Ružomberské basketbalistky neuspeli v záverečnom vystúpení, nad ich sily bol český protivník

Liptáčky obsadili na turnaji 6. miesto. Foto: FB/Piešťanské Čajky
Basketbalistky MBK Ružomberok odohrali v nedeľu 28. januára zápas o 5. miesto v rámci Federálneho pohára žien.

Piešťanská Diplomat aréna je v termíne 26. – 28. januára dejiskom tretieho ročníka Federálneho pohára. Ružomberčanky otvorili turnaj štvrťfinálovým vystúpením proti Levhartice Chomutov, s ktorým prehrali 59:64. Liptáčky sa včera predstavili v zápase o 5.-8. miesto proti Šamorínu, ktorý zdolali vysoko 82:44.

Hradec Králové odštartoval turnaj štvrťfinálovou konfrontáciou proti Piešťanským Čajkám, ktorým podľahol 50:67. V zápase o 5.-8. miesto vyzvali české hráčky svojho konkurenta v lige – KP TANY Brno. Napriek tomu, že Hradec Králové takmer celý duel prehrávalo, tak vďaka fantastickému záveru otočilo skóre vo svoj prospech a uspelo po výsledku 73:69.

„Ruža“ síce českého favorita v stretnutí o 5. miesto poriadne potrápila, no opätovne doplatila na chyby v defenzíve a nevydarenú streľbu, pričom znova sa jej nedarilo v trestných hodoch. Naproti tomu Hradec Králové kľúčových momentoch zabralo, vďaka čomu si pripísalo triumf.

Nevydarený záver prvého polčasu

Ružomberčanky sa ani v súboji o 5. miesto nemohli spoľahnúť na českú legionárku Andreu Andělovú, ktorá sa zranila v piatkovom štvrťfinále. Zápas začalo lepšie Hradec Králové, ktoré viedlo 11:3 i 14:7. Potom však prebrali taktovku Liptáčky, ktoré 8-bodovou šnúrou otočili skóre vo svoj prospech, vďaka čomu po prvej štvrtine vyhrávali 15:14. Zároveň to bolo jedinýkrát v stretnutí, kedy „Ruža“ viedla.

Druhá perióda ružomberským basketbalistkám nevyšla. Ich protivník po štyroch minútach tejto časti hry viedol o šesť bodov – 25:19. Zverenkyne Juraja Suju ale o pár okamihov skresali manko na dva body – 31:29. Záver prvého polčasu ale jednoznačne ovládol český celok, ktorý po úvodnom dejstve vyhrával o 10 bodov – 43:33.

Dobrý začiatok, zlý koniec

Druhý polčas začali lepšie Ružomberčanky, ktoré po jeho piatich minútach zaostávali o dva body – 47:45. Hradec Králové síce onedlho mierne navýšilo svoje vedenie, no vzápätí sa situácia zopakovala a Liptáčky boli znova na dostreľ – 55:53. Koncovku tretej štvrtiny ale zvládlo o niečo lepšie české družstvo, ktoré pred poslednou periódou vyhrávalo o päť bodov – 60:55.

Záverečná desaťminútovka patrila Hradcu Králové. „Ruža“ síce znížila manko na rozdiel štyroch bodov (62:58), no to bolo z jej pohľadu všetko. Následný úsek hry totiž vyhral český tím vysoko 15:2 a definitívne rozhodol o svojej výhre (77:60).

Navyše, družstvo Juraja Suju prišlo v tejto časti hry o dve hráčky – Viktória HavranováOľga Jackovecová, ktoré sa vyfaulovali a museli nútene opustiť palubovku. V úplnom závere Liptáčky síce skresali skóre, avšak nič to nezmenilo na tom, že v zápase o 5. miesto podľahli Hradcu Králové 65:77. Ružomberské basketbalistky tak obsadili na turnaji konečné 6. miesto.

Rovnaký víťaz ako minulý rok

V prvom dnešnom dueli, v ktorom sa bojovalo o 7. miesto, uspel podľa očakávania KP TANY Brno, ktorý zdolal ŠBK Šamorín 63:44.

V zápase o 3. miesto sa z triumfu radovali hráčky Slávie Banská Bystrica, ktoré po fantastickom obrate zo záveru stretnutia zdolali Levhartice Chomutov 81:79 a získali bronz.

Víťazom tretieho ročníka Federálneho pohára sa stali basketbalistky Žabín Brno, ktoré vo finále porazili domáce Piešťanské Čajky 85:64 a obhájili tak minuloročný triumf.

Federálny pohár – zápas o 5. miesto:

Sokol Hradec Králové – MBK Ružomberok 77:65 (43:33)

/Sokol Hradec Králové obsadil 5. miesto/

Sokol Hradec Králové: Zeithammerová 18, Effangová 16, Čuperková 14, Vlachová 7, Havrylchyková, Šubrtová a Velichová po 6, Brožová a Vojtíková po 2.

MBK Ružomberok: Jackovecová 18, Kaljužná 12, Štefančová a Jarošová po 9, Buknová a Havranová po 5, Mikovčáková 3, Hadačová a Ďuratná po 2.

Trojky: 8-4. Diváci: 41. Úspešnosť streľby: 45 % – 38 %. TH: 17/15 – 21/15. Rozhodovali: Margala, Kavan, Perecinská. Štvrtiny: 14:15, 29:18, 17:22, 17:10.

Zápas o 7. miesto: ŠBK Šamorín – KP TANY Brno 44:63