Ružomberčania ukončili rok remízou

Ružomberskí futbalisti odohrali posledný zápas v tomto roku. Foto: Amatérske fotky Slavoj Trebišov/Facebook
Futbalisti MFK Ružomberok odohrali v piatok 2. decembra prípravný duel proti FK Slavoj Trebišov. Stretnutie nespoznalo víťaza a skončilo sa deľbou bodov po výsledku 2:2.

Ružomberskí futbalisti ukončili v nedeľu 27. novembra jesennú časť Fortuna ligy domácim duelom proti Zlatým Moravciam. Liptáci v tomto dueli potvrdili, že sa v prebiehajúcom ročníku nenachádzajú v optimálnej forme a s ViOnon iba remizovali 2:2, keď vyrovnávajúci gól inkasovali v nadstavenom čase.

V doterajšom priebehu najvyššej slovenskej súťaže zaznamenali zverenci Petra Struhára v osemnástich stretnutiach až 9 remíz, 5 výhier a 4 prehry, za čo im prislúcha 5. miesto so ziskom 24 bodov. Ružomberčanov však čaká mimoriadne náročná jar, keďže pred siedmou Banskou Bystricou majú iba 3-bodový náskok. Liptáci nepokračujú ani v Slovnaft Cupe, keď im v osemfinále prekvapujúco vystavila stopku Skalica. Vicemajster tak skončil v Slovenskom pohári v rovnakej fáze ako v minulom ročníku.

Naopak, Trebišov má za sebou pomerne úspešnú jeseň, keď po 17 odohraných stretnutiach figuruje na 5. pozícii so ziskom 27 bodov. Na tretiu Myjavu strácajú zverenci Gergelyho Geriho iba jeden bod. V národnom pohári skončili východniari v 4. kole, keď ich vyradil AS Trenčín po výsledku 4:0. Na umelom ihrisku pod Čebraťom sa tak očakávala zaujímavá konfrontácia, pričom v domácom drese dostalo príležitosť niekoľko dorastencov.

Všetko podstatné sa udialo v druhom polčase

V úvodnej 20-minútovke si obe mužstvá vytvorili niekoľko šancí, ale bez gólového efektu. Na ďalšie príležitosti sa čakalo až do 40. minúty, kedy dostali Ružomberčania k dispozícii  pokutový kop. Loptu si na biely bod postavil Adam Tučný, no brankár hostí Filip Dlubáč jeho strelu zneškodnil. Zakrátko si Liptáci vytvorili ďalšiu obrovskú šancu, no zakončenie Tomáša Bobčeka opečiatkovalo iba žrď hosťujúcej brány. V prvom polčase tak diváci gól nevideli.

Druhé dejstvo sa odohralo v podstatne vyššom tempe a nadviazalo na záver prvého polčasu. V 50. minúte sa po peknej individuálnej akcii presadil Adrián Macejko a otvoril skóre duelu – 1:0. Následne mali Liptáci niekoľko príležitostí navýšiť skóre, no nevyužili ich, za čo napokon pykali. V 62. minúte strelou spoza šestnástky vyrovnal Ridwan Sanusi skóre duelu na 1:1.

V 75. minúte hosťujúca defenzíva chybovala pri rozohrávke, čo dokonale využil Kevin Švehla a krásnou ďalekonosnou strelou priklonil misky váh na stranu „Ruže“ – 2:1. Radosť Liptákov však netrvala dlho. O 3 minúty neskôr sa zblízka presadil Atah a začínalo sa odznova – 2:2.

V závere duelu sa Ružomberčania snažili strhnúť víťazstvo na svoju stranu, k čomu boli veľmi blízko, lenže Švehlova strela skončila iba na brvne hosťujúcej brány. Následne sa z druhej vlny dostal k zakončeniu Adrián Macejko, no trestuhodne minul bránu. Duel medzi Ružomberkom Trebišovom sa tak skončil remízou 2:2.

Spokojnosť s výkonom dorastencov

Tréner MFK Ružomberok Peter Struhár, ktorý dal v stretnutí príležitosť štyrom dorastencom, bol s ich výkonom spokojný. „Stretnutie jednoznačne splnilo náš zámer a hodnotím ho veľmi pozitívne. Tento týždeň s nami trénovali aj štyria dorastenci z „devätnástky“ – Matúš Matej, Kevin Švehla, Giuliano António Marek a Tobias Bujňaček, ktorých sme chceli vidieť tiež v samotnom zápase. Ich vystúpenia boli pozitívne. Mali veľmi dobré myšlienky a ukázali aj technickú kvalitu.“

Šancu ukázať sa dostali aj tí hráči, ktorí počas jesene nenastupovali pravidelne: „Priestor dostali aj chalani z prvého tímu, ktorí počas sezóny mali menšiu zápasovú minutáž. Chceme si takto vytvoriť obraz, že s kým sa dá na jar rátať a koho možno pošleme na hosťovanie,“ dodal Struhár.

Vicemajstra čaká náročná jar

Pre Ružomberčanov išlo o posledný zápas v aktuálnom kalendárnom roku. Liptákov momentálne čaká niekoľkotýždňová prestávka, pričom zimnú prípravu začnú 5. januára. Skorší koniec ligových súťaží súvisí s Majstrovstvami sveta v Katare, ktoré sa začali 20. novembra a trvajú až do 18. decembra. Jarná časť najvyššej slovenskej súťaže štartuje 11. februára 2023, pričom Ružomberok počas nej čakajú ešte štyri duely.

Prvé ligové stretnutie v novom roku odohrajú Liptáci 11. februára na domácom štadióne proti Michalovciam. Následne sa predstavia na pôde Trnavy (18. 2.). O týždeň na to čaká vicemajstra severoslovenské derby v Žiline (25. 2.). Základnú časť Fortuna ligy ukončia Ružomberčania domácim duelom proti Dunajskej Strede (4. 3.). Následne sa tabuľka najvyššej slovenskej súťaže rozdelí na dve polovice. Prvých šesť mužstiev si zahrá v skupine o titul, zvyšná šestica tímov si to „rozdá“ v boji o záchranu.

Prípravný zápas:

MFK Ružomberok – FK Slavoj Trebišov 2:2 (0:0).

Góly: 50. Macejko, 75. Švehla – 62. Sanusi, 78. Attah. Rozhodovali: Matej – Varga, Mensár.

MFK Ružomberok: Frühwald – Fabiš, Mrva, Malý, Selecký – Úradník, Halabrín, Tučný, Luterán, Švehla – Bobček.

Druhý polčas: Ťapaj – Marek, Mrva, Luka, Selecký (68. Madleňák) – Bujňaček, Luterán (68. Švehla) – Úradník (68. Gerec), Rakyta, Macejko – Matej.

FK Slavoj Trebišov: Dlubáč – Kolesár M., Matta, Jenat, Rokyta (65. Vaľko), Sitarčík, Novák (46. Rusnák), Kolesár P. (46. Attah), Sanusi, Mokoš (62. Bajtoš), Kovalčin (65. Girman).