Ružomberčanky zakončili prípravu prehrou

Ružomberské basketbalistky predviedli v oboch zápasoch veľmi dobrý výkon. Foto: MBK Ružomberok
Basketbalistky MBK Ružomberok odohrali cez víkend dve prípravné stretnutia s českým tímom KP Brno. Kým v prvom zápase triumfovali Liptáčky, tak v odvete boli úspešnejšie hosťujúce hráčky.

Pre zverenkyne Juraja Suju išlo o záverečnú previerku pred štartom novej sezóny. Začiatkom septembra sa Ružomberčanky zúčastnili v Brne prestížneho turnaja Jersey CupMemoriálu Marka Šilhana.

MBK Ružomberok sa predstavil v najprestížnejšej skupine Hard, kde im robili spoločnosť účastník FIBA Cupu KP Brno a poľský majster CCC Polkowice. Liptáčky síce oba zápasy prehrali, no treba podotknúť, že hrali proti tímom s obrovskou kvalitou.

Úvodný duel turnaja obstarali Ružomberčanky proti usporiadateľskému tímu KP Brno, s ktorým prehrali 77:72. Slovenskému vicemajstrovi na cenný triumf nestačilo ani 23-minútové vedenie. Druhý zápas odohrali Liptáčky proti obrovskému favoritovi, ktorým bol poľský šampión a účastník Euroligy CCC Polkowice. Poľský celok potvrdil svoju veľkú kvalitu a Ružomberok porazil o 50 bodov – 85:35.

Prvé víťazstvá v príprave

Uplynulý víkend odohrali basketbalistky MBK Ružomberok v domácom prostredí dve prípravné stretnutia s maďarským tímom BKG Prima Szigetszentmiklós. Liptáčky sa v oboch prípadoch tešili z triumfu a víťazne sa tak naladili na záver prípravy.

V úvodnom stretnutí vyhrali Ružomberčanky nad maďarským tímom 55:44 a pripísali si na svoje konto prvú výhru v príprave. Druhý zápas bol veľmi vyrovnaný, ale napokon v ňom triumfovali Liptáčky 63:60.

Basketbalovú „Ružu“ po dvoch víťazstvách nad maďarským tímom BKG Prima Szigetszentmiklós čakali ďalšie dve stretnutia v Koniarni, tentokrát proti českému tímu KP Brno. Liptáčky chceli zakončiť prípravu víťazne a oplatiť súperovi tesnú prehru zo začiatku septembra.

Výborný výkon Ružomberka slávil úspech

Prvá štvrtina stretnutia patrila Ružomberčankám, ktoré ju vyhrali v pomere 18:11. Druhá 10-minútovka bola jednoznačnou záležitosťou domácich hráčok. Liptáčky zaskočili súpera skvelou hrou a túto časť hry ovládli vysoko 23:7. Po polčase viedli nečakane hladko 41:18.

V druhom dejstve sa postupne k slovu prihlásil aj český účastník FIBA Cupu. Napriek zlepšenej hre tretiu štvrtinu vyhralo Brno len o 5 bodov a pred záverečnou časťou hry mali Liptáčky naďalej pohodlný 18-bodový náskok.

V poslednej 10-minútovke sa české mužstvo snažilo skorigovať skóre, ale slovenský vicemajster nepripustil žiadnu dramatizáciu zápasu a svoj náskok si postrážil. Z veľmi cenného víťazstva sa zaslúžene radovali Ružomberčanky, ktoré zdolali Brno 66:56.

Druhý zápas v znamení drámy

Nasledujúci deň sa v Koniarni uskutočnila odveta medzi týmito súpermi. Oproti predošlému zápasu sa toto stretnutie nieslo vo veľmi vyrovnanom duchu a o jeho osude rozhodla až záverečná 10-minútovka.

V prvej štvrtine si oba tímy nevedeli vytvoriť väčší náskok a tak po úvodnej 10-minútovke viedli domáce hráčky len o jeden bod – 21:20. V rovnakom duchu prebiehala aj nasledujúca štvrtina, ktorú vyhral český tím 13:12. Po polčase bol stav stretnutia nerozhodný (33:33) a druhé dejstvo sľubovalo mimoriadne zaujímavý basketbal.

Tretia 10-minútovka kopírovala doterajší priebeh stretnutia. Jeden útok striedal druhý, no o niečo spokojnejšie bolo Brno, ktoré pred poslednou štvrtinou vyhrávalo o jeden bod – 53:52. O víťazovi duelu tak rozhodla až záverečná 10-minútovka.

Vyrovnanú odvetu vyhralo Brno

Posledná štvrtina sa stala korisťou českého tímu, ktorý ju po veľkej dráme vyhral 22:16. Brno sa vo veľmi vyrovnanom zápase tešilo z tesného víťazstva 75:68 a oplatilo Ružomberčankám prehru z predošlého dňa. Liptáčky napriek prehre predviedli slušný výkon a ukázali, že v nasledujúcom ročníku ženskej basketbalovej Extraligy je potrebné s nimi počítať.

Slovenskému vicemajstrovi na triumf nestačil ani výborný výkon Alexandry Buknovej, ktorá v stretnutí zaznamenala úctyhodných 22 bodov. Ružomberčanky týmto duelom ukončili prípravu, počas ktorej odohrali 6 zápasov, pričom zaznamenali vyrovnanú bilanciu – 3 výhry a 3 prehry.

Tréner MBK Ružomberok Juraj Suja vyzdvihol výkon svojho mužstva v prvom stretnutí. „Musím povedať, že prvý polčas v úvodnom zápase sme hrali naozaj dobre. Potom nám postupne odchádzali sily, ale s tým sa dalo počítať. Brno hralo agresívne, na hranici únosnosti. Z výsledku sa však veľmi teším.“

Aj napriek prehre v druhom stretnutí bol kormidelník Ružomberka hrdý na svoje zverenkyne. „Nastúpili sme hneď dopoludnia po ťažkom a víťaznom prvom zápase. Bolo to náročné, kadetky som šetril, cez víkend hrali dvojzápas vo svojej kategórii.“

Ružomberčanky čaká náročný program

MBK Ružomberok už najbližší víkend čaká úvodné kolo nového ročníka ženskej basketbalovej Extraligy. Liptáčky budú mať na úvod sezóny poriadne nabitý program, keď ich v októbri čaká až šesť zápasov. Úvodné stretnutie Extraligy odohrá „Ruža“ v sobotu 1. októbra o 17:00 h v Koniarni proti Šamorínu. Pôvodne sa mal duel uskutočniť na palubovke súpera, ale napokon došlo k zmene dejiska stretnutia.

V ďalšom kole sa Ružomberčanky predstavia na pôde majstrovských Piešťan (12. 10.). Duel bol pôvodne naplánovaný na 8. októbra, no napokon sa uskutoční až o štyri dni neskôr. Z tohto stretnutia bude pre fanúšikov pripravený priamy prenos, ktorý odvysiela RTVS Šport.

Následne čaká na slovenského vicemajstra zápas na domácej palubovke proti Popradu (15. 10.). O ďalšie štyri dni nastúpia zverenkyne Juraja Suju proti nováčikovi CBK Košice (19. 10.). Zakrátko privítajú Ružomberčanky v Koniarni ambicióznu Sláviu Banská Bystrica (22. 10.). Náročný októbrový program ukončí „Ruža“ na pôde Young Angels Košice (29. 10.).

Prípravné zápasy – MBK Ružomberok:

MBK Ružomberok – KP Brno 66:56 (41:18).

Body za MBK Ružomberok: Andělová 16, Buknová 13, Urbanová 13, Jarošová 7, Havranová 6, Uramová 5, Hadačová, Michaličková a Dovčíková po 2. Najviac bodov za Brno: Kopecká a Galičková po 14. Diváci: 100. Rozhodovali: Zubák, Šarišský a Karniš. Štvrtiny: 18:11, 23:7, 16:21, 9:17.

MBK Ružomberok – KP Brno 68:75 (33:33).

Body za MBK Ružomberok: Buknová 22, Havranová 11, Andělová 8, Uramová a Urbanová po 7, Dovčíková 6, Jarošová 5, Hadačová 2. Najviac bodov za Brno: Máliková a Svetlíková po 15, Galičková 14. Diváci: 30. Rozhodovali: Zrubák, Šarišský a Karniš. Štvrtiny: 21:20, 12:13, 19:20, 16:22.