Ružomberok neuspel v dramatickom semifinále, zahrá si o bronz

Liptáčky čaká zápas o 3. miesto. Foto: Rudolf Maškurica.
Basketbalistky MBK Ružomberok odohrali v sobotu 17. februára semifinálový zápas Slovenského pohára žien.

Športová hala Koniareň je v dňoch 16. – 18. februára dejiskom záverečného turnaja Slovenského pohára žien v basketbale. Piešťanské Čajky a MBK Ružomberok sa ako dva najlepšie tímy po základnej časti Extraligy predstavili priamo v semifinále.

Včera (16. februára) sa uskutočnili štvrťfinálové zápasy, v ktorých uspeli Slávia Banská BystriaŠBK Šamorín. Hráčky spod Urpína deklasovali CBK Košice 123:33. Šamorínčanky zase zdolali Young Angels Košice 60:44. Kým hráčky z juhu Slovenska vyzvali v semifinále Piešťany, domáce Liptáčky čakali bystrické „pumy“.

Boj o každú loptu

Úvodná štvrtina bola vyrovnaná, pričom sa družstvá striedali vo vedení. V závere tejto časti hry síce viedli Liptáčky 19:17, no koncovku zvládli lepšie Banskobystričanky, ktoré po úvodnej 10-minútovke vyhrávali 22:19.

V podobnom duchu sa niesla aj druhá perióda. V polovici tejto časti hry viedli síce Ružomberčanky 25:24, lenže minútu pred koncom prvého polčasu mala Slávia k dobru sedem bodov – 34:27. „Ruža“ v samom závere úvodného dejstva mierne skresala manko na polčasových 30:34 z jej pohľadu.

O výsledku rozhodla posledná štvrtina

Úvod tretej štvrtiny patril Ružomberčankám, ktoré 9-bodovou šnúrou odskočili súperovi na rozdiel piatich bodov – 39:34. „Pumy“ však vzápätí vyrovnali na 39:39. Onedlho dokonca hostky viedli 45:41, no Liptáčky kontrovali na 46:45 zo svojho pohľadu. Vzápätí sa situácia zopakovala, a tak pred poslednou periódou vyhrával Ružomberok o jediný bod – 48:47.

Záverečnú štvrtinu ovládla Slávia o 11 bodov (23:12), čím rozhodla o svojom triumfe. Treba však dodať, že favorizované „pumy“ spečatili svoju výhru až v poslednej dvojminútovke. Liptáčky v priebehu štvrtej štvrtiny dvakrát viedli (50:47 i 52:49), lenže hráčky spod Urpína si napriek tomu väčšinu tejto časti hry udržiavali nepatrný náskok.

V nedeľu spoznáme víťazov a porazených

Ružomberčanky prišli v záverečnej perióde o dve hráčky – Dominika UrbanováOľga Jackovecová, ktoré sa vyfaulovali a museli nútene opustiť palubovku. 142 sekúnd pred koncom síce „Ruža“ zaostávala len o tri body (56:59), avšak ostávajúci úsek hry ovládli „pumy“ pomerom 11:4 a napokon triumfovali nad Ružomberkom 70:60. Čiernou škvrnou inak výborného stretnutia bol výkon rozhodcovskej trojice.

V prvom semifinále uspeli podľa očakávania Piešťany, ktoré porazili Šamorín 77:40. Zajtra (18. februára o 13:30 h) nastúpia ružomberské basketbalistky v zápase o 3. miesto práve proti tomuto súperovi. Turnaj vyvrcholí finálovým duelom Piešťanské ČajkySlávia Banská Bystrica, ktoré ma začiatok stanovený na 16:00 h.

Slovenský pohár – 2. semifinále:

MBK Ružomberok – Slávia Banská Bystrica 60:70 (30:34)

/Slávia Banská Bystrica postúpila do finále/

MBK Ružomberok: Jackovecová 21, Buknová 12, Mikovčáková a Urbanová po 6, Havranová 5, Jarošová a Štefančová po 4, Hadačová 2.

Slávia Banská Bystrica: Martišková 17, Pulliamová 15, Bogićevićová 13, Burová 10, Mujovićová 8, Malašková 7.

Trojky: 5-5. Diváci: 502. Úspešnosť streľby: 40 % – 34 %. TH: 23/15 – 27/19. Rozhodovali: Šarišský, Fanfarová, Cibulka. Štvrtiny: 19:22, 11:12, 18:13, 12:23.

Výsledok 1. semifinále:

1. semifinále: Piešťanské Čajky – ŠBK Šamorín 77:40 /Piešťanské Čajky postúpili do finále/