Ružomberčania rozhodli o výhre nad Zlatými Moravcami v druhom polčase

Ružomberskí futbalisti vyhrali oba doterajšie zápasy v nadstavbe. Foto: Rudolf Maškurica
Futbalisti MFK Ružomberok vyhrali v sobotu 18. marca v rámci 2. kola nadstavbovej časti Fortuna ligy so Zlatými Moravcami 2:0. Liptáci nadviazali na výhru z uplynulého kola a poistili si vedúce postavenie v skupine o udržanie sa.

Zverenci Petra Struhára vstúpili do nadstavby o záchranu úspešne, keď v predošlom kole uspeli v Trenčíne rozdielom triedy (3:0). Naopak, Zlatomoravčania utŕžili v uplynulom kole debakel, keď na vlastnom štadióne podľahli Michalovciam vysoko 2:5.

Úvodný polčas gól nepriniesol

Ružomberčania si v prvom dejstve vytvorili niekoľko príležitostí, no nepretavili ich do vedúceho gólu. Úvodnú šancu stretnutia si vypracovali v 12. minúte Liptáci, no hlavičku Tomáša Bobčeka bravúrne vyrazil brankár hostí Patrik Lukáč. Z následného rohu síce prekonal gólmana ViOnu Alexander Mojžiš, avšak jeho hlavičku vykopol z bránkovej čiary jeden z hosťujúcich hráčov.

Po polhodine hry sa prvýkrát o slovo prihlásili aj Zlatomoravčania, keď Adam Brenkus strelou z diaľky preveril domáceho brankára Tomáša Frühwalda, ktorý však jeho pokus zneškodnil. Vzápätí sa do dobrej pozície dostal Adrián Macejko, no s jeho strelou si poradil Lukáč. Úvodné dejstvo uzavrel v 45. minúte priamy kop Jána Masla, ktorý mieril nad bránu hostí. V prvom polčase tak diváci pod Čebraťom gól nevideli (0:0).

Nádherný gól Bobčeka

Cez prestávku pristúpil domáci tréner Peter Struhár k dvojnásobnému striedaniu, ktoré prinieslo vicemajstrovi želaný efekt. V 53. minúte skúšal šťastie Martin Boďa, no jeho pokus nemal gólové parametre. Liptáci sa za svoju aktivitu dočkali vytúženého gólu v 55. minúte, keď sa výstavnou strelou do horného rohu presadil Tomáš Bobček a otvoril skóre duelu – 1:0.

Krátko po strelení gólu mohli Ružomberčania pridať ďalší, lenže Boďovu strelu vytesnil Lukáč na rohový kop. Liptáci súpera naďalej tlačili a chceli zápas definitívne zlomiť vo svoj prospech. Blízko k tomu bol Kristóf Domonkos v 63. minúte, no jeho pokus zneškodnil gólman hostí. Z následného rohu sa dostal k hlavičke Ján Maslo, avšak aj túto strelu vyrazil brankár ViOnu na rohový kop. Vzápätí zakončoval aj Martin Boďa, skóre však ostalo neznemené.

Tretí gól Gereca v nadstavbe

V 68. minúte sa však Ružomberčania dočkali druhého gólu. Kapitán „Ruže“ Marek Zsigmund sa výborne uvoľnil na ľavom krídle a jeho skvelú prihrávku zužitkoval na gól Štefan Gerec2:0. Liptáci sa po druhom góle upokojili a iniciatívu prebrali Zlaté Moravce. O päť minút neskôr skúšal šťastie Kenneth Ikugar, no jeho strela skončila len na bočnej sieti.

V 78. minúte boli hostia blízko ku kontaktnému gólu, avšak pokus Tomáša Ďubeka v poslednej chvíli zblokoval jeden z brániacich hráčov. V samom závere stretnutia si ViOn vypracoval ešte jednu príležitosť, no so zakončením Denisa Dugu si domáci brankár poradil. Ružomberok napokon zvíťazil nad Zlatými Moravcami 2:0 a je na čele skupiny o udržanie sa.

Spokojnosť s výkonom v druhom polčase

Tréner MFK Ružomberok Peter Struhár nebol spokojný s výkonom svojho mužstva v prvom polčase. V druhom dejstve ho však jeho zverenci potešili zlepšenou hrou a dvomi gólmi. „Naše víťazstvo sa nerodilo ľahko. Mali sme nejaké šance aj v prvom polčase. Nebol som však spokojný, ako sme riešili prechody a neboli sme ochotní nabiehať do voľných priestorov. Ťažšie sme sa presadzovali, ako sme si predstavovali. V druhom dejstve sme vystriedali a trochu sme to aj preskupili, čím sa obraz hry zmenil. Kým v prvom polčase Tomáš Bobček riešil niektoré situácie zle, tak v druhom dejstve strelil krásny gól. Vzápätí prišiel rýchly prechod a dali sme druhý gól.“

Kormidelník Zlatých Moraviec Ivan Galád bol po druhej prehre v nadstavbe veľmi stručný: „Čakali sme, ako mužstvo zareaguje po prekvapivej domácej prehre s Michalovcami. Nevyšlo to podľa našich predstáv. Sme v náročnejšej fáze sezóny. Ružomberok vyhral zaslúžene. Kľúčovým momentom zápasu bola jednoduchá situácia, keď útočník zobral loptu nášmu obrancovi a dal gól.“

Vicemajstra čaká náročný program

Ružomberčania sú po dvoch kolách nadstavby o 7. – 12. miesto na čele tejto skupiny, s 9-bodovým náskokom pred Michalovcami. Po odohraní tohto kola príde na rad reprezentačná prestávka. Po jej skončení čaká na vicemajstra náročný apríl, v ktorom odohrá päť zápasov. Nový kalendárny mesiac otvoria zverenci Petra Struhára v Michalovciach (1. apríl). O týždeň na to sa „Ruža“ predstaví v Skalici (8. apríl).

Následne čakajú Liptákov dve domáce stretnutia v rade. Najskôr Ružomberčania privítajú Liptovský Mikuláš (15. apríl). Vzápätí pod Čebrať zavíta Trenčín (22. apríl). Nabitý aprílový program uzavrie vicemajster zápasom v Zlatých Moravciach (29. apríl).

Fortuna liga – 24. kolo:

MFK Ružomberok – FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble 2:0 (0:0)

Góly: 55. Bobček, 68. Gerec. Žlté karty: 80. Selecký – 82. Čonka. Rozhodca: Ochotnický – Pozor, Vorel. Diváci: 740.

MFK Ružomberok: Frühwald – Fabiš (46. Madleňák), Maslo, Mojžiš, Selecký – Zsigmund (C), Domonkos – Gerec (82. Mrva), Chrien (74. Luterán), Macejko (46. Boďa) – Bobček (82. Šefčík).

FC ViOn Zlaté Moravce: Lukáč – Suľa (69. Havryliuk), Toml, Pintér (C), Čonka – Duga, Almeida, Brenkus (59. Ďubek), Mondek (59. Pinte), Múdry (75. Čerepkai) – Ikugar (75. Sloboda).