Ružomberčanky sa po triumfe nad Ostravou priblížili pohárovej Európe

Liptáčky zdolali Ostravu o 14 bodov. Foto: FIBA.basketball

Basketbalistky MBK Ružomberok vyhrali vo štvrtok 21. septembra v úvodnom zápase kvalifikácie o postup do skupinovej fázy Európskeho pohára FIBA nad SBŠ Ostrava 59:45.

Liptáčky, hnané fanklubom Concordia 1906, začali duel v Ostrave výborne, keď po troch minútach viedli 7:2. Po oddychovom čase domáceho celku pridali hosťujúce hráčky v krátkom slede dve trojky. Najskôr sa spoza perimetra presadila kapitánka Alexandra Buknová (10:2), po nej aj Dominika Urbanová (13:2).

Následne sa zverenkyne Juraja Suju na pár minút strelecky odmlčali, čo domáce družstvo využilo na skorigovanie skóre (13:6). Napriek tomu prvú desaťminútovku ovládla „Ruža“ v pomere 18:11.

Strelecká nemohúcnosť

Liptáčky mali výborný vstup do druhej periódy, keď v rozpätí dvoch minút zaznamenali šesť bodov v sérii (24:11). Následne sa ale Ružomberčanky na dlhé minúty bodovo „zasekli“, pričom začali kopiť chyby. To využili Ostravčanky 8-bodovou šnúrou na zníženie stavu (24:19).

Hráčky spod Čebraťa si ale napokon postrážili svoj náskok a po prvom polčase vyhrávali nad Ostravou o sedem bodov – 27:20. Druhé dejstvo bolo ale prísľubom ešte poriadnej drámy.

Hviezdne chvíle Urbanovej

Druhý polčas síce začali Ružomberčanky dvomi bodmi na svojej strane (29:20), avšak domáci celok 5-bodovou šnúrou skorigoval stav na úroveň 4 bodov – 29:25. Na to reagoval hosťujúci tréner Juraj Suja oddychovým časom. Hneď po jeho skončení sa blysla Dominika Urbanová, ktorá v rozpätí 30 sekúnd zaznamenala dve úspešné trojky (35:25).

V ďalšom priebehu tejto desaťminútovky sa hra prelínala zo strany na stranu, pričom Liptáčky si naďalej udržiavali mierny náskok. Pred poslednou štvrtinou viedla „Ruža“ 38:30.

Liptáčky takmer stratili svoj náskok

Ružomberčanky napriek tomu, že vstupovali do záverečnej periódy s 8-bodovým náskokom, tak zakrátko oň takmer prišli. Po necelých 4 minútach tejto časti hry vyhrávalo družstvo z Liptova už iba o dva body – 40:38. Po oddychovom čase hosťujúceho kormidelníka Juraja Suju premenila dôležitú trojku Dominika Urbanová (43:38). Domáci tím síce nakrátko znížil na 43:40, no potom opäť zaúradovala spoza perimetra Dominika Urbanová (46:40).

Necelé tri minúty pred koncom stretnutia vyhrávala „Ruža“ už o 10 bodov (52:42) a bola na dobrej ceste pripísať si veľmi cenný triumf. Keďže však ide o kvalifikačný dvojzápas, mimoriadne dôležité bolo vytvoriť si pred domácou odvetou čo najlepšie skóre.

Výborná pozícia pred odvetou

Liptáčkam sa napokon podarilo v závere duelu navýšiť svoje vedenie. Dvadsať sekúnd pred záverečným klaksónom bola úspešná spoza perimetra kapitánka Alexandra Buknová, ktorá poslala svoj tím do 14-bodového trháku (59:45). Ostravčanky za celý duel premenili iba jeden trojkový pokus, kým „Ruža“ až sedem.

MBK Ružomberok zdolal SBŠ Ostrava 59:45 a pred budúcotýždňovou domácou odvetou (28. september o 17:00 hod). je vo veľmi dobrej východiskovej pozícii.

Najlepšou strelkyňou „Ruže“ bola Oľga Jackovecová, ktorá zaznamenala 17 bodov. Obrovskú zásluhu na výhre Liptáčok má aj Dominika Urbanová, ktorá si pripísala až päť úspešných trojok (15 bodov).

Kvalifikácia o postup do Európskeho pohára FIBA (Eurocup) – 1. zápas:

SBŠ Ostrava – MBK Ružomberok 45:59 (20:27)

Body za SBŠ Ostrava: Little 11, Kánová a Motyčáková po 10, Pagan 6, Vydrová 4, Szabo 2, Halatková a Bačová po 1. – MBK Ružomberok: Jackovecová 17, Urbanová 15 (5 trojok), Buknová 9, Andělová 8, Havranová 4, Mikovčáková 3, Hadačová 2, Kaljužná 1. Trojky: 1 – 7. Úspešnosť streľby: 26 % – 29 %. TH: 32/16 – 18/10. Rozhodovali: Helmsteins, Langowski, Binders-Coders. Štvrtiny: 11:18, 9:9, 10:11, 15:21.

Antalya TB (Tur.) – Sportiva (Por.) 66:49

CS Universitatea Cluj (Rum.) – Eleftheria Moschatoy (Gréc.) 47:62