Ružomberčania začali letnú prípravu

Futbalisti MFK Ružomberok odštartovali v pondelok 6. júna prípravu na nasledujúcu sezónu. Liptáci, ktorí sa počas leta predstavia v Európskej konferenčnej lige, majú v nadchádzajúcom ročníku opäť vysoké ambície.

Po krátkom dvojtýždňovom oddychu sa Ružomberčania pustili do prípravy na novú sezónu. „Príprava bude krátka. Musíme sa dobre pripraviť na prvé predkolo. Krátkodobý cieľ je zvládnuť ho. V rámci prípravy sa zameriame hlavne na herné a systémové veci,“ uviedol tréner Ružomberka Peter Struhár.

Ružomberský obranca Matej Madleňák, ktorý má za sebou vynikajúcu sezónu, ktorú zavŕšil umiestením sa v ideálnej jedenástke Fortuna ligy, sa teší na nové výzvy. „Prestávka ubehla veľmi rýchlo, ale sme pripravení opäť trénovať. Tešíme sa na účinkovanie v Európskej konferenčnej lige. Uvidíme, aký bude nasledujúci fortunaligový ročník. Niektorým väčším tímom sa uplynulá sezóna nevydarila a určite budú chcieť vstúpiť do nového ročníka lepšie.“

Predstavili štyri nové posily

Napriek nedávno skončenej sezóne sa v ružomberskom tíme udialo už niekoľko hráčskych zmien. Aktuálny vicemajster Slovenska predstavil už štyri nové posily. Ako prvý podpísal zmluvu s Ružomberkom slovenský mládežnícky reprezentant do 21 rokov Adam Tučný z Trenčína.

Krátko po ňom zavítal pod Čebrať aj skúsený záložník Adam Morong zo Serede. Ako tretiu posilu predstavili Liptáci 20-ročného mládežníckeho reprezentanta Matúša Malého z Dunajskej Stredy.

Ofenzívny univerzál Adam Morong je plný očakávania z nového pôsobiska. „Šesť rokov som pôsobil v Seredi. Budem si musieť zvyknúť na nové prostredie a na nových spoluhráčov. Myslím si, že s tým nebude problém a rýchlo sa aklimatizujem. S Ružomberkom som začal hovoriť o možnosti príchodu približne tri týždne pred koncom sezóny. Udialo sa to veľmi rýchlo, čo ma veľmi teší.“

Ružomberčania napriek trom novým posilám naďalej pokračujú v posilňovaní kádra, čoho dôkazom je príchod 22-ročného útočníka Marka Kelemena z druholigovej Artmedie Petržalka, ktorý sa upísal Ružomberku na 3 roky.

Zmeny v hráčskom kádri

Už dávnejšie predĺžili zmluvy s Liptákmi ružomberské stálice kapitán Ján Maslo a útočník Štefan Gerec. Onedlho sa k nim pridal aj záložník Matej Kochan, ktorý podpísal 2-ročný kontrakt. Nateraz posledným hráčom, ktorý predĺžil zmluvu s Liptákmi, je 19-ročný brankár Tomáš Frühwald, ktorý podpísal kontrakt s Ružomberkom na 3 sezóny.

Opačným smerom sa pobral Timotej Múdry, ktorý zamieril na hosťovanie do Zlatých Moraviec. Káder „Ruže“ opúšťa aj Peter Ďungel, ktorý ako voľný hráč posilnil konkurenčný Liptovský Mikuláš.

Oranžový dres si v nasledujúcej sezóne nebudú obliekať ani Jakub TancíkMartin Rymarenko, ktorým sa skončilo ročné hosťovanie. Do Slovana Bratislava sa po polročnom hosťovaní vracia aj stredopoliar Filip Lichý. Z hosťovania v Bardejove sa naopak vrátil na dolný Liptov Michal Dopater.

V Ružomberku budú pokračovať aj strojcovia strieborného úspechu a to tréner Peter Struhár a asistent Peter Tomko, ktorí predĺžili zmluvy s aktuálnym vicemajstrom Slovenska o ďalší rok. Súčasťou kontraktu je aj ročná opcia.

Úspešný štart prípravy

Ružomberčania odštartovali prípravu víťazne. V prvom prípravnom dueli uspeli na domácom ihrisku proti druholigovému Humennému 3:1. Za „Ružu“ sa postupne presadili Štefan Gerec, Lukáš Fabiš a strelecký účet si v Ružomberku otvorila aj nová posila Adam Morong.

Následne sa Liptáci presunuli na týždňové sústredenie do Rakúska, v rámci ktorého odohrajú dva prípravné zápasy. Prvý duel už majú Liptáci za sebou, keď remizovali s rakúskym druholigistom SKU Amstetten 0:0.

V druhom zápase čaká na „Ružu“ mimoriadne atraktívny súper, keď si zmeria sily s účastníkom 2. nemeckej Bundesligy Fortunou Düsseldorf. Po návrate zo sústredenia odohrajú Ružomberčania na vlastnom štadióne 30. júna generálku na Európsku konferenčnú ligu s poľským tímom GKS Katowice.

Európska výzva pre Ružomberok

Ružomberčania si vďaka výbornej uplynulej sezóne, v ktorej obsadili 2. miesto vo Fortuna lige, zaistili účinkovanie v 1. predkole Európskej konferenčnej ligy UEFA. V ňom sa predstavia proti litovskému mužstvu FK Kauno Žalgiris. Prvý duel odohrajú Liptáci na domácom štadióne 7. júla. Odveta je na programe 14. júla v meste Marijampolé, ktoré je vzdialené približne šesťdesiat kilometrov od Kaunasu, kde sídli súper „Ruže“.

Nenasadený Ružomberok mohol okrem Žalgirisu dostať za súpera aj KuPS Kuopio (Fínsko), Laci (Albánsko), Muro (Slovinsko) alebo Liepaju (Lotyšsko).

Ak „Ruža“ vyradí litovský klub FK Kauno Žalgiris, tak sa v 2. predkole stretne lepším z dvojice Derry City (Írsko) – Riga FC (Lotyšsko). Prvý duel by Liptáci odohrali na domácom štadióne vo štvrtok 21. júla. Odveta sa uskutoční o týždeň neskôr na ihrisku súpera.

Nový ročník Fortuna ligy

Liptáci začnú cestu za obhajobou striebra v nedeľu 17. júla na ihrisku nováčika zo Skalice. Ružomberčania sa prvýkrát predstavia na domácom štadióne 23. júla, keď výzvu ďalšieho nováčika z Podbrezovej. Júlový program slovenskej ligy zakončí „Ruža“ v regionálnom derby, keď sa 31. júla predstaví v Poprade proti Liptovskému Mikulášu.

Augustový program otvoria Liptáci ďalším stretnutím na pôde nováčika, keď nastúpia proti Banskej Bystrici. Z úvodných štyroch duelov „Ruža“ odohrá až 3 na ihriskách súperov. Ružomberskí fanúšikovia uvidia svojich hráčov na domácom štadióne až 13. augusta v súboji proti Trenčínu. Následne odohrajú Liptáci za 11 dní až 3 fortunaligové zápasy.

Postupne sa predstavia v Zlatých Moravciach (20. augusta), doma proti majstrovskému Slovanu (27. augusta) a augustovú púť ukončia v Michalovciach (31. augusta). Liptákov tak čaká bez ohľadu na účinkovanie v Európskej konferenčnej lige náročné leto.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.