Neďaleko Liptovských Revúc otvorili prvú zaistenú lezeckú trasu v regióne

Adrenalínový fenomén zvaný via ferrata, teda zaistená cesta, dorazil aj na Liptov. V sobotu sprístupnili v lokalite Záhorovo pri Liptovských Revúcach ferratu Dve veže.

Ide o štvrtú atrakciu svojho druhu na Slovensku. Tvoria ju dve dominantné skalné veže a jedna vedľajšia, ktoré sú prepojené lanovými mostami. Nachádza sa v nadmorskej výške osemsto metrov s prevýšením od dvadsať do sedemdesiat metrov, vybavená je fixnými lanami i železnými stúpačkami. Keďže pozostáva z mierne obťažných, ťažkých i veľmi ťažkých úsekov, osloví začiatočníkov aj ostrieľaných lezcov.

„Na Dve veže sa dá dostať deviatimi ferratovými cestami s rôznymi stupňami obťažnosti a turistickým chodníkom smerujúcim na vrch mimo ferratových trás. Z najvyššieho bodu ferraty sa ponúkajú krásne výhľady na okolité vrchy Nízkych Tatier, Veľkej Fatry a tiež na Národné parky Veľká Fatra a Nízke Tatry, ktoré oddeľuje riečka Revúca,“ priblížila riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Region Liptov Darina Bartková.

Slávnostné otvorenie novej atrakcie spestrili lezecké súťaže či ukážky prvej pomoci. Ferrata bude sprístupnená do 31. januára, letnú sezónu odštartuje 15. júna. Záujemcovia ju môžu využívať denne od hodiny po východe slnka do hodiny pred jeho zapadnutím, pričom musia byť vybavení ferratovým setom. Ten tvorí sedačka, dve karabíny, tlmič pádu, prilba a rukavice, odporúčaná je obuv s vibram podrážkou. Menej skúsení lezci môžu trasu absolvovať so sprievodcom, ktorého zabezpečí rezort Gothal v Liptovskej Osade. Taktiež si tu môžu zapožičať ferratový set.

„Sme presvedčení, že náš náučný turistický chodník a ferrata prispejú k zvýšeniu povedomia nielen turistickej verejnosti o biodiverzite miestneho horstva a ochrane prírody, a tak naučí ľudí viac o prírode a jej ochrane. Via ferrata je v zahraničí bežnou a obľúbenou formou horskej turistiky pre tých, ktorí chcú na horách zažiť o niečo viac adrenalínu,“ uviedol Michal Galica, výkonný riaditeľ rezortu Gothal.

Prevádzkovateľom ferraty je Občianske združenie Dve veže, partnerom rezort Gothal.

A ešte zopár fotiek zo sobotného otvorenia:

Zdroj fotografií – archív rezortu Gothal

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.