Ružomberčanky zabojujú o Slovenský titul! Vo finále vyzvú Piešťanské Čajky

Basketbalistky MBK Ružomberok postúpili do finále slovenskej ligy po semifinálovom víťazstve nad BK ŠKP 08 Banská Bystrica 3:0 na zápasy. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok zvíťazili v sobotu 2. apríla v treťom semifinálovom zápase play-off slovenskej ligy nad BK ŠKP 08 Banská Bystrica 71:34. Liptáčky tak postúpili do finále slovenskej ligy, kde o extraligový titul zabojujú proti najväčšiemu konkurentovi z Piešťan

Ružomberčanky predošlé dva semifinálové zápasy s bystrickými „pumami“ zvládli bez väčších problémov a v obidvoch dueloch zaznamenali 70 bodov. Prvé stretnutie v Koniarni vyhrala „Ruža“ 70:44. Druhý zápas v meste pod Urpínom opätovne vyhrali Liptáčky (70:48). Pred domácim duelom tak mala „Ruža“ všetko vo svojich rukách.

Vyrovnanú prvú štvrtinu ovládli Liptáčky

Úvodná 10-minútovka, obzvlášť jej prvá polovica, sa niesla vo vyrovnanom duchu. V priebehu úvodnej štvrtiny zasiahla do zápasu aj Miroslava Praženicová, ktorá kvôli zraneniu vynechala niekoľko duelov. Svoj návrat na palubovku začala najlepším možným spôsobom, keď po 25 sekundách zaznamenala úspešný dvojkový pokus (8:4). Do konca prvej časti hry pridala ešte jednu „dvojku“.

Od stavu 10:8 zaznamenali Ružomberčanky 4 body v sérii a vytvorili si prvýkrát v stretnutí väčší náskok (14:8). Bystrické „pumy“ favorita „hrýzli“ a manko na súpera dokázali zakaždým skorigovať. V závere prvej časti hry ale Liptáčky zaznamenali 5-bodovú šnúru, ktorou odskočili súperovi na rozdiel 9 bodov (21:12). Úvodnú štvrtinu tak vyhrala „Ruža“ 21:12 a bola na najlepšej ceste postúpiť do finále.

Druhá 10-minútovka rozhodla o osude stretnutia

Druhú štvrtinu začali domáce podobným spôsobom, akým ukončili úvodnú 10-minútovku. Hneď na začiatku druhej časti hry zaznamenali Liptáčky 6 bodov v sérii a pred bystrickými „pumami“ si vytvorili 15-bodový náskok (27:12). Bystričanky následne mierne skresali manko (27:15), onedlho ale „Ruža“ 6-bodovou šnúrou odskočila súperovi na rozdiel 18 bodov (33:15).

V ďalších minútach sa hra prelínala zo strany na stranu, napriek tomu si Liptáčky udržiavali komfortný náskok. V závere druhej 10-minútovky zaznamenali Ružomberčanky 4 body v rade, vďaka čomu navýšili svoje vedenie na rozdiel 19 bodov (41:22). Druhú štvrtinu ovládli Liptáčky 20:10 a po polčase bolo o víťazovi duelu viac-menej rozhodnuté, keďže „Ruža“ viedla 41:22.

Tretia štvrtina v znamení streleckej nepresnosti

Tretia 10-minútovka bola oproti prvému polčasu bodovo chudobnejšia na obidvoch stranách. Začiatok 2. polčasu vyšiel lepšie „pumám“, ktoré vďaka úspešnej „trojke“ Michaely Grigerovej mierne znížili manko na súpera (41:25). Ružomberčanky ale odpovedali najlepším možným spôsobom, keď zaznamenali 4 body v sérii, vďaka čomu viedli prvýkrát v dueli o 20 bodov (45:25).

Od stavu 46:30 ale prišla dobrá pasáž „Ruže“, ktorá vďaka 6-bodovej šnúre odskočila bystrickým „pumám“ na rozdiel 22 bodov (52:30). Tretiu 10-minútovku vyhrali Liptáčky 11:8 a pred poslednou časťou hry mali všetko vo vlastných rukách.

Ružomberská dominancia v poslednej 10-minútovke

Záverečná štvrtina bola v absolútnej réžii Ružomberčaniek, ktoré hneď v jej úvode zaznamenali 8-bodovú šnúru, vďaka čomu navýšili svoj náskok na úroveň 30 bodov (60:30). Bystričankám záverečná 10-minútovka nevyšla a zaknihovali v nej iba 4 body. Naopak, Liptáčky boli naďalej pri chuti. V závere poslednej štvrtiny prišiel ďalší výborný úsek hry v podaní „Ruže“, ktorý odštartovala úspešná „trojka“ Adrianny Motleyovej (65:34).

Následne pridali Liptáčky ešte 6 bodov, vďaka čomu aj v treťom zápase semifinálovej série zaznamenali minimálne 70 bodov v stretnutí. Poslednú 10-minútovku ovládla „Ruža“ jednoznačne 19:4 a v záverečnom semifinálovom zápase triumfovala 71:34. Ružomberčanky sa tak zaslúžene predstavia vo finále play-off slovenskej ligy, v ktorom vyzvú Piešťanské Čajky.

Dôležitým faktorom zápasu bola strelecká úspešnosť

Ružomberčanky v tomto stretnutí bodovo potiahlo predovšetkým duo Adrianne Motleyová a Alexandra Buknová, ktoré dali dokopy 29 bodov. V drese bystrických „púm“ sa darilo predovšetkým Lucii Striešovej, ktorá zaznamenala 10 bodov.

Liptáčky zaznamenali v zápase 45-percentnú úspešnosť streľby, oproti 21-percentnej na strane Bystričaniek. Ružomberčankám sa viacej darilo aj v premieňaní dvojkových pokusov, keď premenili každý druhý hod. Naopak, bystrické „pumy“ zaznamenali v tomto ukazovateli opäť iba 21-percetnú presnosť. V prípade trojkových pokusov bola úspešnosť obidvoch celkov rovnaká, keď sa zastavila na úrovni 21 percent.

Liptáčkam sa strelecky najviac darilo v druhej štvrtine, keď sa ich presnosť pohybovala na úrovni 73 percent. Naopak, v tretej časti hry bola ružomberská úspešnosť streľby iba na hodnote 11 percent. Bystrickým „pumám“ to najviac padalo v druhej 10-minútovke, keď premenili každý tretí pokus. Naopak, v poslednej štvrtine bola ich strelecká presnosť iba na úrovni chabých 7 percent.

Trénerova spokojnosť s výkonom a postupom mužstva

Tréner MBK Ružomberok Juraj Suja bol spokojný s postupom svojho mužstva do finále. Taktiež vyzdvihol výbornú atmosféru v Koniarni, o ktorú sa postaral domáci fanklub. V prvom rade treba poďakovať fanklubu Concordia 1906 za vytvorenú atmosféru. Som rád, že sme zápas takto zvládli. Súper nekládol až taký veľký odpor, ako sme očakávali.“

Ružomberský kormidelník bol napriek jednoznačnému víťazstvu mierne nespokojný s treťou štvrtinou svojho tímu. Poslednú 10-minútovku ale jeho družstvo zvládlo na výbornú. „V tretej štvrtine sme sa nevyhli hluchej chvíli, ktorá bola dosť výrazná, čo ma mrzí. Potom sme to však znovu zobrali do svojich rúk, záverečnú štvrtinu sme ovládli hlavne dobrou obranou.“

Ružomberčanky po semifinálovej výhre nad Banskou Bystricou (3:0 na zápasy) suverénne postúpili do finále slovenskej ligy. Najbližší duel odohrajú zverenkyne Juraja Suju v sobotu 16. apríla, keď sa predstavia na domácej palubovke proti Piešťanským Čajkám. Druhý finálový zápas sa uskutoční v stredu 20. apríla v kúpeľnom meste. Tretie stretnutie finálovej série sa odohrá v sobotu 23. apríla v ružomberskej Koniarni.

Prípadný štvrtý duel finálovej série sa uskutoční v stredu 27. apríla v Piešťanoch a piaty zápas v sobotu 30. apríla v Koniarni. Finálové súboje, ako aj séria o 3. miesto, sa hrajú na tri víťazné stretnutia. Víťaza Slovenskej ligy spoznáme najneskôr 30. apríla. Minuloročný titul obhajujú Ružomberčanky.

MBK Ružomberok – BK ŠKP 08 Banská Bystrica 71:34 (21:12, 41:22, 52:30) – konečný stav série 3:0

Body za MBK Ružomberok: Motleyová 15, Buknová 14, Pavićová 10, Graysová 8, Burová, Turudićová a Praženicová po 6, Stašová 4, Havranová 2 – BK ŠKP 08 Banská Bystrica: Striešová 10, Grigerová 5, Janštová 5, Burneyová-Robinsonová po 5, Oborilová a Vargová po 3, Van Dalenová 2, Neuschlová 1. Trojky: 3-4. Diváci: 300. Úspešnosť streľby: 45 % – 21 %. TH: 18/14 – 10/8. Rozhodovali: Šarišský, Obertová, Sirocký, Štvrtiny: 21:12, 20:10, 11:8, 19:4.