú Ružomberčania vo štvrtok 7. júla o 18:30 h, keď na vlastnom štadióne odohrajú úvodný duel prvého predkola Európskej konferenčnej ligy UEFA proti litovskému mužstvu FK Kauno Žalgiris. Odvetný zápas sa uskutoční vo štvrtok 14. júla v Litve.

V prípade, že Ružomberok vyradí litovský klub FK Kauno Žalgiris, tak sa v 2. predkole stretne lepším z dvojice Derry City (Írsko) – Riga FC (Lotyšsko). Prvý duel by Liptáci odohrali na domácom štadióne vo štvrtok 21. júla. Odveta sa uskutoční o týždeň neskôr na ihrisku súpera.

Úvodný zápas nového ročníka Fortuna ligy odohrajú Ružomberčania v nedeľu 17. júla na ihrisku nováčika zo Skalice. Liptáci sa prvýkrát predstavia na domácom štadióne 23. júla, keď výzvu ďalšieho nováčika z Podbrezovej. Júlový program slovenskej ligy zakončí „Ruža“ v regionálnom derby, keď sa 31. júla predstaví v Poprade proti Liptovskému Mikulášu.

MFK Ružomberok – GKS Katowice 0:2 (0:0)

Góly: 71. Rognić, 90. Szwedzik. Rozhodovali: Očenáš – Poláček, Vorel. Diváci: 320.

MFK Ružomberok: Krajčírik – Fabiš, Maslo, Mojžiš, Madleňák (89. Selecký) – Kochan, Luterán (79. Malý) – Gerec (65. Tučný), Domonkos, Regáli – Bobček (65. Kelemen)

GKS Katowice: Kudła (76. Szczuka) – Wasielewski (60. Wojciechowski), Jaroszek (60. Janiszewski), Jędrych (86. Warmuz), Kołodziejski (72. Tanżyna), Rogala (60. Brzozowski, 86. Grzebieluch) – Błąd (46. Bród, 72. Kościelniak), Figiel (60. Stromecki), Repka (46. Urynowicz), Dudziński (46. Szwedzik) – Arak (46. Roginić)