Ružomberok je v pohybe

Týždeň športu pre všetkých. To je hlavná myšlienka podujatia, ktoré sa od pondelka koná v uliciach a na športoviskách v meste.

Ružomberok v minulosti zažil veľkolepý Challenge day, ale aj mestskú športovú olympiádu. Na tieto podujatia voľne nadviazala aktuálna myšlienka športových aktivít, ktoré majú dostať Ružomberčanov k pohybu.

Rozhýbať Ružomberčanov

„Ružomberok v pohybe je aktivita športovej komisie pri mestskom zastupiteľstve. Mali sme jednoduchú myšlienku – osloviť deti a dospelých Ružomberčanov a rozhýbať ich. Ukázať, že sme mesto športu a pohybu,“ hovorí predseda športovej komisie, poslanec Ľubomír Kubáň.

Viac ako rok starú myšlienku by členovia športovej komisie neuviedli do života bez pomoci škôl, škôlok či Centra voľného času Elán (CVČ). Pripravili návrh programu, ktorý následne predstavili ďalším partnerom.

Všetko začalo tento týždeň v pondelok, kedy si v Parku Štefana Nikolaja Hýroša zašportovali a zacvičili najmä deti z materských a prvého stupňa základných škôl.

V utorok zorganizovalo CVČ Elán Beh olympijského dňa. Na tartanovom ovále na ZŠ Zarevúca behalo takmer tristo ružomberských školákov z materských, základných a stredných škôl.

„Každoročne organizujeme Beh olympijského dňa ako akúsi bodku za školskými športovými aktivitami v roku. Teraz sme to posunuli o pár týždňov skôr, aby sme podporili túto myšlienku športovej komisie,“ vysvetľoval riaditeľ CVČ Elán Pavol Svrček.

Ako na každej správnej olympiáde, nechýbali medaily a ocenenia pre najlepších.

Streda patrila dvanásťhodinovému plaveckému maratónu.

„Pre nás je to príjemné spestrenie prípravy. Namiesto behania v hale sme vo vode a môžeme si zaplávať a zároveň to máme aj ako tréning,“ povedala priamo z bazéna ružomberskej plavárne jedna z členiek kolektívu starších žiačok ružomberských basketbalistiek.

Streda patrila plaveckému maratónu, kde sa okrem jednotlivých škôl zapojili aj športové kluby z mesta, zamestnanci mestského úradu, spoločnosti Mondi SCP, ale v bazéne bolo vidieť aj jedného poslanca.

„Plávam každý deň, spolu s cyklistikou je to ten najlepší spôsob, ak chce človek rozhýbať telo a predchádzať alebo zmierniť prípadné pohybové ťažkosti. Ak tým pomôžem podporiť takúto celomestskú aktivitu, o to viac ma to baví,“ opísal Marián Gašaj.

Plávať sa dá v stredu až do 20. hodiny. Práve popoludnie a večer sú určené širokej verejnosti, ktorú pri vstupe zaregistrujú a následne si môžu zdarma zaplávať. Pripravené sú pre nich dve bazénové dráhy.

Ružomberok v pohybe vyvrcholí cez víkend

Ešte aj štvrtok je určený predovšetkým mládeži. Školáci namiesto do lavíc pôjdu do telocviční jednotlivých škôl a na zimný štadión. Pripravené sú turnaje vo volejbale, florbale, malom futbale, vybíjanej a basketbale.

Najväčší nával bude na zimnom štadióne. Dopoludnia sú tu, opäť pod patronátom CVČ Elán, k dispozícii viaceré športové hry, tombola, ale aj kultúrny program, kde vystúpia členovia viacerých záujmových krúžkov z Elánu.

Masovou akciou bude aj premiérový Večerný beh. Podujatie zaradené do kalendára Ružomberskej bežeckej ligy (RBL) štartuje v piatok večer v Hýrošovom parku. Okrem detských kategórií tu budú vo väčšej miere zapojení aj dospelí – pôjde už aj o body do tabuľky 1. ročníka RBL.

Pripravených bude opäť niekoľko dĺžkovo rozdielnych tratí pre deti od dvoch rokov až po dôchodcov. Dĺžka hlavného behu podvečernými ulicami mesta je 7,3 kilometra.

Týždeň aktivít Ružomberok v pohybe vyvrcholí v sobotu dlho pripravovaným Korýtkofestom, ktorý je pozvánkou predovšetkým pre cyklistov. Pre najmenších bude pripravená Cesta rozprávkovým lesom v Čutkovskej doline.

Najmä piatok v Hýrošovom parku a v sobotu pri Zápalkárni bude súčasťou podujatí aj viacero sprievodných, predovšetkým kultúrnych podujatí.

Titulná fotografia – Beh olympijskeho dňa na ZŠ Zarevúca. Fotografie – Peter Kravčák

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.