Ružomberská exhibícia v Košiciach

Ružomberské basketbalistky deklasovali Young Angels Košice na ich palubovke. Foto: FB/Good Angels Košice
Basketbalistky MBK Ružomberok vyhrali v stredu 26. októbra v rámci 6. kola Niké extraligy žien nad Young Angels Košice 68:51. Liptáčky potvrdili výbornú formu a zaznamenali už piatu výhru v sezóne.

Ružomberčanky začali nový ročník basketbalovej Extraligy úspešne, keď v úvodných piatich zápasoch zaznamenali až štyri výhry a jednu prehru, ktorú utrpeli na pôde majstrovských Piešťan. Zvyšné víťazstvá si vybojovali zverenkyne Juraja Suju nad Šamorínom, Popradom, CBK Košice a Sláviou Banská Bystrica.

Naopak, Young Angels Košice nezažívajú ideálny štart do nového ročníka, keď v úvodných štyroch dueloch zaznamenali vyrovnanú bilanciu – 2 výhry a 2 prehry. Východniarky sa v tabuľke nachádzajú až na 5. mieste, avšak majú zápas k dobru. Vzhľadom na formu jednotlivých tímov boli miernym favoritom stretnutia Ružomberčanky.

Fantastická prvá štvrtina vicemajstra

Úvodná 10-minútovka rozhodla o osude stretnutia. Liptáčky v nej predviedli excelentný výkon, keď sa ujali vedenia 8:0. V ďalšom priebehu štvrtiny navyšovali svoj náskok, pričom Košičanky na ich skvelú hru nestačili. V závere prvej časti hry viedli Ružomberčanky už o 11 bodov (16:5). Následne však zaznamenali 6 bodov po sebe a úvodnú štvrtinu ovládli vysoko 22:5.

Aj druhá 10-minútovka patrila Liptáčkam. Tie od stavu 24:9 zaznamenali 8-bodovú šnúru a vytvorili si už 23-bodové vedenie (32:9). Najväčší náskok v prvom dejstve mal vicemajster v závere úvodného dejstva, keď viedol o priepastných 28 bodov (39:11). Prvý polčas napokon ovládli Ružomberčanky hladko 40:16 a o víťazovi duelu bolo rozhodnuté.

Skvelý výkon Ružomberka

V tretej štvrtine sa obraz hry výraznejšie nezmenil. Ružomberčanky naďalej kontrolovali svoje vedenie a postupne ho navyšovali. Na začiatku tretej periódy mali Liptáčky už 30-bodový náskok (48:18). V závere tretej časti hry si „Ruža“ vytvorila až 33-bodový náskok (57:24). Pred záverečnou časťou hry vyhrával vicemajster vysoko 57:28.

V poslednej štvrtine dostali príležitosť v ružomberskom tíme aj hráčky, ktoré nehrávajú pravidelne. To ihneď využili Košičanky, ktoré túto časť hry ovládli, ale žiadna dráma sa v metropole východu neudiala. „Anjelkám“ bodovo vyšiel prvý úsek hry v zápase až v polovici záverečnej 10-minútovky, keď 12-timi bodmi v rade znížili manko na súpera na rozdiel 15 bodov (62:47).

Do konca duelu sa už však nič vážnejšie neudialo a tak v súboji dvoch najúspešnejších ženských basketbalových tímov na Slovensku triumfovali Ružomberčanky zaslúžene 68:51. Liptáčky si tak pripísali na svoje konto piatu výhru v sezóne a upevnili si 2. miesto v tabuľke. Naopak, Košičanky sa naďalej trápia a nachádzajú sa až na 5. mieste.

Spokojnosť s predvedeným výkonom

Ružomberčanky sa v tomto stretnutí mohli opätovne spoľahnúť na svoju kapitánku Alexandru Buknovú, ktorá zaznamenala 18 bodov. Výborne jej sekundovala Viktória Havranová, autorka 14 bodov. Dvanástimi bodmi zaťažila konto súpera aj Češka Andrea Andělová. Košičanky v zápase bodovo potiahla iba Ema Rodáková, ktorá zaknihovala 11 bodov.

Tréner MBK Ružomberok Juraj Suja bol mimoriadne spokojný s výkonom svojho mužstva: „S výhrou sme spokojní. Dievčatá hrali výborne tri štvrtiny, dobre bránili, ale aj v ostatných činnostiach to bolo na vysokej úrovni.“

V poslednej desaťminútovke som už prestriedal a netlačil na pílu. Každopádne, Young Angels majú svoju kvalitu a tú ukázali v záverečnej štvrtine. Či vyhráme o tridsaťpäť bodov, alebo o sedemnásť, nie je najpodstatnejšie. Z našej strany bolo v štvrtej časti všetko zlé. No o výsledku padla definitíva už skôr,“ uzavrel Suja.

Vicemajstra čaká krátke voľno

Basketbalistky MBK Ružomberok mali v októbri poriadne nabitý program, keď v úvodnom mesiaci nového ligového ročníka odohrali až šesť zápasov. Zverenkyne Juraja Suju odohrajú najbližší duel v stredu 2. novembra na pôde Šamorína. Pôvodne sa mal zápas uskutočniť až 12. novembra, no napokon sa odohrá o 10 dní skôr.

O tri dni čaká Ružomberčanky ďalší zápas, keď v Koniarni privítajú ŠK UMB Banská Bystrica (5. 11.). Po tomto stretnutí bude mať vicemajster dvojtýždňové voľno. Po ňom ukončia Ružomberčanky novembrový program zápasom na vlastnej palubovke, keď privítajú majstrovské Piešťanské Čajky (19. 11.). Následne čaká Liptáčky dvojtýždňová reprezentačná prestávka. Po nej odohrajú vicemajsterky najbližší duel až 3. decembra v Poprade.

Niké extraliga žien – 6. kolo:

Young Angels Košice – MBK Ružomberok 51:68 (16:40).

Body za Young Angels Košice: Rodáková 11, Kristlová 8, Mikovčáková a Dulovičová po 6, Bohušová a Plavnická po 5, Szmereková 4, Majorošová a Jakubčeková po 3. – MBK Ružomberok: Buknová 18, Havranová 14, Andělová 12, Hadačová a Jarošová po 6, Uramová 4, Urbanová a Štefančová po 3, Dovčíková 2. Trojky: 2-6. Diváci: 150. Úspešnosť streľby: 42 % – 37 %. TH: 16/9 – 4/2. Rozhodovali: Karniš, Kišš, Gacík. Štvrtiny: 5:22, 11:18, 12:17, 23:11.