Ružomberčania opäť pomáhali: Zdravotníkom za ich nasadenie poďakovali vodou

Z radov zdravotníkov pracujúcich vo vojenskej nemocnici vznikla prosba o balenú vodu. Napokon prerástla do výzvy, vďaka ktorej im Ružomberčania vyzbierali 49 balení.

Už rok žijeme v neistej dobe, obklopení pandémiou koronavírusu a bohužiaľ aj negatívnymi správami. Nielen v Ružomberku však môžeme vidieť, že z radov bežných občanov vznikajú mnohé aktivity a výzvy, ktoré by spoločnosti priniesli niečo pozitívne a dobré, na čom by sa dalo stavať aj v čase, keď pandémia pominie. Presne s týmto cieľom vznikla skupina na sociálnej sieti s názvom – Ružomberčania pomáhajú Ružomberčanom.

Pomáhajú najmä zdravotníkom v nemocnici

,,Skupinu sme vytvorili spolu s kamarátom Ľubošom Golským, ktorý sa venuje dobrovoľníctvu v meste. Najprv bola určená pre ľudí, aby mohli prezentovať svoje dobré skutky, ktorými niekoho potešili. Nemali sme žiadny široký zámer, ale v krátkom čase sa ukázala potreba zoskupiť ľudí, ktorí chcú pre naše mesto v rámci svojich možností dobrovoľne pracovať, vytvoriť lepšie miesto na život a pomáhať samospráve s činnosťami, ktoré nemá možnosť kapacitne zastrešiť,“ hovorí o vzniku spojiť Ružomberčanov iniciátorka Katarína Sališová.

Hovorí, že akcií, ktoré vznikli pod touto hlavičkou, nie je ešte veľa, ale už sa ukazuje priestor pre dobrých Ružomberčanov spájať sa.

Počas vianočných sviatkov napiekli koláče pre oddelenie ARO vo vojenskej nemocnici v Ružomberku. ,,Následne potom sa ozvali aj zdravotníci z COVID Interného oddelenia. Oslovili sme viacerých Ružomberčanov, či by sa boli ochotní podieľať sponzorsky a veľmi nás potešilo, že sme takto dokázali spoločne zabezpečiť koláčiky pre 83 ľudí,“ teší sa z pomoci Katarína Sališová.

Okrem koláčov však potešili a podporili zdravotníkov nielen vďaka pomoci jednotlivcov, ale aj od menších prevádzok v meste, ako Concordia pub či Farma Likavčan.

„Aj vďaka tejto pomoci dostalo infekčné a interné oddelenie chutnú syrovú misu. Je super, ak stretávate takýchto vynikajúcich ľudí, ktorí chápu potrebu budovať dobré vzťahy v miestnej komunite,“ vysvetľuje Ružomberčanka.

Pomohli vyčistiť mesto

Počas uplynulého týždňa sa zapojili v spolupráci s členmi Aktívni Ružomberčania a Ružomberská záchranná sieť aj do čistenia Váhu či nákupu pre covid pozitívnych ľudí.

Pneumatiky, umelý stromček, koberec či kreslo. Ružomberčania čistili brehy Váhu

,,Práve v tejto skupine padla prosba od zdravotníkov na balenú minerálnu vodu. Vydržať v respirátore dýchať 5 hodín je náročné, ale pracovať v skafandri 5 hodín je vyčerpávajúce. Bez vody a jedla vykonávať dôkladne svoju prácu s vedomím, že každá chyba môže stáť ľudský život našich blízkych je náročné aj pre dušu. Hneď sme vedeli, že sa chceme zapojiť a pomôcť,“ hovorí o prvom impulze na rozbehnutie výzvy pre ružomberských zdravotníkov pracujúcich vo vojenskej nemocnici Sališová.

V skupine Ružomberčania pomáhajú Ružomberčanom preto  zverejnili výzvu Voda pre zdravotníkov.

Ružomberčania sa poďakovali zdravotníkom vodou. Pripísali aj svoje mená. (Foto: RKP/FB)

Hneď na to začali písať mnohí miestni a volali, že sú ochotní sa zapojiť. Boli to mamičky na materskej dovolenke, otcovia rodín, dámy a páni na dôchodku, bežní pracujúci ľudia. Do výzvy sa zapojila aj jedna miestna realitná agentúra. Spolu sa vyzbieralo 49 balení minerálnej vody.

Vyzbierané vody počas víkendu darovali na ARO, COVID interné oddelenie a infekčné oddelenie.

,,Keď vidíte reakcie unavených zdravotníkov, ktorí sa na vás spoza štítu alebo respirátora usmievajú, je to nezabudnuteľné a pre mňa to bol zážitok, ktorý by som dopriala každému. Všetci ľudia, ktorí ste sa zapojili do výzvy, ste tam boli spolu s nami aspoň prostredníctvom obrázkov so „srdiečkami s menami a prianiami,“ ďakuje všetkým iniciátorka výzvy Katarína Sališová.

Titulná fotografia: Odovzdávanie vody pre zdravotníkov. Foto: Ružomberčania pomáhajú Ružomberčanom

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka.