Ružomberčanky ukončili rok víťazstvom

Ružomberské basketbalistky zdolali Young Angels Košice druhýkrát v sezóne. Foto: Rudolf Maškurica

Basketbalistky MBK Ružomberok zvíťazili v stredu 21. decembra v rámci 13. kola Niké extraligy žien nad Young Angels Košice 68:55. Liptáčky potvrdili výbornú formu z ostatného obdobia a s kalendárnym rokom sa rozlúčili víťazne.

Ružomberčanky začali nový ročník basketbalovej Extraligy úspešne, keď v jedenástich zápasoch zaznamenali až deväť výhier a dve prehry, ktoré utrpeli s majstrovskými Piešťanmi.

Naopak, Košičanky nezažívajú ideálnu sezónu, keď v dvanástich dueloch zaznamenali päť výhier a sedem prehier. Vzhľadom na formu jednotlivých družstiev boli favoritom stretnutia Liptáčky.

Spomienka na Jelenu Mozgovú

Pred začiatkom duelu si diváci minútou ticha uctili pamiatku bývalej ružomberskej hráčky a neskôr trénerky Jeleny Mozgovej, ktorá zomrela 13. decembra vo veku 52 rokov.

Zverenkyne Juraja Suju mali v nohách ťažký zápas so Sláviou Banská Bystrica, ktorý odohrali v pondelok. Ružomberčanky po heroickom výkone zdolali Banskobystričanky 68:50 a zaistili si 2. miesto v tabuľke po základnej časti Extraligy.

Duel, ktorý naživo vysielala RTVS Šport, sa niesol vo výbornej atmosfére a nasadení. Liptáčky napokon úlohu favorita splnili, no ich víťazstvo sa nerodilo ľahko, keďže v priebehu necelých 48 hodín odohrali dve náročné stretnutia. Je potrebné však podotknúť, že zápas negatívne ovplyvnili viaceré chybné rozhodnutia arbitrov, ktoré sa stretli s nepochopením na oboch trénerských lavičkách, i v samotnej hale.

O osude duelu rozhodla druhá štvrtina

Úvod stretnutia patril Košiciam, ktoré sa ujali vedenia 4:7. Liptáčky síce stav duelu zakrátko vyrovnali na 9:9, ale následne prišla dobrá pasáž Košičaniek, ktoré sa dostali do 7-bodového trháku (9:16). Ružomberčanky však na hodenú rukavicu súpera zareagovali najlepším možným spôsobom, keď 11 bodmi v rade preklopili vedenie vo svoj prospech (20:16). Úvodnú periódu napokon ovládli vicemajsterky 20:18.

Na začiatku druhej 10-minútovky Ružomberčanky síce navýšili svoje vedenie na 22:18, no následne sa na dlhé minúty bodovo odmlčali. To dokonale využili Košičanky, ktoré 6 bodmi v rade obrátili vedenie vo svoj prospech (22:24). Liptáčky po viac ako štyroch minútach bez bodu zaznamenali úspešný trojkový pokus zásluhou Gabriely Andělovej a opätovne viedli (25:24).

Tento moment ich naštartoval k famóznej pasáži, počas ktorej dali neuveriteľných 16 bodov po sebe. „Ruža“ tak razom viedla 38:24 a urobila veľmi dôležitý krok k výhre. Po polčase vyhrávali zverenkyne Juraja Suju 40:28 a boli na dobrej ceste pripísať si desiatu výhru v ročníku.

Zaslúžené víťazstvo favorita

Tretia štvrtina vicemajstrovi nevyšla, keďže počas nej zaznamenal iba 8 bodov. Napriek tomu si Ružomberčanky udržiavali v tejto časti hry niekoľkobodový náskok, no Košičanky ich naďalej hrýzli. V závere tretej periódy sa „anjelkám“ podarilo znížiť skóre na úroveň 7 bodov (48:41). O víťazovi duelu sa tak definitívne rozhodlo až v poslednej 10-minútovke.

Hneď na začiatku štvrtej periódy sa Košičanky priblížili súperovi na rozdiel 5 bodov (48:43). Žiadna dráma v Koniarni sa však nekonala. Vzápätí totiž zaznamenala úspešný trojkový pokus Kamila Jarošová a upokojila domáce mužstvo (51:43). Zakrátko dala táto istá hráčka ďalšiu trojku, vďaka čomu Ružomberčanky viedli už o 12 bodov (56:44).

„Anjelky“ síce zaznamenali 5 bodov v rade (56:49), no naviac sa nezmohli. V závere stretnutia prišli hviezdne chvíle bývalej hráčky Košíc Dominiky Urbanovej. Tá v rozpätí 44 sekúnd dala 5 bodov a definitívne poistila víťazstvo vicemajstra. Ružomberčanky napokon triumfovali nad Young Angels Košice 68:55 a pripísali si na svoje konto desiatu výhru v sezóne. Naopak, Košičanky zaznamenali ôsmu prehru v ročníku.

Skvelý výkon Buknovej

Najlepšou strelkyňou duelu bola ružomberská kapitánka Alexandra Buknová, ktorá svoj výborný výkon korunovala 18 bodmi. Skvelo jej sekundovalo duo Gabriela AndělováDominika Urbanová, ktoré zhodne zaznamenali po 10 bodov. Za povšimnutie stoja aj tri úspešné trojky Kamily Jarošovej.

Košičanky bodovo potiahla dvojica Vanda Mária Kristlová a Ema Szmereková, ktoré dali po 12 bodov. Krok s nimi držala predovšetkým Diana Mikovčáková, ktorá zaťažila konto súpera 11 bodmi.

Tréner MBK Ružomberok Juraj Suja bol spokojný s výhrou jeho mužstva.„Vedeli sme, že nás čaká ťažký duel po pondelkovom zápase v Banskej Bystrici, ktorý bol pre nás vrcholom tohto roka. Čelili sme dobrému súperovi, ktorý mal výškovú prevahu, bol oddýchnutý. Dievčatá to však zvládli, išli na doraz. Nemali sme síce potrebnú energiu, percento streľby bolo nízke, v obrane sme nestíhali, no mali sme menej stratených lôpt ako Košice. Som vďačný, že moje zverenky dobojovali tento rok veľmi statočne.“

Kormidelník Košíc Radko Dvorščák bol napriek prehre hrdý na svoje zverenkyne: „Som rád, že sme splnili to, čo sme si povedali pred zápasom. Dievčatá sa nebáli, hrali aktívne, sebavedomo. Odohrali sme diametrálne odlišný duel ako na domácej palubovke. Ružomberok bol však nad naše sily. Zlomovým momentom bola 16-bodová šnúra súpera.“

Vicemajstra čaká nadstavba

Liptáčky si vďaka jubilejnej desiatej výhre v sezóne upevnili 2. miesto v tabuľke za suverénnymi Piešťanmi. Young Angels Košice ostali na 5. pozícii. Najbližší duel odohrajú zverenkyne Juraja Suju v sobotu 7. januára 2023 na pôde BK ŠK UMB Banská Bystrica. Posledné stretnutie v rámci základnej časti Extraligy, ktoré bude zároveň dohrávkou 10. kola, odohrá „Ruža“ v stredu 11. januáraPoprade.

Následne sa ligová tabuľka rozdelí na dve polovice. Prvé štyri tímy po základnej časti budú bojovať v skupine o titul a zvyšná štvorica mužstiev si to „rozdá“ v boji o záchranu. Úvodné duely týchto skupín sú na programe 14. januára 2023, pričom Ružomberčanky odohrajú prvý zápas skupiny o titul na domácej palubovke proti Slávii Banská Bystrica.

Niké extraliga žien – 13. kolo:

MBK Ružomberok – Young Angels Košice 68:55 (40:28).

Body za MBK Ružomberok: Buknová 18, Andělová a Urbanová po 10, Hadačová a Jarošová po 9, Štefančová 8, Havranová a Dovčíková po 2. – Young Angels Košice: Kristlová 12, Szmereková 12 Mikovčáková 11, Dulovičová 10, Bohušová a Jakubčeková po 5. Trojky: 6-1. Diváci: 250. Úspešnosť streľby: 31 % – 37 %. TH: 14/10 – 19/10. Rozhodovali: Zubák, Obertová, Bartoš. Štvrtiny: 20:18, 20:10, 8:13, 20:14.