Ružomberok prehral s Rigou rozdielom triedy

Futbalisti MFK Ružomberok prehrali s FC Riga 0:3. Fotografia: Rudolf Maškurica
Futbalisti MFK Ružomberok prehrali vo štvrtok 21. júla v úvodnom zápase 2. predkola Európskej konferenčnej ligy (EKL) s FC Riga 0:3. Liptáci tak nepotvrdili dobrú formu z ostatného obdobia a do odvety pôjdu s trojgólovým mankom.

Ružomberčania sa na pohárový zápas s Rigou naladili víťazne, keď uspeli na ihrisku nováčika zo Skalice 2:0 po góloch Mateja Madleňáka a Martina Regáliho. Rovnako víťaznú generálku absolvovali aj hráči Rigy, ktorí vyhrali v rámci lotyšskej ligy nad Super Nova 1:0 po góle Rangela.

Úvodnú šancu duelu si v horúcom počasí vytvorili hostia. V 3. minúte sa v dobrej pozícii ocitol Marcelo Torres, ktorý si zasekol kapitána „Ruže“ Jána Masla, ale jeho strelu bravúrne zneškodnil Ivan Krajčírik. Následne sa hra vyrovnala a viac z nej mali v nasledujúcich minútach Liptáci.

Ružomberčania sa prvýkrát o slovo prihlásili v 22. minúte, keď Regáliho strieľaný center vyrazil brankár hostí Toms Purinš. Z druhej vlny sa k dorážke dostal Adam Tučný, no jeho pokus zblokovala obrana hostí na roh.

Ten istý hráč následne zahral rohový kop, po ktorom sa lopta dostala k Tomášovi Bobčekovi, ktorý svojou strelou opečiatkoval žrď hosťujúcej brány. Liptáci boli veľmi blízko ku gólu a vzhľadom na ďalší priebeh duelu ich táto nepremenená šanca musela mrzieť.

Katastrofálna 7-minútovka Ružomberčanov

Potom, ako Riga prežila tlak domáceho tímu, dala o sebe opätovne vedieť. V 28. minúte sa ocitol vo výbornej pozícii Ramos da Penha, no jeho pokus zneškodnil Ivan Krajčírik. Za krátko si hostia vytvorili ďalšiu príležitosť, ktorú ale ružomberská obrana zblokovala na rohový kop. V 42. minúte sa dostal k zakončeniu Alexander Mojžiš, ale jeho hlavička nemala gólové parametre.

O osude stretnutia rozhodla 7-minútovka v rozpätí 43. až 50. minúty, kedy Liptáci inkasovali až trikrát. V 43. minúte vysunul Ramos da Penha kolmicou Marcela Torresa a ten nedal Krajčírikovi žiadnu šancu – 0:1. Prešlo len pár sekúnd od inkasovaného gólu a „Ruža“ lovila loptu zo siete aj po druhýkrát.

V 45. minúte sa po rýchlom protiútoku hostí presadil krížnou strelou Mikael Soisalo, ktorý mal dostatok času na skórovanie – 0:2. Ružomberčania tak išli do kabín s dvojgólovým mankom, ktoré bolo vzhľadom na priebeh stretnutia pre Liptákov kruté.

Krutá prehra „Ruže“

Druhý polčas začali Ružomberčania tak, ako zakončili prvý. V 48. minúte sa ešte neujala hlavička Rangela, ktorá tesne minula bránu „Ruže“. O 2 minúty neskôr sa ale hráči Rigy tešili po tretíkrát, keď sa po chybe Mateja Kochana dostal k lopte Douglas Aurélio, ktorý krásnym technickým obstrelom zvýšil vedenie hostí – 0:3.

Liptáci po treťom góle pôsobili kŕčovitým dojmom, ktorého sa nezbavili až do konca duelu. Po hodine hry sa pokúšal zmeniť skóre Kristóf Domonkos, ale jeho pokus letel iba do stredu brány. Za krátko mohla Riga udrieť po štvrtýkrát, keď sa vo výbornej pozícii ocitol Rangel, no strelou z blízka iba rozozvučal brvno Krajčírikovej brány.

V ďalších minútach sa Liptáci pokúšali niečo urobiť s výsledkom, ale v tomto stretnutí im nebolo súdené. V záverečnej štvrťhodine si vytvorili Ružomberčania ešte jednu príležitosť, no Domonkosovu strelu Purinš bez väčších problémov zneškodnil. Do konca duelu si ani jedno z mužstiev nevytvorilo väčšiu príležitosť a tak sa zápas skončil jednoznačným víťazstvom hostí v pomere 0:3.

Sklamanie z prehry

Ružomberský tréner Peter Struhár bol sklamaný z vysokej prehry svojho mužstva v stretnutí a z výkonu niektorých hráčov. Zároveň ho ale potešil dobrý úsek hry v prvom dejstve, kedy si jeho tím vytvoril niekoľko šancí.

„V prvom rade musím pogratulovať hosťom z Rigy. Taktiež musím vyzdvihnúť náš úsek hry v prvom polčase, kedy sme si vytvorili dve veľké šance. Neboli sme takí efektívni ako súper, ktorý nám ku koncu polčasu strelil dva góly. Jediná vec, ktorá ma mrzela v prvom polčase bola naša efektivita, ale hlavne to, že sme sa súperovi nevedeli vyrovnať v osobných súbojoch. Nezískavali sme odrazené lopty a musím povedať, že niektorí hráči nepôsobili tak, ako sme chceli.“

Ružomberského kormidelníka mrzel vstup jeho zverencov do druhého polčasu, keď inkasovali už po piatich minútach a tým pádom prišli o prípadnú možnosť zdramatizovať zápas. „Chlapcom som cez prestávku povedal, že máme pred sebou druhé dejstvo, hrá sa na štyri polčasy, je to Európa. S týmto sme išli do druhého polčasu. Chceli sme dať kontaktný gól. Bohužiaľ, sa nám to nepodarilo. Mali sme nejaké náznaky, štandardné situácie, ale súper si skúsene počkal a potrestal nás z rýchleho prechodu. Mali sme ešte nejaké šance aspoň na čestný gól, žiaľbohu sme nastrelili hráča.“

Náročný program Liptákov

Najbližší zápas odohrajú Ružomberčania v nedeľu  24. júla o18. hodine, keď vyzvú nováčika z Podbrezovej.  Železiarom sa v 1. kole podaril husársky kúsok, keď zdolali majstrovský ŠK Slovan Bratislava na svojom štadióne 2:1.

Následne odohrajú Liptáci odvetný duel 2. predkola EKL v Rige, ktorý sa uskutoční vo štvrtok 28. júla so začiatkom o 19:00 h. Nabitý júlový program zakončia Ružomberčania v regionálnom derby, keď sa 31. júla predstavia v Poprade proti Liptovskému Mikulášu

Augustový program otvoria futbalisti Ružomberka ďalším stretnutím na pôde nováčika, keď nastúpia proti Banskej Bystrici. Z úvodných štyroch duelov tak „Ruža“ odohrá až tri na ihriskách súperov. Ružomberskí fanúšikovia uvidia svojich hráčov na domácom štadióne až 13. augusta v súboji proti Trenčínu.

Následne odohrajú Liptáci za 11 dní až 3 ligové zápasy. Postupne sa predstavia v  Zlatých Moravciach  (20. augusta), doma proti majstrovskému  Slovanu  (27. augusta) a augustovú púť ukončia v Michalovciach  (31. augusta). Termíny a časy zápasov Liptákov vo Fortuna lige sa ešte môžu zmeniť, nakoľko „Ruža“ účinkuje aj v pohárovej Európe.

MFK Ružomberok – FC Riga 0:3 (0:2)

Góly: 43. Tores, 45. Soisalo, 50. Aurélio. Žlté karty: Bergqvist, Rangel, Dulanto, Ngom (všetci Riga). Rozhodovali: Nuza – Beisha, Slimaj (Kosovo). Diváci: 2757.

Ružomberok: Krajčírik – Fabiš (74. Morong), J. Maslo, Mojžiš, Madleňák – Luterán (74. Malý), Kochan (58. Domonkos) – Tučný (58. Gerec), Lichý, Regáli – T. Bobček (89. Kelemen).

Riga: Purinš – Jurkovskis, Bergqvist, Dulanto, Ngonda – Saisalo (90+. Pétersons), Vakulko, Tores (46. Rangel) – Babec (80. Kendysh), Da Penha (87. Barnes), Aurélio (80. Ngom).