Ružomberčania z Bratislavy zorganizovali charitatívny turnaj v Ľubochni

Na sklonku roka sa v telocvični Základnej školy Ľubochňa stretlo dvanásť amatérskych futbalových tímov. Výťažok z turnaja venovali trom konkrétnym adresátom.

Turnaj dostal názov GOT Cup. Got, ako „Good Old Times“, teda staré dobré časy.

„Sme viac-menej päť rokov v Bratislave. Všetci fanúšikovia futbalu, no odkedy sme mimo domova, nehrali sme tu futbal. Premýšľali sme, ako sa vrátiť domov, stretnúť opäť kamarátov a spoluhráčov z futbalu, ktorý sme každý niekde na Liptove v mladosti hrávali,“ hovorí o dôvodoch vzniku turnaja Andrej Kostroš.

Je členom ružomberského futbalového družstva Ako chcete, ktoré sa sformovalo z Ružomberčanov žijúcich z pracovných či študijných dôvodov v Bratislave. Ako účastníci miestnej ligy malého futbalu ju v roku 2017 v konkurencii 106 tímov dokonca vyhrali.

Asi desiati z nich dali hlavy a sily dokopy, oslovili kamarátov a v sobotu 29. decembra zorganizovali v Ľubochni GOT Cup. Prišlo dvanásť rôznych tímov, bývalé futbalové partie, niekdajší mládežníci z MFK Ružomberok, ale aj z okolitých obcí.

Charitatívny turnaj

„Nechceli sme však, aby to bolo len o futbale a a stretnutí a hľadali sme aj nejaký účel celej akcie. Vymysleli sme, že spravíme charitatívny turnaj. Vyzbierali sme peniaze na štartovnom, ale našli sa aj darcovia, sponzori. Vyzbierali sme 2875 eur.

Všetky peniaze venujú trom konkrétnym adresátom z okolia Ružomberka. Detskej klinike v Ústrednej vojenskej nemocnici kúpia na chodbu televízor.

„Asi ťažko si vieme predstaviť niečo ťažšie, ako keď deti trávia svoj čas namiesto s kamarátmi v nemocničných chodbách. Chceme tak pomôcť, aby tie chvíle boli o niečo ľahšie stráviteľné,“ píšu organizátori o prvom z cieľov venovaných peňazí.

Druhá časť pôjde ťažko skúšanej štvorčlennej rodine z Liptovskej Lúžnej. Rodičia v dôchodkovom veku sa starajú o dve dcéry. Staršia, deväťročná, má piaty stupeň sklerózy multiplex. Mladšia je od piatich rokov diabetička s komplikáciami – transplantovanou obličkou, amputáciou prstov a takmer slepotou. Zdravotné problémy majú aj rodičia. „Napriek závažným okolnostiam, v ktorých sa rodina nachádza, sú v rámci možností otvorení pre pomoc ľuďom vo svojom okolí a aktívnou službou sa zapájajú do života obce. Financie z turnaja poputujú do domácnosti na kúpu nového sporáka,“ hovoria organizátori o účele druhej časti pomoci.

Treťou adresátkou je Silvia. Narodila sa v roku 2007 ako druhé z dvojčiat. Sestra Sofia je zdravá, no Silvii diagnostikovali rázštep chrbtice, neskôr sa pridala komplikovaná vodnatieľka mozgu a aj ťažké problémy s obličkami. Silviu musia denne cievkovať a plienkovať. Rodičom sa po siedmich rokoch narodili ďalšie dvojičky. Tentoraz je všetko bez komplikácií. „Vyzbierané financie budú použité na rekonštrukciu vchodu a zriadenie bezbariérového vstupu,“ popisujú organizátori tretieho adresáta pomoci.

Vyhrali niekdajší futbalisti

Futbalový turnaji vyhrali niekdajší dorastenci MFK Ružomberok, ročník narodenia 1995, pred Starými puškami zo Švošova 07. Tretí skončil Černovský dorast 09 pred Švošovským dorastom 12.

„Stretlo sa množstvo ľudí, ktorí žijú mimo Liptova. Máme dobrú odozvu, všetkým sa páčilo, a preto budeme uvažovať aj nad pokračovaním turnaja,“ povedal pre Ružomberský magazín Andrej Kostroš, jeden z organizátorov a člen futbalového tímu z bratislavskej ligy malého futbalu Ako chcete.

Titulná fotografia – momentka z turnaja GOT Cup v Ľubochni. Foto – organizátori.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.