Ružomberčanky ukončili nadstavbovú časť Extraligy víťazstvom nad Košicami

Basketbalistky MBK Ružomberok zakončili nadstavbovú časť Extraligy víťazstvom nad Young Angels Košice. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok zvíťazili v sobotu 5. marca v poslednom kole nadstavbovej časti skupiny o titul nad Young Angels Košice 78:62. Liptáčky sa tak víťazne naladili na play-off basketbalovej Extraligy, v ktorej obhajujú vlaňajší titul.

Favoritom stretnutia boli Ružomberčanky, ktoré uplynulý víkend získali v domácom prostredí po štvrtýkrát v klubovej histórii Slovenský pohár. V nadstavbovej časti Extraligy patrí Ružomberku prvé miesto, z ktorého začne aj vyraďovaciu časť. V doterajších 11 zápasoch zaknihovalo mužstvo z dolného Liptova 9 výhier a 2 prehry, ktoré zaznamenalo práve s Piešťanmi.

Young Angels Košice si po minuloročnom zisku Slovenského pohára, tento rok vybojovali bronzové medaily za tretie miesto. V skupine o titul majú Košičanky pomerne vyrovnanú bilanciu. V 11 dueloch zaznamenali 6 výhier a 5 prehier, za čo im prislúcha tretie miesto. Ostatný súboj Young Angels Košice a MBK Ružomberok, ktorý sa uskutočnil v rámci semifinále Federálneho pohára, sa skončil prekvapujúcim víťazstvom Košičaniek 77:70. Liptáčky tak východniarkam mali čo odplácať…

Fantastická prvá štvrtina rozhodla o osude stretnutia

Úvodná desaťminútovka sa niesla v jasnej dominancii Ružomberčaniek. Košičanky si síce na začiatku duelu vytvorili malý náskok (0:3), potom ale prišla expresná odpoveď Liptáčok. Tie zaknihovali 8 bodov po sebe a vytvorili si 5-bodové vedenie (8:3). Young Angels síce skóre stretnutia mierne skorigovali (8:5 v 3. min) a (11:6 v 4. min), to bolo ale z ich strany v tejto časti hry všetko.

Od stavu 11:6 zaznamenali Ružomberčanky 5-bodovú sériu a nad Košičankami viedli už o 10 bodov (16:6). Onedlho prišla excelentná pasáž domáceho tímu. „Ruža“ zaznamenala úctyhodnú 12-bodovú šnúru, ktorou odskočila svojmu súperovi na rozdiel priepastných 20 bodov (28:8).

Druhá desaťminútovka sa niesla vo vyrovnanom duchu

Ružomberčanky mali už po necelých 11-tich minútach hry na svojom konte 30 bodov (30:8). Druhá časť hry bola oproti prvej štvrtine značne vyrovnanejšia, to však nezmenilo nič na fakte, že si Liptáčky udržiavali komfortný 20-bodový náskok. Od stavu 30:10 zaznamenala „Ruža“ 5-bodovú sériu a nad Košicami viedla už o 25 bodov (35:10). Následne rovnakým spôsobom odpovedali aj východniarky, ktoré zaznamenali tiež 5 bodov v rade (35:15).

V ďalších minútach sa hra prelínala zo strany na stranu a rovnako to platilo aj o skóre duelu. Druhá štvrtina sa tak skončila nerozhodne 17:17, to však nezmenilo nič na tom, že Liptáčky po polčase viedli 45:25 a suverénne smerovali za 10 výhrou v skupine o titul.

Z vyhratého zápasu dráma

Krátko po začiatku druhého polčasu prišla excelentná pasáž Košíc, ktoré sa 14-bodovou šnúrou z ničoho nič dostali do zápasu (49:39). Fantastický úsek východniarok definitívne prerušila premenenou „trojkou“ Američanka Marté Graysová, ktorá ukončila ružomberské strelecké suchoty, ktoré trvali 6 minút (52:39).

V nasledujúcich minútach sa náskok „Ruže“ pohyboval na úrovni 11 až 13 bodov. Tretiu desaťminútovku vyhrali Young Angels jednoznačne 20:11 a razom boli v hre o prípadné víťazstvo. Ružomberčankám táto časť hry absolútne nevyšla a v po tretej desaťminútovke bol stav 56:45.

Ružomberčanky v závere nepripustili prekvapenie

V úvode záverečnej časti sa hra prelínala zo strany na stranu. Ružomberský náskok sa naďalej udržiaval na úrovni 11-tich až 13-tich bodov. Od stavu 64:51 ale zaznamenali Young Angels 5-bodovú šnúru a znížili manko na súpera na rozdiel 8 bodov (64:56). Liptáčky ale žiadnu väčšiu dramatizáciu zápasu nepripustili a na dobrú pasáž súpera odpovedali 6-timi bodmi v rade (70:56).

Východniarky sa síce priblížili Liptáčkam na rozdiel 10-tich bodov (72:62), to bolo ale z ich strany v tomto zápase všetko. Od stavu 72:62 zaznamenala „Ruža“ 6-bodovú sériu a definitívne spečatila osud tohto stretnutia. Až 5 bodov z posledných 6-tich v závere duelu dala ružomberská kapitánka Radka Stašová. Ružomberčanky tak po výhre 78:62 pôjdu do play-off ženskej basketbalovej Extraligy z prvého miesta.

Zápas v réžií legionárok

Najviac bodov v drese Ružomberka zaznamenala v stretnutí Chorvátka Patricie Burová, ktorá zaknihovala 15 bodov, ku ktorým pridala 7 doskokov a 3 asistencie. Skvelo jej sekundovala Američanka Adrianne Motleyová, autorka 13 bodov. Krok s touto dvojicou držala Srbka Teodora Turudićová, ktorá zaťažila konto súpera 12 bodmi. Za zmienku stojí aj 10 bodov Američanky Marty Graysovej.

V košickom drese excelovalo americké duo Valerie Higginsová a Channon Flukerová, ktoré zaznamenalo dokopy 43 bodov. Prvá z nich zaknihovala v stretnutí úctyhodných 24 bodov a výraznou mierou sa pričinila o dramatizáciu zápasu. Skvelo jej sekundovala krajanka Channon Flukerová, ktorá zaťažila konto Ružomberčaniek 19 bodmi, ku ktorým pridala 11 doskokov a 4 asistencie.

Ružomberčanky zaznamenali v dueli 43-percentnú úspešnosť streľby, oproti 30-percentnej na strane Young Angels Košice. Aj v premieňaní trojkových pokusov sa viacej darilo Liptáčkam, ktorých presnosť bola 35 percent, košická len 21 percent. Ružomberčankám strelecky vyšla predovšetkým tretia časť hry, keď zaznamenali vyše 54-percentnú úspešnosť. Košičankám to naopak „padalo“ v druhej štvrtine, keď premenili každý druhý strelecký pokus.

Spokojnosť s víťazstvom

Tréner MBK Ružomberok Juraj Suja neskrýval spokojnosť s výhrou nad Young Angels Košice. Ružomberský kormidelník vyzdvihol predovšetkým výkon svojho mužstva v prvej štvrtine. „Som spokojný so 16-bodovým víťazstvom nad Košicami. Skvele sme otvorili zápas, hrali sme výborne, to bolo perfektné. Položilo nám to základ úspechu.“

Na druhej strane ale manažér Ružomberka nebol spokojný s výkonom jeho zverenkýň v druhej a tretej časti hry. V druhej a tretej štvrtine sme začali kopiť chyby. V šatni sme si síce povedali, že sa nedá hrať prvotriedne celý zápas, ale potom sme v tretej desaťminútovke padli hlboko. To ma mrzí. Súper mal 21 útočných doskokov, my sme zase mali 18 strát. To sú čísla, ktoré vôbec vtedy nepredznamenali 16-bodovú výhru.“

Ružomberčanky si po výhre nad Young Angels Košice 78:62 pripísali na konto 10. výhru v skupine o titul. Tento duel bol zároveň posledným zápasom v nadstavbovej časti slovenskej ligy. Najbližšie sa Liptáčky predstavia v play-off ženskej basketbalovej Extraligy, kde obhajujú minuloročný titul, ktorý získali po výhre nad Piešťanskými Čajkami (3:2 na zápasy).

MBK Ružomberok – Young Angels Košice 78:62 (28:8, 45:25, 56:45)

Body za MBK Ružomberok: Burová 15, Motleyová 13, Turudićová 12, Graysová 10, Stašová 9, Praženicová 8, Pavićová 6, Havranová 3, Buknová 2 – Young Angels Košice: Higginsová 24, Flukerová 19, Jewett-Gilesová 7, Dulovičová a Rodáková po 4, Bohušová a Mikovčáková po 2. Trojky: 7-3. Diváci: 250. Úspešnosť streľby: 43 % – 30 % TH: 16/15 – 18/15. Rozhodovali: Tomašovič, Lamoš, Gacík. Štvrtiny: 28:8, 17:17, 11:20, 22:17.