Ružomberok si po prehre s Dunajskou Stredou zahrá v dolnej šestke

Ružomberskí futbalisti budú účinkovať v skupine o záchranu. Foto: Rudolf Maškurica
Futbalisti MFK Ružomberok prehrali v sobotu 4. marca v rámci 22. kola Fortuna ligy s Dunajskou Stredou 0:1. Liptáci tak budú účinkovať len v skupine o záchranu.

Pre obe mužstvá išlo o dôležitý zápas. Zverenci Petra Struhára bojovali o účasť v skupine o titul, na ktorej definitívne zaistenie im stačilo získať v stretnutí s Dunajskou Stredou bod. Ružomberčanom však na chrbát poriadne dýchala šiesta Žilina a siedma Banská Bystrica, ktoré na vicemajstra strácali pred posledným kolom základnej časti súťaže len dva body. Na druhej strane, Dunajská Streda mala pred týmto duelom ako líder tabuľky jednobodový náskok pred Slovanom Bratislava.

Nezáživný prvý polčas

Úvodná 45-minútovka veľa príležitostí nepreniesla. Prvú vážnejšiu šancu v stretnutí si vypracovali Dunajskostredčania v 17. minúte. Priamy kop kapitána DAC-u Zsolta Kalmára ale bez problémov zneškodnil brankár „Ruže“ Tomáš Frühwald. O štyri minúty neskôr dostali možnosť zahrávať priamy kop aj Liptáci. Strelecký pokus Lukáša Fabiša ale gólman DAC-u Samuel Petráš vyrazil na rohový kop.

V 26. minúte sa do zakončenia dostal Zsolt Kalmár, no jeho strela nemala gólové parametre. O trinásť minút neskôr sa ocitol v dobrej príležitosti Spyros Risvanis, avšak s jeho zakončením si domáci brankár poradil. Prvý polčas pod Čebraťom tak skončil bez gólov.

O výhre DAC-u rozhodol striedajúci hráč

Druhé dejstvo bolo bohatšie na príležitosti. Hneď v jeho úvode sa do šance dostal aktívny Kalmár, no domáceho gólmana neprekonal. V 64. minúte prišiel na ihrisko najlepší strelec Dunajskej Stredy Nikola Krstović. O tri minúty sa dostali Dunajskostredčania do šance, no opäť nepochodili na Frühwaldovi. Tlak hostí sa postupne začal stupňovať a Ružomberčania sa celý druhý polčas iba bránili. Desať minút pred koncom riadneho hracieho času si žlto-modrí vytvorili ďalšiu príležitosť, no proti bol opäť Frühwald.

Aktivita DAC-u napokon slávila úspech v 82. minúte, keď sa z hranice šestnástky strelou k žrdi presadil Nikola Krstović a otvoril gólový účet stretnutia – 0:1. O dve minúty neskôr mohli Ružomberčania vyrovnať stav duelu, lenže Tomáš Bobček v obrovskej šanci prestrelil bránu hostí.

Liptáci sa v závere snažili vyrovnať skóre zápasu, no žiadnu šancu si už nevypracovali a tak prehrali s Dunajskou Stredou 0:1. Keďže šiesta Žilina a siedma Banská Bystrica vyhrali na ihriskách súperov zhodne 2:1, tak čierny Peter ostal v rukách Ružomberka. Zverenci Petra Struhára tak napokon budú účinkovať len v skupine o záchranu, v rámci ktorej ich čaká 10 zápasov s menej atraktívnymi súpermi.

Inkasovanému gólu predchádzali tri chyby

Tréner MFK Ružomberok Peter Struhár bol napriek prehre hrdý na svoj tím. Na druhej strane ho veľmi mrzela situácia, ktorá predchádzala gólu, ktorý bol napokon rozhodujúci. „Videli sme takticky veľmi dobre zvládnuté stretnutie. V konečnom dôsledku sa ale ukázala kvalita. Dunajská Streda potvrdila, že má najlepšiu obranu. Neurobila nejakú nevynútenú chybu. Pri góle, ktorý sme inkasovali, sme neurobili jednu, ale tri chyby. Taký súper, akým je Dunajská Streda, to využil. Hráči bojovali celý zápas a mrzí ma, že nepremenili niektoré príležitosti. Bohužiaľ, Tomáš Bobček v stopercentnej šanci prestrelil bránu a tým pádom sme nezískali ani bod.“

Kormidelník Dunajskej Stredy Adrián Guľa bol veľmi spokojný zo ziskom troch bodov. Vďaka víťazstvu vstúpi Dunajská Streda do nadstavby z prvej priečky. „Bol to dobrý, bojovný zápas, s nasadením na oboch stranách. Pre nás ide o mimoriadne cenné víťazstvo na horúcej pôde. Tešíme sa z víťazstva. Gratulujem mužstvu, ďakujem našim fanúšikom za podporu. Sme radi, že sme vyhrali.“

Vicemajstra čaká skupina o udržanie sa

Ružomberčania sa po prehre prepadli v tabuľke na 7. miesto a zahrajú si len v skupine o 7. – 12. miesto.

Stretnutie s Dunajskou Stredou bolo pre vicemajstra posledné v rámci základnej časti Fortuna ligy. Po odohraní tohto kola sa tabuľka rozdelila na dve polovice. Prvých šesť mužstiev si zahrá v skupine o titul, zvyšná šestica tímov bude účinkovať v skupine o záchranu.

Nadstavbová časť súťaže začína 10. marca, pričom každé mužstvo čaká 10 zápasov. Úvodné stretnutie skupiny o udržanie sa odohrá Ružomberok v piatok 10. marcaTrenčíne. Posledný duel v rámci nadstavby sa uskutoční 20. mája.

Fortuna liga – 22. kolo:

MFK Ružomberok – FK DAC 1904 Dunajská Streda 0:1 (0:0).

Gól: 82. Krstović. Žlté karty: 59. Madleňák, 76. Bobček – 60. Kalmár, 83. Krstović, 90+1. Petráš. Rozhodca: Kráľovič – Bednár, Košecký. Diváci: 1647.

MFK Ružomberok: Frühwald – Fabiš, Mojžiš, Maslo, Madleňák (87. Mrva) – Domonkos, Zsigmund (C) – Chrien – Gerec (87. Kelemen), Bobček, Selecký (69. Šefčík).

FK DAC 1904 Dunajská Streda: Petráš – Pinto, Risvanis, Brunetti, Andzouana – Káčer, Kalmár (C) (64. Nebyla), Dimun – Blackman (81. Ramadan), Niarchos (64. Krstović), Gavrić (88. Kružliak).