Ružomberčanky otočili zápas s Košicami desatinu sekundy pred koncom

Koniareň zažila jeden z najemotívnejších večerov vôbec. Basketbalistky MBK vyhrali po neuveriteľnej koncovke nad Young Angels Košice a zostali v slovenských súťažiach neporazené.

Kto videl sobotný extraligový zápas medzi Ružomberkom a Young Angels Košice, zrejme tak skoro naň nezabudne. Ružomberok nevyhral žiadnu trofej, ani sa nikam nekvalifikoval. No priebeh stretnutia, záverečný spôsob, akým Ruža vyhrala, a súvislosti okolo množstva hráčiek v kádri, oprávňujú povedať, že sobota patrí k najkrajším basketbalovým momentom, aké Koniareň zažila.

Väčšinu zápasu doťahovali

Zverenkyne Juraja Suju a Michala Porubčana začali fantasticky a do 5. minúty si vypracovali 10 bodový náskok. Ešte do konca prvej štvrtiny oň prišli a prakticky celý zvyšok zápasu len doťahovali skóre.

„Po víťazstve v Slovenskom pohári prišiel na tento mladý a málopočetný káder útlm, čo je prirodzené. Prvý polčas bol veľmi zlý. Naša obrana a doskok boli miestami až komické. Základné elementy basketbalu boli niekde v podpalubí. Všetko bolo zlé,“ hodnotil úvodné dejstvo tréner MBK Juraj Suja. Ruža ho prehrala o tri body 43:46.

„Mali sme výborný úvod, dá sa povedať, že sme dali do koša čo sa dalo. Potom sme ich zrazu nedokázali ubrániť. Najmä Flukerovú. Robila nám problémy a veľa košov sme dostali spod koša aj pre slabý doskok,“ ponúkla svoj pohľad na prvé dejstvo Miroslava Mištinová.

Diváci sledovali slušnú prestrelku, ku ktorej prispelo aj deväť úspešných trojkových pokusov zo strany MBK. Padalo najmä Mištinovej a Dudášovej.

MBK Ružomberok – Young Angels Košice. Útočí Radka Stašová. Foto – Rudolf Maškurica

Unavené Ružomberčanky, posilnené Košičanky

Do druhého polčasu nastúpili oveľa koncentrovanejšie východniarky. Rýchlo pridali na svojom náskoku a v najhoršej fáze, na začiatku poslednej štvrtiny, dosahoval až 15 bodov. Ružomberčankám síce mnohé strely vypadli doslova z koša, no nedokázali sa presadiť ani pod ním a ani z diaľky. Naopak, košická trojica legionárok: Američanky Gossová – Flukerová, a s nimi stará známa Srbka Bojovićová, ovládali v tom momente stretnutie.

„Určite áno. Tak majú tam tri dobré hráčky – individuality. Nie je o čom. Hrali úplne iný basketbal, ako v doterajších troch tohto sezónnych meraniach síl,“ komentovala to kapitánka MBK Miroslava Mištinová.

„Mám zmiešané pocity, lebo ja som čakal, že to bude ťažký zápas. Rešpektujeme Košice, majú teraz kvalitný tím, majú deväť dievčat, čo môžu postaviť a môžu vyhrať titul v tejto lige. Úplne v pohode ho môžu vyhrať. Ale náš výkon v prvom polčase nebol z menovaných objektívnych príčin dobrý,“ povedal k súperovi Suja.

MBK hral v siedmich hráčkach proti ôsmim Košičankám. Tam veľký rozdiel nie je. Lenže košické minúty boli predsa len rozložené rovnomernejšie medzi osmičku dievčat. Tri hráčky MBK: Mištinová, Dudášová a Yatskovetsová odohrali cez 37 minút. Ruža jednoducho nemá dostatok kvalitných hráčiek, aby mohla odohrať takýto zápas so všetkými dievčatami z lavičky.

„Samozrejme, je to náročné. Točíme sa šesť, sedem dievčat, čo je málo. Aj mne osobne dochádzali sily už v tretej štvrtine. Potom ma dal tréner dole, trochu som sa vydýchala a povedala si, že to musíme otočiť,“ prezradila Mištinová, ktorá premenila v stretnutí viacej trojok ako dvojbodových pokusov.

Obrat ako z filmu

Ak by niekto písal scenár k športovému príbehu basketbalového zápasu, zrejme by to lepšie, ako sám život v sobotu večer, nedokázal vymyslieť.

Nikola Dudášová odohrala – 37:36 zo 40 minútového zápasu. Foto – Rudo Maškurica.

Ružomberčanky prepli v posledných minútach opäť na výkon, akým v minulej, ale aj tento sezóne dokázali otvoriť ústa prítomných divákom. Založený bol predovšetkým na ohromnej bojovnosti, nasadení a emócii. Všetko vyvrcholilo v posledných štrnástich sekundách. Po trestných hodoch Mištinovej Ruža stiahla na rozdiel jedného bodu a následný útok a zakončenie Dudášovej sa smolne odrazilo od vnútornej obruče von z koša. Košice išli do útoku, pričom Ruža mala na konte len dva fauly.

„Z taktického hľadiska je nešťastné mať takto neskoro len dva fauly, ale my sme boli tak dole, že som nemohol dať pokyn, aby ich robili dievčatá náročky už skôr. Dramatická koncovka bola v rovine utópie a snov. A za posledných jedenásť sekúnd sme dokázali urobiť dva správne fauly, a keď mal prísť posledný, zakričali sme si z lavičky, skúste to teraz zatvoriť, nefaulovať, získať loptu a podarilo sa,“ opisoval záverečné chvíle Juraj Suja.

Najskúsenejšia Košičanka Miljana Bojovićová rozohrala loptu tak, že ju nedokázali jej spoluhráčky zachytiť, preskočila ich Alica Moravčíková, vyviezla ju za polovicu, kde našla šprintujúcu Oľgu Yatskovetsovú.

„Videli ste, do akého šprintu vyštartoval Oľga po 39. minútach? Boli z toho zaslúžené dva trestné hody a ešte ich po 40 minútach na ihrisku a takom šprinte oba premenila,“ dokončil rozprávanie o rozhodujúcom okamihu stretnutia domáci kouč.

Košičanky faulovali ružomberskú Ukrajinku len desatinu sekundy pred koncom pri streľbe, ktorá bola, aspoň sa tak zdá, z príliš veľkého uhla. Oľga ponúknutú príležitosť rutinérsky využila a nezaváhala – Ružomberok vyhral v jasajúcej Koniarni 73:72.

„Napriek prehre som šťastná, že sme odohrali takýto zápas. Lebo sme ukázali, že môžeme hrať s Ružomberkom vyrovnanú partiu, a že ešte máme čo do konca sezóny ukázať. Prehru beriem na seba. Mala som brať na konci time-out,“ vyznala po stretnutí trénerka Anjelok Zuzana Žirková.

Športová hrdinka zápasu Oľga Yatskovetsová nielenže rozhodla stretnutie, ale odohrala najviac 38:31 minút. Foto – Rudo Maškurica.

Ženie ich túžba a súťaživosť

„Neviem, či som zažila taký zápas, ale dali sme do neho úplne všetko. Som veľmi rada, že sme ho dokázali otočiť, aj keď takýmto drastickým spôsobom. Určite zázrak, ale bolo aj šťastie pri nás,“ hodnotila záver kapitánka MBK, 29 bodová Miroslava Mištinová.

„Som nesmierne hrdý na to, čo dievčatá v 2. polčase dokázali. Zabojovali sme, ukázali istú mieru charakteru. Bol to veľmi ťažký zápas a ja som len zvedavý, dokedy to takto vydržíme,“ narážal Suja na málopočetný káder, ktorý je schopný čeliť najväčším rivalom. Ale aj na skutočnosť, že už pred mesiacom dievčatá vydreli jednobodové víťazstvo s Piešťanmi a niečo podobné sa stalo aj minulý týždeň vo finále Slovenského pohára, kde si poradili rovnako s Čajkami z Piešťan (67:59) po fantastickom obrate v poslednej štvrtine.

A v čom tkvie opakujúce sa tajomstvo obratov a neprekonateľných záverov v dôležitých ružomberských zápasoch?

„Dievčatá sú veľmi súťaživé. A to si prenášajú do koncoviek zápasov. Aj keď sa im možno nedarí, dokážu sa zmobilizovať a nájsť energiu. Je to ich dielo, ja im môžem len pomôcť, alebo všetko pokaziť nejakými rozhodnutiami z lavičky,“ odvetil Juraj Suja

„Ja si myslím, že jednoducho veríme, chceme a drieme na tom ihrisku. Ženie nás túžba za víťazstvom,“ povedala o záveroch ružomberských zápasov Miroslava Mištinová.

Do konca základnej časti extraligy zostávajú tri kolá. Dve odohrajú Ružomberčanky vonku. Doma ich môžete vidieť v sobotu 7. marca so Šamorínom. Už teraz je isté, že Ruža pôjde do play-off z prvého miesta.

MBK Ružomberok – Young Angels Košice 73:72 (23:24, 43:46, 53:62)

MBK: Mištinová 29, Dudášová 19, Yatskovetsová 12, Turudićová 6, (Stašová 4, Havranová 3)

Young Angels: Flukerová 18, Gossová 14, Bojovićová 11, Balážová 8, Kozáková 5, (Bartánusová 8, Machalová 5, Majorošová 3).

Štvrtiny: 23:24, 20:22, 10:16, 20:10. TH: 16/11 – 11/9. Trojky: 12-9. Rozhodovali: Fuska, Lamoš, Donovalová. Úspešnosť streľby: 39,7% – 46,6%.

Celý zápas a najmä poslednú štvrtinu si môžete pozrieť tu.

Titulná fotografia – Páli Miroslava Mištinová. Autorka šiestich úspešných trojok v zápase. Foto – Rudo Maškurica.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.