Ružomberok sa mohol pýšiť jedinečným cykloparkom. Jeho výstavba dostala stopku

Liptovský cyklistický spolok, ktorý projekt inicioval, naň nezískal peniaze.


V tomto čase mala v Ružomberku prebiehať stavba cykloparku pre tzv. single traily. Spleť úzkych jednosmerných trás, po ktorých môžu ísť zväčša cyklisti len za sebou, striedanie úsekov stúpania s dlhšími zjazdmi, terén vhodný pre profíkov aj rekreačných cyklistov.

O vybudovanie takého objektu, ktorý by bol na Slovensku prvý svojho druhu, sa usilovalo občianske združenie Liptovský cyklistický spolok. Sieť lesných chodníkov mala prepájať turisticky atraktívne lokality Ružomberka – Sidorovo, Hrabovskú a Čutkovskú dolinu. Autori projektu si od toho sľubovali aj prezentáciu mesta ako cyklistického centra.

Podobné plány sa však zatiaľ realizácie nedočkajú.

Chýbali už len financie

Výstavbu cykloparku odobrili kľúčové inštitúcie. Mesto a mestské lesy prenajali pozemky. Projekt podporil aj Národný park Veľká Fatra, ktorý sprístupnil územie, na ktorom mali cyklochodníky vzniknúť. Po kladnom vybavení žiadosti zo strany vlastníkov a nájomcov pozemkov malo občianske združenie v rukách aj platné územné rozhodnutie. Chýbali už len peniaze.

Michal Kudlička z Liptovského cyklistického spolku odhadoval náklady na 800-tisíc až 900-tisíc eur. Prostriedky na financovanie projektu chceli získať z eurofondov. „Projekt pre čerpanie EÚ fondov z programu Intereg SK-CZ sme odovzdali na ministerstve pôdohospodárstva v októbri 2016. Rozhodnutie, ktoré sme dostali v júni 2017, bolo zamietavé,“ hovorí Kudlička o neúspešnom pokuse získať grant.

Svoju víziu predstavili aj ďalším potenciálnym partnerom v rámci regiónu, zatiaľ však nenašli zdroje, z ktorých by uhradili vybudovanie parku. „Preto celý projekt odkladáme na neurčito,“ dodáva Kudlička.

Namiesto cyklotrás „tipy na tripy“

I keď združenie na dobu neurčitú upustí od pôvodného plánu, aj naďalej plánuje vyvíjať aktivity v oblasti cykloturistiky. „Nechceme úplne utlmiť našu činnosť a preto pripravujeme modifikáciu projektu ruzomberok.bike,“ objasňuje Kudlička.

Nebudú stavať nové trasy, ale v prospech turistov chcú využiť už tie existujúce. „Máme v pláne vybudovať zaujímavý online projekt, ktorý bude slúžiť nielen návštevníkom nášho regiónu, ale aj športuchtivým obyvateľom Liptova,“ ozrejmuje Kudlička ich zámer.

Bežným cyklistom a rodinám s deťmi chcú poradiť, kde sa dá jazdiť v dolnom Liptove, a čo všetko pri tom môžu vidieť. Aj táto verzia projektu bude vyžadovať peniaze, financovať ju plánujú z dvoch percent z daní z príjmov od svojich podporovateľov.

Ilustračná fotografia: fb fan page Singltrek pod Smrkem 

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.