Ružomberčania začali prípravu víťazne

Futbalisti MFK Ružomberok zvíťazili v úvodnom prípravnom dueli nad FK Humenné 3:1. Fotografia: Rudolf Maškurica
Futbalisti MFK Ružomberok zvíťazili v stredu 15. júna v prvom prípravnom stretnutí nad druholigovým Humenným 3:1. Liptáci sa tak víťazne naladili na sústredenie v Rakúsku, v rámci ktorého odohrajú dve prípravné stretnutia s atraktívnymi súpermi.

Aktuálny vicemajster Slovenska, ktorý začal letnú prípravu v pondelok 6. júna, nastúpil na zápas v značne pozmenenej zostave. Príležitosť v stretnutí dostali aj nové tváre, ktoré zavítali do centra dolného Liptova v predošlých dňoch.

Ružomberčania na prvý duel prípravy nastúpili proti Humennému, ktoré v uplynulej sezóne odsadilo v druhej lige 6. miesto. Východniari boli príjemným prekvapením druhej najvyššej slovenskej ligy, keďže v nej ako nováčik absolvovali premiéru a za treťou postupujúcou Skalicou zaostali iba o 6 bodov.

Dominantný výkon „Ruže“

Prvú šancu duelu si vypracovali hostia. V 2. minúte sa dostal k zakončeniu Michal Hamuľak, ale jeho strela nemala gólové parametre. Úvodnú 20-minútovku zakončila hlavička hosťujúceho Hwan-Yeong Songa, ktorá tesne minula ružomberskú svätyňu. Ružomberčania sa postupne dostali do zápasového diania a odmenou im bol otvárací gól duelu.

V 24. minúte sa prízemnou strelou presadil Štefan Gerec a poslal „Ružu“ do vedenia 1:0. O pár minút mohli Liptáci viesť už dvojgólovým rozdielom, ale hlavičkové zakončenie Kristófa Domonkosa minulo bránu hostí.

V 37. minúte si hosťujúci brankár Jakub Novák ideálne nenačasoval vybehnutie z brány, čo dokonale využil Lukáš Fabiš, ktorý bol pri lopte skôr a preloboval hosťujúceho gólmana – 2:0. Ružomberský náskok sa do konca polčasu snažil navýšiť Kristóf Domonkos a po ňom aj Adrián Macejko, ale obidvaja svoje šance nepremenili. Napriek tomu viedla „Ruža“ po prvom dejstve 2:0 a smerovala k víťazstvu.

Ružomberčania nepripustili drámu

Pred začiatkom druhého polčasu došlo k hromadnému striedaniu hráčov na obidvoch stranách. V domácom tíme postupne dostali šancu všetci hráči. Začiatok druhého dejstva patril hosťom, ktorý po faule Adriána Macejka zahrávali v 50. minúte pokutový kop. Loptu si na biely bod postavil Michal Hamuľak a domácemu brankárovi nedal šancu – 2:1.

Liptáci reagovali na inkasovaný gól zvýšenou aktivitou. V 56. minúte mal gól na kopačke aktívny Kristóf Domonkos, lenže jeho strela mierila nad bránu. O 2 minúty neskôr bol ešte bližšie ku gólu Adrián Macejko, ale jeho prudkú strelu vyrazil hosťujúci brankár na brvno. O pár sekúnd sa ale oranžoví radovali z gólu, keď sa po výbornej prihrávke Mateja Madleňáka presadila nová posila Liptákov Adam Morong a „Ruža“ viedla opäť o dva góly – 3:1.

Po hodine hry sa do dobrej šance dostal Alexander Selecký, ale jeho pokus bol zblokovaný. V 72. minúte nastrelili Ružomberčania s prispením hosťujúcich hráčov brvno Slávikovej brány. O minútu sa podobná situácia odohrala aj na opačnej strane ihriska, keď strela Hwan-Yeong Songa skončila na spojnici Ťapákovej brány.

Následne sa ten istý hráč dostal znova k zakončeniu, ale jeho pokus nemal gólové parametre. V zostávajúcich minútach sa duel pod Čebraťom už iba dohrával, vďaka čomu zvíťazil Ružomberok v úvodnom prípravnom stretnutí nad Humenným 3:1.

Spokojnosť s výsledkom

Ružomberský tréner Peter Struhár bol šťastný, že jeho mužstvo zvládlo úvodný duel letnej prípravy. „Zápas splnil svoj účel, videli sme celkom slušný dynamický futbal. V prvom stretnutí sme sa hlavne snažili rozložiť minutáž na všetkých hráčov. Teší ma konečný výsledok.“

Kormidelník „Ruže“ vyjadril spokojnosť s tromi strelenými gólmi. Zároveň ho ale mrzel inkasovaný gól. „Strelili sme tri góly, no mohlo ich byť aj viac. Na druhej strane ma trochu mrzí, že sme súperovi dovolili dostať sa do troch veľkých šancí, pričom z jednej sa zrodila penalta.“

Sústredenie v Rakúsku

Ružomberčania po úspešnom vstupe do prípravy absolvujú v dňoch 17. – 23. júna sústredenie v Rakúsku, v rámci ktorého majú naplánované dve prípravné stretnutia. Prvý zápas odohrá „Ruža“ 18. júna s rakúskym druholigistom SKU Amstetten. O pár dní čaká Liptákov vrchol prípravy, keď si zmerajú sily s účastníkom 2. nemeckej Bundesligy Fortunou Düsseldorf (22. júna).

Na sústredenie v Rakúsku nepocestujú zranení futbalisti Samuel ŠefčíkMarek Zsigmund a Martin Boďa. S mužstvom taktiež nepôjdu Filip LichýMartin Rymarenko a Jakub Tancík, ktorým sa skončili hosťovania. Na sústredení bude chýbať aj obranca Jakub Luka, ktorý sa predstaví na Majstrovstvách Európy U19.

Po návrate zo sústredenia odohrajú Ružomberčania na vlastnom štadióne 30. júna generálku na Európsku konferenčnú ligu UEFA s poľským tímom GKS Katowice. Vo štvrtok 7. júla odohrá Ružomberok úvodný zápas 1. predkola Európskej konferenčnej ligy UEFA proti litovskému mužstvu FK Kauno Žalgiris. Odveta je na programe 14. júla a uskutoční sa v meste Marijampolé, ktoré je vzdialené približne šesťdesiat kilometrov od Kaunasu. Začiatok novej sezóny Fortuna ligy je predbežne stanovený na víkend 16. – 17. júla.

MFK Ružomberok – FK Humenné 3:1 (2:0)

Góly: 24. Gerec, 37. Fabiš, 58. Morong – 51. Hamuľak (z 11 m). Rozhodovali: Gemzický – Šaga, Polaček. Diváci: 345.

MFK Ružomberok: Frühwald – Fabiš, Krištof, Mojžiš, Selecký – Luterán, Kochan – Tučný, Dopater Macejko – Gerec. Striedali: Ťapaj – Mrva, Mihályi, Domonkos, Morong, Madleňák, Tancík, Malý

FK Humenné: Novák – Maťaš, Bednár, Luberda, Komjatý, Song, Dzurík, Jančo, Moravčík, Streňo, Hamuľak. Náhradníci: Slávik – Vaľovčin, Komár, Šuľák, Zlacký, Vasiľ, Rumanský, Harvila, Krajňák