Ružomberok sa rozlúčil s Petrom Saganom. Trojnásobný majster sveta prilákal do ulíc mesta tisícky ľudí

Peter Sagan bol najväčšou hviezdou pretekov Okolo Slovenska. Foto: Okolo Slovenska/Melicher

Víťazom štvrtej etapy cyklistických pretekov Okolo Slovenska sa stal nemecký jazdec Johannes Adamietz z tímu Lotto Dstny.

V sobotu 29. júna sa v Ružomberku uskutočnil dlhoočakávaný dojazd 4. etapy 68. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska. Predposledná etapa začínala v Partizánskom, pričom pelotón čakalo až 183 kilometrov, so siedmimi vrchárskymi prémiami a celkovo až 3021 výškovými metrami. Jazdci v sedle absolvovali dvakrát ružomberskú Kalváriu, pričom cieľ bol na Námestí Andreja Hlinku.

Najväčšiu pozornosť fanúšikov pútal trojnásobný majster sveta v cyklistike Peter Sagan, pre ktorého išlo o rozlúčku s profesionálnou cestnou cyklistikou. Sedemnásobný víťaz bodovacej súťaže na Tour de France síce do boja o triumf nezasiahol, no už len účasť tejto cyklistickej legendy na ružomberských cestách bola pre prítomných ľudí obrovskou udalosťou. Okrem neho sa na pretekoch Okolo Slovenska predstavil aj dvojnásobný majster sveta Francúz Julian Alaphilippe zo Soudalu QuickStep, ktorý bojoval o žltý dres.

Z triumfu v 4. etape sa napokon tešili jazdci z úniku, pričom najviac síl mal vo finiši nemecký cyklista Johannes Adamietz zo stajne Lotto Dstnym ktorý trasu z Partizánskeho do Ružomberka zvládol za 4:28:02 hodiny. Druhý skončil Ukrajinec Kyrylo Carenko (Corratec-Vini Fantini) a tretí prišiel do cieľa Francúz Pierre Thierry (Arkéa-B&B Hôtels Continentale). Zo Slovákov si najlepšie počínal Lukáš Kubiš (Elkov-Kasper), ktorý obsadil 10. miesto.

Peter Sagan sa rozlúčil so svojou kariérou na Slovensku. Foto: Okolo Slovenska/Niková

Preteky vyvrcholili vo Vysokých Tatrách

Víťaz „ružomberskej“ etapy Johannes Adamietz dosiahol práve na Liptove premiérové profesionálne víťazstvo v kariére. „Je to niečo výnimočné. Po rokoch tréningov, tvrdej driny som dosiahol prvé víťazstvo. Bolo veľmi teplo, v polovici trate som mal aj technické problémy a musel som sa dotiahnuť do úniku. V závere som to musel zahrať rozumne a nakoniec rozhodol špurt,“ povedal nemecký pretekár pre RTVS Šport.

Najlepší slovenský cyklista Lukáš Kubiš potvrdil aj v predposlednej etape dobrú formu, pričom opätovne sa umiestnil v TOP 10. „Bolo to nad naše očakávania, únik sa utvoril veľmi rýchlo, no potom mal k dobru až desať minút, čo bolo niečo neuveriteľné. World tímy to potom cez Donovaly začali sťahovať a zredukovali pelotón. My sme tam zostali viacerí a chalani mi v prvej skupine vytvorili dobrú pozíciu. Išiel som na zadnom kolese Alaphilippea. V poslednom kopci asi 300 m pred vrcholom Julian odišiel a my sme potom špurtovali za nimi,“ uviedol 24-ročný cyklista pre RTVS Šport.

Stúpanie na Kalváriu. Foto: Okolo Slovenska/Melicher

V poradí 68. ročník Okolo Slovenska vyvrcholil nedeľňajšou etapou so štartom v Liptovskom Mikuláši a cieľom na Štrbskom Plese. Poslednú etapu, ktorá merala 145 km, ovládol nemecký cyklista Felix Engelhard z austrálskeho tímu Jayco AlUla.

Celkovým víťazom pretekov Okolo Slovenska sa stal švajčiarsky cyklista Mauro Schmid (Jayco AlUla). Druhé miesto v boji o žltý dres obsadil Julian Alaphilippe (Soudal QuickStep). Tretí skončil v celkovom poradí víťaz poslednej etapy Felix Engelhard (Jayco AlUla). Zo slovenských jazdcov sa najlepšie umiestnil Lukáš Kubiš, ktorý obsadil 17. miesto.

Špurt v Ružomberku. Foto: Okolo Slovenska/Melicher