Ružomberčanky budú hrať po roku opäť o titul

Basketbalistky postúpili opäť po roku do finále extraligy. So Šamorínom si poradili v semifinálovej sérii v najkratšom možnom čase – vyhrali 3:0 na zápasy.

V sobotu večer urobili v Koniarni zverenkyne trénera Juraja Suju rozhodujúci krok, keď súpera zdolali 76:47. Jednoznačné, takmer tridsaťbodové víťazstvo, ale vôbec nebolo tak jednoduché.

O 43, 7 a 29 bodov

„Sme v play-off a treba vzdať Šamorínu rešpekt. V druhom a treťom zápase sa prezentovali veľmi sympaticky, išli naplno, nešetrili sa, bojovali a určitým spôsobom nás aj preverili. Hoci sme vyhrali 3:0, a teraz o tridsať bodov, nemali sme to jednoduché,“ hodnotil celú semifinálovú sériu tréner MBK Juraj Suja.

Ružomberok jasne dominoval v prvom zápase, keď doma hostky zdevastoval 43 bodovým rozdielom. Druhý zápas v Šamoríne bol najvyrovnanejší. Domáce tri štvrtiny viedli a zápas stratili až v poslednej desaťminútovke. Zdalo sa, že séria je definitívne zlomená, no zverenkyne Alberta Diósiho zostali nezlomné. V treťom stretnutí, v sobotu v Ružomberku, bojovali predovšetkým nekompromisnou obranou a výsledkovo žili až do tretej štvrtiny.

Janessa “Chucky” Jefferyová. Foto – Rudolf Maškurica/mbkruzomberok.sk.

„Toto už nie je regulárna sezóna. Toto je play-off. Všetko čo sa stalo doteraz, nie je dôležité. Tu hrá každý s novou energiou a vášňou, každý dá zo seba to najlepšie. Aj preto sa netreba dívať na výsledky so Šamorínom, akože mali dopadnúť tak jednoznačne, ako prvý zápas. Dokázali sme byť v každom zápase silnejšie, vyhrali sme, takže všetko je v poriadku,“ rozmýšľala  nad celou sériou Američanka v službách MBK Janeesa Jefferyová.

Dievčatám to skutočne najmä v koncovke nešlo tak ľahko, ako sme videli v iných, úspešných zápasoch počas sezóny. Kvalita a skúsenosti na ich strane sa však prejavili, rovnako tak širšia lavička. Šamorínčanky odohrali na Liptove zápasy s ôsmimi respektíve deviatimi hráčkami.

„Myslím, že dnes sme bránili dobre celý zápas. A to bolo rozhodujúce. V útoku sme sa trápili, nevedeli sme zvnútra trafiť a nebolo to pekné ani dobré, ale treba povedať, že Šamorín bránil naozaj rozumne, tvrdo a maximálne nám to sťažil,“ hľadal dôvody tretieho úspešného výsledku v semifinálovej sérii.

Ďalšie zranenie

Finálového súpera ešte nepoznáme. Už v stredu hrajú Košice a Piešťany 4. zápas semifinálovej série. Piešťany zatiaľ vedú 2:1. Juraj Suja spolu s Michalom Porubčanom túto dvojičku poctivo sledujú. Prípravu na finále naplánovali práve od stredy, po trojdňovom voľne.

„Videli ste sami, že dnes bol výkon z našej strany mdlý. Vnímali sme to tak aj na lavičke. Dievčatá som na tri dni rozpustil, nech si oddýchneme trošku od seba. Ale povedal som im, že chcem, aby sme sa tu stretli s energiou a vitalitou. Máme pred sebou tri, možno štyri týždne tejto dobrej a krásnej sezóny, a chceme urobiť všetko preto, aby sme ju zavŕšili tak, ako ju zavŕšiť chceme,“ opísal Suja najbližšie dni z dvojtýždňovej prípravy na kľúčové okamihy sezóny.

„Naša práca určite nie je postupom do finále hotová. Môžeme si zaškrtnúť, že sme niečo splnili na ceste k cieľu, ale všetko úspešne dokončíme až keď vyhráme titul,“ nenechala sa učičíkať otázkou na dobrý pocit zo splneného cieľa – postupu do finále, Američanka Jefferyová.

Práve ona nehrala vo štvrťfinále ani jeden zápas pre zranenie členka. V semifinále však už nechýbala v ani jednom stretnutí.

„Členok nie je úplne na 100 percent v poriadku, aj dnes som tam mala drobný problém, musím si naň dávať ľad, a to pomôže. Určite to nie je nič vážne a som pripravená hrať naplno,“ opísala svoje starosti “motorová myš” kádra, ktorej nikto nepovie inak ako „Čaky“.

Keby boli jej zdravotné problémy jedinými, ktoré trápia ružomberské dievčatá, bolo by to príjemné. Pozitívom určite je, že Eglé Šiksniuteová sa vrátila po mesačnej prestávke do zostavy a v poslednom dueli so Šamorínom odohrala pätnásť minúť. Dôležité bude, či a ako veľmi sa dokáže vo finále priblížiť svojej forme z európskych pohárových stretnutí. A, samozrejme, aby boľavý chrbát nebolel.

Lucia Kelčíková s boľavým pravým kolenom na zemi. Foto – Rudolf Maškurica/mbkruzomberok.sk

Najväčší problém ale pribudol s kolenom Lucie Kelčíkovej. V sezóne, ktorá mala byť jej návratom po operácii ľavého kolena sa nedokázala, pre obmedzenie, ktoré jej operovaná noha prinášala, dostať do starej formy. No a v stretnutí so Šamorínom prišlo nešťastne k zle vyzerajúcemu zraneniu kolena pravého. Lucia zápas nedohrala – krívajúca, s ľadom a bandážou ho dopozerala z tribúny.

„Veľmi ma to mrzí. Uvidíme, čo s tým bude,“ nevedel po stretnutí bližšie informácie ani tréner Suja.

Finále basketbalovej extraligy začne určite v ružomberskej Koniarni. Prvý zápas série je v pláne v sobotu 13. apríla o 18:30. Za neskorším časom úvodného rozskoku je futbalový zápas MFK s Michalovcami a opätovná dohoda na takomto posunutí, aby Ružomberčania mohli stihnúť obe športové udalosti.

MBK Ružomberok – ŠBK Šamorín 76:47 (14:11, 37:27, 55:37) – konečný stav série 3:0 na zápasy.

MBK: Ellenbergová 21, Jefferyová 15, Mištinová 9, Janoščíková 8, Stašová a Kelčíková po 6, Markovićová 4, Šikšniutéová 3, Jackovecová a Moravčíková po 2

ŠBK: Vyňuchalová 10, Škublová 9, Horvátová 8, Sujová 7, Marcová 6, Lelkesová 4, Letková 2, Vaiglová 1.

Štvrtiny: 14:11, 23:16, 18:10, 21:10. TH: 24/19 – 10/9. Trojky: 7-4. Úspešnosť streľby: 38% – 28%. Rozhodovali: Doušek, Izák, Čurilla.

Titulná fotografia – rozohrávačka Radka Stašová (vľavo) počas zápasu so Šamorínom. Foto – Rudolf Maškurica/mbkruzomberok.sk

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.