Ružomberská bežecká liga pokračovala Večerným behom ulicami mesta

Tretie podujatie Ružomberskej bežeckej ligy sa presunulo do ulíc mesta. Pritiahlo stovky pretekárov aj okoloidúcich divákov.

Po Behu ku krížu a Kritériu na ZŠ Zarevúca pokračoval úvodný ročník Ružomberskej bežeckej ligy (RBL) 3. kolom seriálu – Večerným behom. Boli to premiérové preteky, ktoré vznikli práve kvôli novovytvorenému kalendáru bežeckej ligy.

Deti a hobby bežci

„Bol som sa kedysi pozrieť v Mikuláši na tamojšom nočnom behu mestom a mojim cieľom bolo urobiť niečo podobné aj u nás. Som rád, aj za mojich kolegov, s ktorými to organizujeme, že sa to hneď na úvod stretlo s takou podporou účastníkov,“ priblížil myšlienku vzniku pretekov spoluorganizátor RBL Ľubomír Kubáň.

Najskôr dostali priestor deti. Bežali od 50 metrov, čoho sa zúčastnili aj dvojročné deti, až po 900 metrov, čo bolo určené trinásť a štrnásťročným žiakom. Spolu prišlo 81 detí. Účasť zvýšili najmä mladí hokejisti MHK Ružomberok.

Niečo podobné zopakovali aj basketbalistky dorastenky, ktoré sa však už museli podľa veku zapojiť do 3,6 kilometra dlhej trate, a odkrúžili si tak jedno kolo na mestskom kruhu. Vôbec najrýchlejší na tejto polovičnej trati večerných pretekov bol 61-ročný Pavol Jankech z Trenčína.

Klobúk však treba zložiť aj pred kategóriou pánov nad 70 rokov. Najstarší účastník bol 76-ročný Štefan Stach. Spolu prebehlo polovičnú trať 46 bežcov.

Behajú a vyhrávajú aj páni nad 70 rokov.

Ružomberčan ani do tretice nevyhral

Na hlavnú, 7,3 kilometrovú trať, vyštartovalo 72 bežcov. Medzi nimi hneď niekoľko silných domácich favoritov. Sláva Dobáka, Tomáša Gazdaricu či Matúša Vlčka však predbehol 29-ročný Banskobystričan Roman Vajs.

„Veľmi dobre poznám Tomáša, spolu sme pretekali do vrchu. Matúš je môj aktuálny bežecký známy, dobrý kamarát, ktorý ma sem dotiahol. Ťažká trať, ale dobre som si to premyslel, urobil si náskok a v 2. kole, keď sa mi už nebežalo tak dobre, som ho iba kontroloval,“ opísal víťaz, niekdajší bežec Dukly Banská Bystrica Roman Vajs.

Druhý bol v celkovom poradí práve Tomáš Gazdarica, ktorému popri organizátorských starostiach veľmi do reči nebolo. Tretí dobehol Matúš Vlčko z Černovej.

„Videl som ich pred sebou celý čas, snažil som sa ťahať, motivovali ma, ale dnes boli lepší,“ hodnotil svoj výkon Vlčko.

Ani tretie preteky seriálu RBL tak v absolútnom poradí nevyhral Ružomberčan. Dôležitejšie ale je, že sa im všetkým v Ružomberku páčilo.

„Máte tu dobých ľudí, kvôli ním som prišiel. Teraz už len chodím po takýchto pekných podujatiach,“ hovoril Vajs o svojej ružomberskej účasti.

„Hoci bolo na môj vkus dosť teplo a dusno, dobre sa bežalo kvôli ľuďom. Stále na trati niekto bol, aj nás povzbudili, dodáva to silu a poteší,“ opisoval zase Vlčko.

Beh ulicami mesta.

Na trati aj basketbalistka

Spomínané dorastenky MBK Ružomberok neboli jediné, kto sa z basketbalového klubu pustil do behu podvečerným mestom. Medzi pretekármi bola aj Lucia Kelčíková, ktorá poslednú sezónu nedohrala, pretože sa doliečovala po operácií kolenných väzov.

„Koleno drží, ale uvidíme, čo povie, keď teraz stuhne,“ usmievala sa spokojná a zadýchaná krátko po dobehnutí do cieľa.

„Chcela som si to vyskúšať, keď tu už máme takéto podujatia. Niekto nemá rád behy, ale ja s tým nemám problém. Hoci toto bolo naozaj náročné. Česť všetkým tým ľuďom, ktorí takto behajú pravidelne,“ uznanlivo prikyvovala 22-ročná krídelníčka MBK. „Odporúčam všetkým našim babám v klube. Mali by to aspoň raz vyskúšať,“ uzavrela Lucia Kelčíková.

RBL nebude dlho bez prestávky. Už najbližšiu sobotu je na programe ďalšie podujatie v uliciach Ružomberka. Druhý ročník City run Mondi SCP štartuje v Hýrošovom parku detskými kategóriami od 10. hodiny. Hlavné kategórie vyštartujú o 11-tej. Najdlhšia trať je o niečo prívetivejšia, meria „len“ 5,5 kilometra.

Absolútne poradie Večerného behu mestom – 1. ročník, 8. jún 2018

1. VAJS Roman, BBtrener.sk / mintal.sk, Muži do 39 rokov, 24:41.99
2. GAZDARICA Tomáš, Malino SkiAlp Team, Muži od 40 do 49 rokov, +00:15.3
3. VLČKO Matúš, Moji ľudia Černová, Muži do 39 rokov, +00:36.2
4. DOBÁK Slavomír, ŠK Copyservis LM, Muži od 40 do 49 rokov, +01:17.6
5. KORČOK Július, Atletický Klub Krupina, Muži od 40 do 49 rokov, +01:33.6

Kompletné výsledky Večerného behu Ružomberkom nájdete tu.

Titulná fotografia – Tomáš Gazdarica (vľavo) vysvetľuje krátko pred štartom, ako vyzerá trať večerného behu. Fotografie – autor

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.