Ružomberok deklasoval Trenčín rozdielom triedy

Liptáci potvrdili úlohu favorita a triumfovali rozdielom triedy. Foto: Rudolf Maškurica
Futbalisti MFK Ružomberok vyhrali v piatok 21. apríla v rámci 6. kola nadstavbovej časti Fortuna ligy nad Trenčínom 4:1. Liptáci zaznamenali druhé víťazstvo v rade a v skupine o udržanie sa ešte neokúsili pocit prehry.

Ružomberčania boli po polovici nadstavby na jej čele, pričom v doterajších piatich vystúpeniach získali 11 bodov za tri výhry a dve remízy. Na druhej strane Trenčania sa nachádzali pred týmto duelom na 9. mieste, lenže ostatné tri stretnutia neprehrali. Napriek tomu boli v pozícii favorita Liptáci.

Trenčania spálili tutovku

Úvodná šanca stretnutia sa skončila gólom. V 13. minúte našiel Alexander Selecký prihrávkou Tomáša Bobčeka, ktorý sa zblízka nemýlil. Radosť domácich však netrvala dlho, pretože gól napokon pre ofsajd neuznali.

Ružomberčania naďalej pokračovali vo svojej aktivite a v 16. minúte sa do zakončenia dostal Alexander Selecký, lenže svoj pokus nenasmeroval medzi tri žrde. O tri minúty neskôr mohli skóre zápasu otvoriť Trenčania, lenže Philipa Azanga v stopercentnej šanci vychytal bravúrnym zákrokom ružomberský brankár Dominik Ťapaj.

Ružomberok rozhodol o výhre v prvom polčase

Vzápätí sa potvrdilo známe športové porekadlo: nedáš – dostaneš. V 21. minúte zahral Alexander Selecký priamy kop presne na hlavu Tomáša Bobčeka, ktorý otvoril gólový účet stretnutia – 1:0. O sedem minút pridali Liptáci ďalší gól, keď Madleňákovu strelu zblízka doklepol do siete Kristóf Domonkos a zvýšil na 2:0.

V závere prvého polčasu mohli Trenčania znížiť skóre, avšak Soaresov pokus nemal gólové parametre. Na konci úvodného dejstva sa zranil hosťujúci brankár Michal Kukučka, ktorého nahradil Vozinha. Po prvej 45-minútovke tak zaslúžene vyhrávali Ružomberčania 2:0.

Rozlet Trenčína zmarila červená karta

Druhé dejstvo začali lepšie Trenčania, ktorým patrila úvodná 20-minútovka. V 52. minúte skúšal šťastie Philip Azango, no opäť bol proti Ťapaj. O šesť minút neskôr sa ale Trenčín dočkal zaslúženého gólu, keď sa výstavnou strelou z diaľky presadil Artur Gajdoš a hostia boli razom v hre – 2:1. Vzápätí mohli Liptáci ísť opäť do dvojgólového vedenia, lenže Matej Madleňák v dobrej pozícii nedosiahol na center.

Úsilie Trenčína zmaril v 66. minúte Philip Azango, ktorý po druhej žltej karte musel opustiť ihrisko. Hostia tak dohrávali duel v oslabení, čo v ďalších minútach dokonale využili Ružomberčania.

V 73. minúte sa po peknej prihrávke Tomáša Bobčeka ocitol pred trenčianskym brankárom striedajúci Štefan Gerec, ktorý mu strelou k bližšej žrdi nedal žiadnu šancu – 3:1. V 79. minúte mohli Trenčania opätovne skorigovať skóre, lenže Kupusovićovo zakončenie zneškodnil domáci gólman.

Hladké víťazstvo vicemajstra

V závere zápasu sa roztrhlo vrece so šancami. Desať minút pred uplynutím riadneho hracieho času bol blízko ku gólu aktívny Alexander Selecký, no hosťujúci brankár ho vychytal. Prakticky ihneď to na druhej strane skúsil Filip Bainović, ktorého ďalekonosný pokus zamestnal Ťapaja.

O ďalšie dve minúty mohol zvýšiť vedenie „Ruže“ Tomáš Bobček, avšak jeho strela bola nepresná. Následne sa ružomberský útočník ocitol v ďalších dvoch príležitostiach, no druhý gól v stretnutí nepridal.

V 90. minúte chyboval hosťujúci brankár Vozinha, lopta sa dostala k Štefanovi Gerecovi, ktorého strelu zblokovali. Na následný roh najvyššie vyskočil striedajúci Marko Kelemen, ktorý pridal štvrtý gól domácich – 4:1. MFK Ružomberok tak triumfoval nad AS Trenčín vysoko 4:1 a zaznamenal druhé víťazstvo v rade.

Zaslúžený triumf „Ruže“

Tréner MFK Ružomberok Peter Struhár bol spokojný s výkonom svojich zverencov a s gólmi striedajúcich hráčov. „Máme radosť z víťazstva nad kvalitným súperom. Chlapcov musím pochváliť za prácu v defenzíve. Dobre sme sa pripravili na súperových krajných hráčov, ktorí sa dokážu presadiť v situáciách jeden na jedného. Veľmi dobre ich zdvojovali strední i krajní obrancovia. V ofenzíve sme sa snažili o pressing, čo sa nám darilo. Som rád, že sa presadili obaja útočníci, v prvom polčase Tomáš Bobček a v závere striedajúci Marko Kelemen.“

Kormidelník Trenčína František Straka po stretnutí zablahoželal súperovi k zaslúženej výhre: „Domáci vyhrali zaslúžene, hlavne vďaka prvému polčasu, v ktorom boli oveľa dôraznejší a efektívnejší. Paradoxom je, že my sme mali prvú obrovskú šancu v stretnutí. Keby sme ju premenili, zápas by možno vyzeral inak, ale na keby sa nehrá. Je to facka, z ktorej sa musíme poučiť. V stretnutí sme mali akcie, ktoré sme nedotiahli do konca. Urobíme si dôkladnú analýzu zápasu. Už sa musíme sústrediť na ďalší duel, ktorý je pre nás veľmi dôležitý.“

Ružomberok suverénne vedie nadstavbu

Ružomberčania si vďaka výhre upevnili vedúcu pozíciu v skupine o 7. – 12. miesto, keď pred ôsmimi Michalovcami majú už 14-bodový náskok. Zemplínčania však ešte majú zápas 28. kola pred sebou. Ak v ňom nevyhrajú, tak Liptáci definitívne ovládnu skupinu o udržanie sa.

Najbližší duel odohrajú zverenci Petra Struhára v sobotu 29. apríla o 18:00 hod. v Zlatých Moravciach. V máji čakajú na Ružomberok ešte tri stretnutia, ktorými zavŕši nadstavbu o udržanie sa.

Prvý súboj v novom mesiaci odohrajú Ružomberčania na vlastnom ihrisku proti Skalici (6. 5.). Následne sa opätovne predstavia na domácom štadióne, keď privítajú Michalovce (13. 5.). Nadstavbovú časť súťaže ukončí „Ruža“ duelom proti Liptovskému Mikulášu (20. 5.).

Fortuna liga – 28. kolo:

MFK Ružomberok – AS Trenčín 4:1 (2:0)

Góly: 21. Bobček, 28. Domonkos, 73. Gerec, 90+1. Kelemen – 58. Gajdoš. Žlté karty: 39. Zsigmund – 23. Azango, 50. Bagin, 56. Lavrinčík. Červená karta: 66. Azango (TRE) po druhej ŽK. Rozhodovali: Dzivjak – Hancko, Hrmo. Diváci: 842.

MFK Ružomberok: Ťapaj – Mrva (86. Fabiš), Mojžiš, Malý, Selecký – Zsigmund (C) (80. Luterán) – Šefčík (79. Tučný), Domonkos (68. Gerec), Chrien, Madleňák – Bobček (86. Kelemen).

AS Trenčín: Kukučka (45+4. Vozinha) – Yem (70. Kmeť), Pires, Bagin, Šebeň – Lavrinčík – Gajdoš (71. dos Santos), Bainović (C) – Azango, Emeka (71. Kupusović), Soares (83. Okunola).