Ružomberok nie je bojové mesto, jeden „bitkár“ tu ale rastie

Pre sedemnásťročného ružomberského zápasníka Matúša Puskeilera je MMA srdcovou záležitosťou. Pravidelné a poctivé dvojfázové tréningy stíha aj popri štúdiu na gymnáziu. Trénuje ho ružomberský mestský policajt.

Bez práce nie sú koláče. Aj keď toto príslovie zľudovelo natoľko, že ho pokladáme za klišé, je na ňom niečo pravdy.

Minimálne pasuje na zápasníka Matúša Puskeilera z Ružomberka, ktorý sa naplno venuje bojovému športu MMA tri roky. Tvrdá práca sa mu odzrkadlila v štarte na majstrovstvách Slovenska.

Trénuje ho mestský policajt

„Má sedemnásť rokov a nechodí sa v piatok večer zabávať do mesta, radšej si ide do sauny oddýchnuť a zregenerovať na ďalšie tréningy,“ opisuje poctivú prácu Matúša Puskeilera jeho šéftréner Tomáš Matejovie, ktorý je zároveň druhým zástupcom náčelníka Mestskej polície v Ružomberku.

MMA je skratkou anglických slov Mixed Martial Arts, čo znamená, že je to bojový šport spájajúci rôzne techniky bojových športov i bojových umení ako kickbox, box, džudo, wrestling, brazílske džiu-džicu a ďalšie.

Tréner Matejovie učí Matúša Puskeilera najmä kickbox a box. „U mňa sa chlapci zameriavanú na postoj a zvyšnú časť trénujú u iných trénerov. Ja som zameraný na boj v postoji zápasníka,“ spresňuje Matejovie, ktorý hovorí, že trénovanie popri práci na polícii stíha.

Začal s tenisom, prešiel k MMA

„Od piatich rokov do mojich štrnástich som hrával tenis. Bola to iniciatíva môjho otca, ktorý ho dodnes rekreačne hráva. Aj keď som tenis hrával na súťažnej úrovni a na Slovensku pozbieral nejaké úspechy, nikdy ma to nejako nenapĺňalo,“ povedal 17-ročný Matúš Puskeiler.

Tenis vymenil za bojový šport MMA aj preto, že mu šport s raketou robil zdravotné komplikácie. „Je to šport skôr pre pravákov, takže som mal veľmi zaťaženú pravú časť tela. Postupne sa to začalo odrážať na mojom zdraví. Začal som sa kriviť a tak som hľadal šport, ktorý by zaťažoval obe časti tela,“ ozrejmil Matúš s tým, že pred MMA premýšľal ešte nad plávaním. „Priklonil som sa ku boxu a kickboxu a na Vianoce som už dostal poukážku na tréningový plán.“

Okrem Ružomberka trénuje aj v Žiline či Liptovskom Mikuláši

Matúš Puskeiler trénoval prvý rok len kickbox, neskôr k tomu pridal aj súboje na zemi, čím sa snažil tréningy MMA skompletizovať.

„Zápasníci MMA sa nemôžu venovať len jednému bojovému umeniu a zároveň očakávať, že budú vyhrávať aj bojové zápasy MMA. Preto môj tréningový plán prebieha tak, že trikrát do týždňa trénujem športy na zemi formou grécko-rímskych zápasení či brazílskeho džiu-džicu a ostatné dni zas trénujem postoj na kickboxe.

Po novom som zaradil do plánu aj tréningy, ktoré sa venujú zmiešane obom formám,“ predstavil svoje tréningové zaťaženie a doplnil, že jeho vzorom je jeho šéftréner a potom írsky zápasník Conor McGregor.

„Matúš ešte študuje, takže tréningy má aj pred školou aj po škole. Cestuje na ne buď do Žiliny alebo do Liptovského Mikuláša, kde má ďalšie špecializované tréningy zamerané na boj na zemi,“ prezrádza hlavný tréner Matejovie.

Skombinoval školu so športom

Matúšovým cieľom je zápasiť profesionálne. Vyžaduje si to však dvojfázové tréningy. Deň študujúceho zápasníka začína ranným tréningom niekedy aj o pol šiestej.

„Po tréningu idem do školy, poobede si doma oddýchnem alebo niekedy aj pospím, a okolo piatej mi začína ďalší tréning. Večer sa zas učím,“ opisuje svoj deň Matúš Puskeiler. Na otázku, či sa MMA dá stíhať popri škole odpovedal, že je zástanca toho, že pokiaľ človek chce, tak sa dá všetko.

Matúš Puskeiler v klietke. Foto – easygymrk

Profesionálne môžu zápasníci MMA zápasiť od osemnástich rokov. „Na Slovensku v našej amatérskej lige to funguje tak, že človek zápasí a za každý zápas získava zápasník určité body. Podľa nich sa môže kvalifikovať na majstrovstvá Slovenska,“ hovorí Puskeiler, ktorému sa to podarilo a v septembri na majstrovstvách v Komárne štartoval.

Úspechom bol štart na majstrovstvách Slovenska

Zápasil v mušej váhe do 57 kilogramov. „Na majstrovstvách sa nám nedarilo. O Matúšovi je známe, že je dobrý v postoji. Súper sa ho snažil dostať na zem, čo sa mu aj podarilo. Na zemi Matúša k ničomu nepustil. Držal ho všetky tri kolá. Bol to divácky veľmi nezaujímavý zápas,“ opísal počínanie Puskeilera na majstrovstvách Tomáš Matejovie.

Kvôli prehre ďalej nepostúpil. Dodal však, že jeho víziou je zlepšovať sa a byť progresívny nielen v športe. „Chcem sa stať čo najlepším,“ uzavrel Matúš Puskeiler.

Titulná fotografia – Matúš Puskeiler s trénerom. Foto – archív Puskeilera

Študujem žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Píšem aj pre Denník Postoj a externe spolupracujem s Rádiom Lumen, pre ktoré pripravujem spravodajské a publicistické reportáže z okolia Žiliny a Ružomberka.