Ružomberčanky nestačili na Piešťanské Čajky

Ružomberské basketbalistky zaznamenali prvú prehru v sezóne. Foto: FB/Piešťanské Čajky
Basketbalistky MBK Ružomberok prehrali v stredu 12. októbra v rámci 2. kola Niké extraligy žien s Piešťanskými Čajkami 75:53. Liptáčky nenadviazali na víťazstvo z uplynulého kola, ale napriek tomu podali veľmi bojovný a obetavý výkon.

Ružomberčanky začali novú sezónu basketbalovej Extraligy víťazne, keď v 1. kole zdolali na domácej palubovke v dramatickom stretnutí ŠBK Šamorín 70:65 a úspešne vstúpili do nového ligového ročníka, v ktorom obhajujú strieborné medaily.

V kádri MBK Ružomberok došlo po skončení vlaňajšieho ročníka k viacerým zmenám, no napriek tomu nemožno mladý a neskúsený tím Juraja Suju odpisovať z boja o popredné priečky, aj keď prioritou „Ruže“ je v tomto ročníku účasť v skupine o titul.

Naopak, v tíme aktuálneho slovenského šampióna nedošlo počas leta k výraznejším hráčskym zmenám a tak sú Piešťany opätovne najväčším ašpirantom na zisk majstrovského titulu. Svoju púť za jeho obhajobou začali víťazne, keď v úvodnom kole zdolali Sláviu Banská Bystrica 76:56.

Ružomberčanky zaskočili súpera

Vzhľadom na okolnosti boli Piešťanské Čajky jednoznačným favoritom stretnutia, čo ale v prvom polčase nepotvrdili. Úvodné dejstvo sa nieslo vo veľmi vyrovnanom duchu. Ružomberčanky výbornou hrou prekvapili súpera a robili mu obrovské problémy.

Úvodné body stretnutia zaznamenala hosťujúca Andrea Andělová úspešným trojkovým pokusom (0:3). Piešťany síce okamžite preklopili vedenie vo svoj prospech (4:3), ale hneď na to zaknihovala druhú trojku Češka Andělová (4:6). Domáce hráčky odpovedali na hodenú rukavicu súpera štyrmi bodmi v rade (8:6). Liptáčky však boli pri streleckej chuti, čo potvrdila ich kapitánka Alexandra Buknová premeneným hodom spoza perimetra (8:9).

Následne zaznamenali Čajky 5 bodov v rade a vytvorili si mierny náskok (14:9). Ružomberčanky však naďalej pokračovali vo veľmi dobrom výkone a zásluhou ďalšej trojky Alexandry Buknovej vyrovnali skóre stretnutia na 14:14.

V závere prvej časti hry sa mužstvá striedali vo vedení, no napokon boli úspešnejšie Liptáčky, ktoré aj vďaka trojkovému pokusu Kamily Jarošovej vyhrali prvú štvrtinu 21:20. Výborný výkon vicemajstra deklaruje fakt, že v úvodnej 10-minútovke zaznamenal až 5 úspešných trojok.

Favorit v problémoch

Druhá štvrtina bola o niečo chudobnejšia na body. Hneď v jej úvode preklopila vedenie v prospech Piešťan Gabriela Andělová (22:21). Potom viac ako 3 minúty čakali diváci v Diplomat aréne na úspešný pokus. Strelecké suchoty prelomila na radosť domácich fanúšikov americká legionárka Ke´shunan Jamesová.

Zverenkyne Juraja Suju ale súpera naďalej hrýzli a vďaka úspešnému hodu spoza 6-metrového oblúka zásluhou Kamily Jarošovej stiahli manko na súpera na rozdiel jedného bodu (27:26). Necelé dve minúty pred koncom prvého polčasu sa Liptáčkam dokonca podarilo vyrovnať skóre duelu na 30:30.

V závere druhej časti hry sa Ružomberčanky dostali aj do vedenia (33:34), no do kabín odchádzali spokojnejšie Piešťanské Čajky, ktoré po polčase viedli 37:34. Druhé dejstvo každopádne sľubovalo ešte poriadne zaujímavý basketbal.

Tretia štvrtina rozhodla o osude stretnutia

Tretia perióda už ale bola jednoznačnou záležitosťou Piešťan. V jej úvode síce Ružomberčanky ešte odolávali tlaku domáceho tímu, no napokon po tejto časti hry bolo rozhodnuté o víťazovi duelu.

Liptáčky sa držali na dostrel súpera do 23. minúty, kedy prehrávali len o 3 body (41:38). V druhej polovici štvrtiny sa ale Piešťany nadýchli k majstrovskému výkonu a Ružomberčankám nedali žiadnu šancu pomýšľať na prípadný úspech.

„Ruža“ navyše v závere 3. štvrtiny nedala kôš takmer 4 minúty, čo sa odzrkadlilo na tom, že v tejto časti hry dala len 6 bodov. Tretiu 10-minútovku napokon vyhrali Čajky vysoko 20:6 a pred záverečnou štvrtinou viedli o 17 bodov (57:40).

Sympatický výkon Ružomberka

Posledná 10-minútovka už nepriniesla žiadny zvrat v stretnutí. Piešťanské hráčky ju mali pod kontrolou a každou minutou zvyšovali svoj náskok.

Ružomberčanky sa síce snažili, ale prevahe súpera nedokázali zabrániť. V úvode poslednej štvrtiny vykresala malú iskierku nádeje kapitánka „Ruže“ Alexandra Buknová ďalšou trojkou (57:43). Domáce to ale nezastavilo a necelých 6 minút pred koncom duelu viedli už o 21 bodov (68:47).

Napriek dominancii Piešťan bola ružomberská kapitánka naďalej pri chuti a zakrátko zaznamenala ďalší úspešný pokus za 3 body (72:50). Onedlho si Čajky vytvorili až 25-bodové vedenie, no posledné slovo v stretnutí mala hosťujúca Natália Uramová, ktorá úspešným trojkovým pokusom uzatvorila skóre duelu na 75:53.

Ružomberčanky tak zaznamenali prvú prehru v sezóne, no za predvedený výkon im patrí pochvala. Liptáčky držali krok s favoritom stretnutia počas väčšiny duelu, s výnimkou tretej štvrtiny, ktorá rozhodla o víťazovi zápasu.

Perfektný výkon Buknovej

Najlepšou strelkyňou duelu bola ružomberská kapitánka Alexandra Buknová, ktorá svoj vynikajúci výkon korunovala 27 bodmi, pričom zaznamenala až 4 trojky a 8 doskokov. Z domácich hráčok sa najviac darilo americkej legionárke Ke´shunan Jamesovej, autorke 22 bodov.

Tréner Piešťanských Čajok Peter Jankovič nebol spokojný s hrou mužstva v prvom polčase. V druhom dejstve ho však výkon tímu potešil. „V prvom polčase to bolo z našej strany veľké trápenie. V druhom dejstve sme ukázali kvalitu a dokázali sme si vytvoriť výraznejší náskok, ktorý sme postupne navyšovali.“

Kormidelník Ružomberka Juraj Suja bol hrdý na výkon svojho mužstva. V pozápasovom rozhovore pre RTVS prezradil aj dôvody, prečo jeho tím tak dlho odolával tlaku Piešťan: „Dokázali sme sa vyvarovať mnohým stratám lôpt, na čo sme sa pripravili, keďže Piešťany výborne tlačia a potom dávajú veľa ľahkých košov.“

Náročný program „Ruže“

Basketbalistky MBK Ružomberok majú na úvod sezóny poriadne nabitý program, keď v októbri odohrajú až šesť zápasov. Najbližší duel odohrajú Liptáčky v sobotu 15. októbra o 15:30 h na domácej palubovke proti Popradu.

Následne nastúpia zverenkyne Juraja Suju proti nováčikovi CBK Košice (19. 10.). Zakrátko privítajú Ružomberčanky v Koniarni ambicióznu Sláviu Banská Bystrica (23. 10.). V tomto prípade však došlo k zmene termínu stretnutia.

Pôvodne sa mal duel odohrať v centre dolného Liptova v sobotu 22. októbra, ale z organizačných a technických dôvodov sa uskutoční o deň neskôr. Náročný októbrový program ukončí „Ruža“ na pôde Young Angels Košice (26. 10.).

Niké extraliga žien – 2. kolo:

Piešťanské Čajky – MBK Ružomberok 75:53 (37:34).

Body za Piešťanské Čajky: Jamesová 22, Jurčenková a Martišková po 13, G. Andělová 9, Vandlíková 7, Mandićová 6, Taušová 5. – MBK Ružomberok: Buknová 27, A. Andělová 8, Uramová 6, Hadačová, Havranová a Jarošová po 4. Trojky: 4-9. Diváci: 382. Úspešnosť streľby: 50 % – 29 %. TH: 23/17 – 8/4. Rozhodovali: Margala, Obertová, Kurpaš. Štvrtiny: 20:21, 17:13, 20:6, 18:13.