Ružomberčanky postúpili do semifinále po výhre nad Popradom

Ružomberské basketbalistky porazili Poprad 2:0 na zápasy. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok vyhrali v nedeľu 19. marca v druhom štvrťfinálovom zápase Niké extraligy žien nad Popradom 67:46. Liptáčky ovládli štvrťfinálovú sériu 2:0 na zápasy a postúpili do semifinále.

Úvodný súboj v Koniarni sa skončil očakávaným víťazstvom Ružomberka v pomere 83:59. Zverenkyne Juraja Suju sa tak ujali vedenia v sérii 1:0. V odvete, ktorá sa odohrala pod Tatrami, boli Liptáčky v pozícii jednoznačného favorita a svoju úlohu splnili.

Vyrovnanú prvú štvrtinu ovládli Liptáčky

Zápas otvorili trojky na oboch stranách, po ktorých bolo skóre nerozhodné (3:3). Ružomberčanky si však v ďalších minútach vytvorili mierny náskok a v polovici úvodnej štvrtiny vyhrávali 12:5. Následne sa síce presadili domáce hráčky (12:7), no Liptáčky dali 5 bodov po sebe a viedli už o 10 bodov – 17:7.

Popradčanky však na hodenú rukavicu súpera zareagovali rovnakým spôsobom a 5-timi bodmi v rade znížili manko (17:12). Prvú periódu uzavrela úspešná dvojka ružomberskej kapitánky Alexandry Buknovej, vďaka ktorej viedol vicemajster 19:12.

Trápenie vicemajstra

Druhú 10-minútovku otvorili Ružomberčanky 7-bodovou šnúrou, vďaka čomu ich náskok narástol už na úroveň 14 bodov (26:12). Vzápätí síce Popradčanky nepatrne znížili skóre (26:16), no Liptáčky po dvoch trestných hodov svojej kapitánky opätovne odskočili svojmu protivníkovi (28:16).

Záver druhej časti hry však vicemajster nezvládol a Poprad zásluhou dvoch úspešných trojkových pokusov skresal manko na súpera na rozdiel 6 bodov (28:22). Po prvom polčase tak vyhrávali zverenkyne Juraja Suju len o 6 bodov, pričom v tejto časti hry dali len 9 bodov.

Strelecké prebudenie „Ruže“

Tretia 10-minútovka sa niesla v réžii Ružomberčaniek. Tie mali skvelý vstup do druhého dejstva, keď si 7-bodovou šnúrou vytvorili už 13-bodové vedenie (35:22). Popradčanky sa síce nevzdávali a znova znížili stav duelu (35:25), no zakrátko viedli Liptáčky už o 14 bodov (40:26).

Domáce hráčky dve minúty pred koncom tejto časti hry síce prehrávali o 12 bodov (42:29), no v samom závere tejto periódy dali Ružomberčanky 9 bodov po sebe a pred poslednou štvrtinou vyhrávali o 22 bodov – 51:29.

Liptáčky splnili povinnosť

V úvode záverečnej 10-minútovky narástol náskok vicemajstra už na úroveň 25 bodov zásluhou úspešnej trojky Martiny Dovčíkovej (56:31). Popradčanky však naďalej predvádzali sympatický výkon a 6-bodovou šnúrou znížili manko na súpera (56:36).

Necelých päť minút pred koncom stretnutia viedli Liptáčky 61:38. V samom závere duelu sa roztrhlo vrece s bodmi na oboch stranách. Nič to však nezmenilo na tom, že Ružomberok triumfoval nad Popradom 67:46 a štvrťfinálovú sériu ovládol 2:0 na zápasy.

Výborný výkon Svetlíkovej

Najlepšou strelkyňou duelu bola Ružomberčanka Soňa Svetlíková, ktorá zaznamenala 17 bodov. Krok s ňou držala Martina Dovčíková, autorka 12 bodov. Trojicu najúspešnejších hráčok v ružomberskom drese uzatvorila jej kapitánka Alexandra Buknová, ktorá zaťažila konto súpera 11 bodmi.

Poprad bodovo potiahla jedine Jana Lysová, ktorá dala 11 bodov. Žiadna iná hráčka z domáceho celku neprekročila dvojcifernú hranicu bodov.

Ružomberok narazí na Sláviu

Ružomberčanky po výhre nad Popradom postúpili do semifinále ženskej basketbalovej Extraligy, v ktorom sa stretnú so Sláviou Banská Bystrica, ktorá vo štvrťfinále porazila CBK Košice 2:0 na zápasy. Okrem Slávie si postup medzi najlepšiu štvorku zaistili aj majstrovské Piešťanské Čajky a Young Angels Košice.

Úvodný semifinálový súboj odohrajú Liptáčky v Koniarni v sobotu 25. marca. Druhé stretnutie sa uskutoční 29. marca pod Urpínom. Tretí zápas je na programe 1. apríla v Ružomberku. Prípadný štvrtý duel je naplánovaný na 5. apríla v Banskej Bystrici a piaty 8. apríla v centre dolného Liptova. Semifinálová séria sa bude hrať na tri víťazné stretnutia.

Prvý finálový zápas je stanovený na 15. apríla, pričom víťaz slovenskej ligy bude známy najneskôr 29. aprílaFinálová séria sa bude hrať taktiež na tri víťazné duely. Minuloročný titul obhajujú Piešťanské Čajky, ktoré vo finále zdolali MBK Ružomberok 3:1 na zápasy.

Niké extraliga žien – 2. štvrťfinále:

BAM Poprad – MBK Ružomberok 46:67 (22:28)

(konečný stav série – 0:2, MBK Ružomberok postúpil do semifinále)

Body za BAM Poprad: Lysová 11, Kmetoniová 8, Barillová a Tetemondová po 7, Drobná 5, Vyšňová 4, Paulechová a Slivková po 2. – MBK Ružomberok: Svetlíková 17, Dovčíková 12, Buknová 11, Štefančová 9, Urbanová 8, Michaličková 5, Andělová 3, Jarošová 2. Trojky: 4-8. Diváci: 350. Úspešnosť streľby: 31 % – 38 %. TH: 15/8 – 12/11. Rozhodovali: Karnay, Fanfarová, Bullo. Štvrtiny: 12:19, 10:9, 7:23, 17:16.