Ružomberčanky ukončili nadstavbu víťazne

Ružomberské basketbalistky zaznamenali druhú výhru v nadstavbe nad Šamorínom. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok vyhrali v sobotu 4. marca v rámci 6. kola nadstavbovej časti Niké extraligy žien so Šamorínom 72:46. Liptáčky obsadili v tabuľke 2. miesto a do play-off vstúpia z výhodnejšej pozície.

Ružomberčanky zaznamenali v piatich stretnutiach nadstavby o titul jednu výhru a štyri prehry. Na druhej strane, Šamorínčanky všetky doterajšie stretnutia v skupine o titul prehrali. Vzhľadom na kvalitu a formu jednotlivých družstiev boli miernym favoritom duelu Liptáčky.

Vyrovnanú prvú štvrtinu vyhrala „Ruža“

Lepší vstup do stretnutia mali zverenkyne Juraja Suju, ktoré sa ujali vedenia 0:6. Šamorínčanky však v priebehu nasledujúcich minút otočili skóre vo svoj prospech (7:6). Ružomberčanky vzápätí dali 5 bodov po sebe a opätovne viedli (7:11).

V ďalšom priebehu sa skóre postupne menilo na oboch stranách, no mierny náskok si naďalej udržiavali Liptáčky. V samom závere úvodnej 10-minútovky zaznamenala úspešnú dvojku kapitánka „Ruže“ Alexandra Buknová a tak po prvej štvrtine vyhrávali Ružomberčanky 16:11.

Výborná hra vicemajstra

Druhá štvrtina bola jednoznačnou záležitosťou Ružomberka. Ten si hneď na jej začiatku vytvoril 10-bodový náskok (21:11). Zakrátko prišla výborná pasáž Liptáčok, ktoré od stavu 21:13 zaznamenali 10-bodovú šnúru a svoje vedenie navýšili na úroveň 18-tich bodov (31:13).

Šamorínčanky v tejto časti hry dali iba päť bodov, pričom vicemajster ich zaznamenal až 18. Zásluhou veľmi dobrej druhej štvrtiny tak vyhrávali zverenkyne Juraja Suju po polčase 34:16 a boli na najlepšej ceste zaznamenať druhú výhru v nadstavbe nad týmto súperom.

Zlepšený výkon Šamorína

Tretia perióda patrila Šamorínu, ktorý hneď na jej začiatku dal 5 bodov a znížil manko na súpera (21:34). Ružomberčanky si v ďalších minútach udržiavali svoj náskok, no od stavu 24:39 zaznamenali Šamorínčanky 9 bodov po sebe a skresali manko na rozdiel šesť bodov (33:39).

Liptáčky však na hodenú rukavicu súpera zareagovali najlepšie ako mohli a 7-mimi bodmi v rade odskočili Šamorínu na úroveň 13-tich bodov (46:33). Pred záverečnou periódou tak vyhrávali zverenkyne Juraja Suju o 13 bodov.

Presvedčivé víťazstvo favorita

Posledná 10-minútovka bola na oboch stranách bohatá na body, pričom v tejto časti hry ich padlo až 39. Liptáčky už po dvoch minútach záverečnej štvrtiny vyhrávali o 21 bodov (57:36). Ružomberčanky si aj v ostatnom priebehu udržiavali svoj náskok a nedovolili súperovi pomýšľať na prípadnú dramatizáciu stretnutia.

„Ruža“ v samom závere navýšila svoje skóre, pričom v posledných štyroch minútach zápasu zaznamenala 9 bodov. Stretnutie v Šamoríne napokon suverénne ovládli Ružomberčanky, ktoré triumfovali 72:46 a pripísali si druhú výhru v nadstavbe. Keďže Slávia Banská Bystrica prehrala v Piešťanoch, tak zverenkyne Juraja Suju obsadili v tabuľke 2. miesto práve pred Banskobystričankami, keďže majú lepšie skóre zo vzájomných zápasov s týmto súperom.

Skvelý výkon Svetlíkovej

Najlepšou strelkyňou duelu bola Ružomberčanka Soňa Svetlíková, ktorá zaťažila konto súpera 17 bodmi. Výborne jej sekundovala kapitánka „Ruže“ Alexandra Buknová, autorka 13-tich bodov. Trojicu najúspešnejších hráčok v hosťujúcom drese uzatvorila Kamila Jarošová, ktorá zaznamenala 10 bodov.

Šamorín bodovo potiahla predovšetkým kapitánka Simona Marcová, ktorá si pripísala na svoje konto 15 bodov. Žiadna ďalšia hráčka z domáceho mužstva už nepokorila dvojcifernú hodnotu.

Spokojnosť s výhrou

Tréner MBK Ružomberok Juraj Suja bol spokojný s výhrou jeho mužstva. „Dosiahli sme víťazstvo, ktoré sme potrebovali. Až na tretiu štvrtinu sme dobre bránili. Obrana v prvom polčase nám zabezpečila komfortný náskok. To bolo rozhodujúce, lebo sme čakali, že Šamorín sa zlepší po prestávke, čo sa aj potvrdilo.“

Kapitánku MBK Ružomberok Alexandru Buknovú potešil výkon jej tímu, ktorý až na tretiu štvrtinu dominoval v stretnutí. Do zápasu sme vstúpili s dobrou energiou, avšak sme mali priveľa strát, veľa z nich bolo úplne zbytočných. V tretej perióde sme dostali viac bodov od súpera ako za celý prvý polčas a tým sa Šamorín dotiahol na rozdiel 6 bodov. Avšak posledná štvrtina už bola v našej réžii.“

Ružomberčanky čaká Federálny pohár

Stretnutie v Šamoríne bolo pre Liptáčky posledné v nadstavbovej časti súťaže. Skupinu o 1. – 4. miesto suverénne ovládli Piešťanské Čajky, ktoré všetky stretnutia vyhrali. Druhú priečku obsadili basketbalistky MBK Ružomberok. Na treťom mieste skončila Slávia Banská Bystrica. Štvrtá pozícia patrí Šamorínu.

Najbližší víkend (10. – 12. marca) sa v Hradci Králové uskutoční záverečný turnaj Česko-slovenského pohára, na ktorom sa predstavia aj basketbalistky MBK Ružomberok, pričom vo štvrťfinále vyzvú KP Brno.

Vzápätí príde na rad vyraďovacia časť ženskej basketbalovej Extraligy. Štvrťfinále sa bude hrať na dva víťazné zápasy. Semifinálová séria, rovnako ako finálové súboje, sa budú hrať na tri víťazné stretnutia. Víťaz slovenskej ligy bude známy najneskôr 29. apríla. Minuloročný titul obhajujú Piešťanské Čajky.

Niké extraliga žien – 6. kolo, nadstavbová časť o 1. – 4. miesto:

ŠBK Šamorín – MBK Ružomberok 46:72 (16:34).

Body za ŠBK Šamorín: Marcová 15, Sujová a Lüttmerdingová po 9, Vargová 7, Bábiková, Lelkesová a Vaiglová po 2. – MBK Ružomberok: Svetlíková 17, Buknová 13, Jarošová 10, Dovčíková 8, Havranová a Urbanová po 6, Michaličková 4, Hadačová a Štefančová po 3, Uramová 2. Trojky: 4-9. Diváci: 100. Úspešnosť streľby: 26 % – 45 %. TH: 10/8 – 12/9. Rozhodovali: Obertová, Ribakovs, Stopka. Štvrtiny: 11:16, 5:18, 17:12, 13:26.