Ružomberčanky vedú v semifinálovej sérii 2:0, v sobotu môžu oslavovať postup do finále

Basketbalistky MBK Ružomberok zvíťazili v druhom semifinálovom zápase nad BK ŠKP 08 Banská Bystrica 70:48. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok zvíťazili v stredu 30. marca v druhom semifinálovom zápase vyraďovacej časti slovenskej ligy nad BK ŠKP 08 Banská Bystrica 70:48.

Úvodný semifinálový duel týchto dvoch súperov, ktorý sa odohral v Koniarni, bol jasnou záležitosťou Liptáčok, ktoré ho vyhrali 70:44. Ružomberčanky tak potvrdili výbornú formu, keď vyhrali šiesty zápas v rade. Na veľmi dobré výkony z predchádzajúcich stretnutí chcela „Ruža“ nadviazať aj v meste pod Urpínom.

Vyrovnaný úvod zápasu

Úvod stretnutia vyšiel lepšie Ružomberčankám, ktoré sa vďaka dvom úspešným „trojkám“ Marty Graysovej ujali vedenia (0:6). Americká legionárka bola naďalej pri chuti a onedlho premenila dva trestné hody (2:8). Liptáčky si počas celej úvodnej štvrtiny udržiavali mierny náskok pred bystrickými „pumami“.

Bystričanky sa snažili skorigovať manko na súpera, ale príliš sa im to nedarilo. Onedlho si „Ruža“ vytvorila najväčší náskok v prvej 10-minútovke (6:14). Záver prvej štvrtiny patril ale „pumám“, ktoré sa vďaka 4-bodovej sérii priblížili Ružomberčankám na rozdiel 3 bodov (13:16), čím definitívne uzavreli prvú časť hry.

Výborný záver druhej štvrtiny v podaní Liptáčok

Druhá 10-minútovka bola v réžii Ružomberčaniek, i keď domáce favorita poriadne „hrýzli“. Od začiatku druhej časti hry Liptáčky mierne navyšovali svoj náskok v dueli. Po necelých troch minútach druhej 10-minútovky „Ruža“ viedla o 8 bodov (14:22). Liptáčky v polovici druhej štvrtiny navýšili svoje vedenie na úroveň 10 bodov (18:28). Potom ale prišla skvelá pasáž bystrických „púm“, ktoré sa 7 bodmi v rade znížili na rozdiel 3 bodov (25:28).

Liptáčky ale súperovi vrátili požičané a onedlho prišiel výborný úsek hry v ich podaní, keď zaznamenali 9-bodovú šnúru, ktorou odskočili „pumám“ na rozdiel 12 bodov (25:37). Druhú štvrtinu vyhrali Ružomberčanky 21:12 a po prvom polčase bolo skóre 37:25 v ich prospech.

Ružomberský uragán v tretej štvrtine

Hneď na začiatku tretej časti hry navýšili Liptáčky svoje vedenie na úroveň 16 bodov (25:41). Napriek nepriaznivému stavu sa bystrické „pumy“ nevzdávali a onedlho zaznamenali 5 bodov po sebe a znížili manko na súpera na rozdiel 9 bodov (34:43).

Následne ale prišla excelentná pasáž Ružomberčaniek, ktorú naštartovala úspešná „trojka“ Teodory Turudićovej (34:46). Liptáčky v druhej polovici štvrtiny zaznamenali úctyhodných 13 bodov po sebe a svoj náskok zveľadili na úroveň 22 bodov (34:56). Tretiu 10-minútovku ovládla „Ruža“ 19:9 a smerovala za druhým víťazstvom v tejto semifinálovej sérii.

Ružomberský mečbal

Úvod poslednej časti hry patril Ružomberčankám, ktoré zaznamenali 6-bodovú šnúru po sebe, vďaka čomu viedli už o 28 bodov (34:62). Najväčší náskok v dueli mali Ružomberčanky na svojom konte 4 minúty pred koncom stretnutia, keď po premenenom dvojkovom pokuse kapitánky Radky Stašovej viedli už o 29 bodov (41:70).

Záver poslednej štvrtiny ale patril Bystričankám, ktoré zaznamenali sériu 7 bodov, vďaka čomu mierne skresali manko na súpera (48:70). Ružomberčanky však napriek tomu duel pod Urpínom zvládli bez väčších problémov a po víťazstve 70:48 môžu už v sobotu postúpiť do finále play-off, v prípade domáceho víťazstva.

Zaslúžené víťazstvo

Ružomberčanky v tomto stretnutí bodovo potiahla predovšetkým Američanka Marté Graysová, ktorá zaznamenala 15 bodov, pričom až 8 z nich dala v úvodnej štvrtine. V bystrickom drese sa darilo hlavne Nine Janštovej, ktorá zaznamenala double-double, za 11 bodov a 11 asistencií.

Ružomberčanky zaznamenali v stretnutí 42-percentnú úspešnosť streľby, oproti 32-percentnej na strane Bystričaniek. Liptáčkam sa viacej darilo aj v prípade dvojkových pokusov, keď premenili každý druhý hod. „Ruža“ bola úspešnejšia aj v hodoch spoza trojkového oblúka s presnosťou 27 percent.

Spokojnosť trénera s výsledkom

Tréner MBK Ružomberok Juraj Suja bol spokojný s výsledkom stretnutia. Mrzela ho však slabá koncentrácia jeho hráčok v prvej 10-minútovke. „S výsledkom som spokojný, akurát ma trochu mrzí naša chabá koncentrácia pri útočnom doskoku súpera a pri odstavovaní hráčok v prvej štvrtine. Potom sme to ale zlepšili a domácemu družstvu odišli.“

Ružomberský kormidelník označil za zlomový okamih stretnutia záver druhej štvrtiny, keď jeho mužstvo zaznamenalo 9 bodov po sebe. „Dôležitý bol náš únik na konci polčasu z troch bodov na dvanásť. V porovnaní s prvým zápasom sme však mali slabší obranný doskok.“

Ružomberčankám tak po výhre nad Banskou Bystricou 70:48 chýba už len jedno víťazstvo k postupu do finále slovenskej ligy. Najbližší zápas odohrajú zverenkyne Juraja Suju v sobotu 2. apríla v Koniarni, kde môžu oslavovať postup do finále, v prípade víťazstva nad bystrickými „pumami“.

Prípadný štvrtý duel semifinálovej série sa uskutoční v stredu 6. apríla v Banskej Bystrici a piaty zápas v sobotu 9. apríla v Koniarni. Semifinálová séria, rovnako ako finálové súboje či séria o 3. miesto, sa hrá na tri víťazné stretnutia. Víťaza Slovenskej ligy spoznáme najneskôr 30. apríla. Minuloročný titul obhajujú Ružomberčanky.

BK ŠKP 08 Banská Bystrica – MBK Ružomberok 48:70 (13:16, 25:37, 34:56) – stav série 0:2

Body za BK ŠKP 08 Banská Bystrica: Janštová 11, Burneyová-Robinsonová 10, Vargová 7, Kollárová, Grigerová a Van Dalenová po 5, Oborilová 3, Striešová 2 – MBK Ružomberok: Graysová 15, Motleyová 14, Buknová a Stašová po 10, Turudićová 9, Burová 8, Pavićová a Havranová po 2. Trojky: 6-2. Diváci: 185. Úspešnosť streľby: 32 % – 42 %. TH: 16/10 – 15/10. Rozhodovali: Tomašovič, Bartoš, Obertová. Štvrtiny: 13:16, 12:21, 9:19, 14:14.