Ružomberské basketbalistky ovládli medzinárodný turnaj v Miškovci

Ružomberčanky si pripísali mimoriadne cenný úspech. Foto: BasketGirls X MEL
Kadetky MBK Ružomberok vyhrali v konkurencii šiestich tímov všetky zápasy.

Uplynulý týždeň (9. – 12. novembra) sa v maďarskom Miškovci uskutočnil medzinárodný basketbalový turnaj Stredoeurópskej mládežníckej ligy – Middle Europe League (MEL) kategórie U16. Na podujatí mali zastúpenie kluby zo Slovenska, Česka, Poľska, Rumunska a Maďarska.

Ružomberské basketbalistky sa predstavili v skupine B v konkurencii nasledovných tímov: Slávia Trnava, Sokol Hradec Králové (ČR), Zaglebie Sosnowiec (Poľ.), ACS Smart Basketbal Cluj-Napoca (Rum.) a domáceho DVTK Miškolc (Maď.).

Družstvo Ivety Bielikovej čakalo na turnaji v priebehu štyroch dní až päť náročných stretnutí, pričom sa s nimi popasovalo najlepšie zo všetkých účastníkov.

Úvodné prekážky zvládli

Ružomberské basketbalistky otvorili turnaj vystúpením proti Hradcu Králové. Prvý polčas sa niesol vo vyrovnanom duchu, no Liptáčky v ňom urobili dôležitý krok, keďže ho vyhrali 39:31. Po zmene strán predviedli hráčky spod Čebraťa najlepšiu časť hry a pred poslednou štvrtinou vyhrávali 58:42. V záverečnej perióde síce české družstvo znížilo stav, no napriek tomu sa z výhry tešili Ružomberčanky, ktoré uspeli po výsledku 69:61.

Na druhý deň nastúpili zverenkyne Ivety Bielikovej proti poľskému Zaglegie Sosnowec. Prvé dejstvo bolo vyrovnané, avšak o niečo spokojnejšie po ňom boli Liptáčky, ktoré ho ovládli 34:29. V druhom polčase nastala ružomberská exhibícia, ktorá napokon vygradovala do vysokého víťazstva v pomere 86:53.

Zo súperov si urobili trhací kalendár

V tretí deň turnaja čakali družstvo z Liptova až dva zápasy, pričom v oboch prípadoch sa zrodili jeho vysoké výhry. Najskôr „Ruža“ nastúpila v slovenskom derby proti Slávii Trnava. O osude stretnutia bolo rozhodnuté už po prvom dejstve, ktoré vyhrali Ružomberčanky 47:13. V druhom polčase s chuťou hrajúce Liptáčky navýšili svoj náskok a napokon triumfovali vysoko 80:37.

Následne ružomberské basketbalistky vyzvali rumunský tím Cluj-Napoca. Družina Ivety Bielikovej urobila významný míľnik už v úvodnom dejstve, ktoré vyhrala 46:30. Po zmene strán sa Liptáčky utrhli z reťaze a druhý polčas vyhrali vysoko 46:12. „Ruža“ napokon deklasovala svojho súpera 92:42.

Dráma so šťastným koncom

V posledný deň turnaja nastúpili Ružomberčanky proti domácemu Miškovcu. Tento zápas bol napokon ozdobou celého turnaja. Úvodnú štvrtinu zvládli lepšie hráčky spod Čebraťa, ktoré ju vyhrali 24:11. V druhej perióde sa hra vyrovnala, no napriek tomu išli Liptáčky do kabín s vedením 35:24. Tretia časť hry ale patrila maďarskému tímu, ktorý ju vyhral 21:11. Pred poslednou štvrtinou viedla „Ruža“ už iba o bod – 46:45.

Počas štvrtej periódy síce Miškovec otočil skóre vo svoj prospech (52:49), lenže napokon odchádzal s dlhým nosom. O výhre Ružomberka rozhodla 149 sekúnd pred záverečným klaksónom úspešnou trojkou Ema Šušová – 53:52. V ostávajúcom priebehu súboja si síce obe družstvá vytvorili niekoľko streleckých pokusov, avšak žiaden kôš už nezaznamenali.

Kadetky MBK Ružomberok (U16) si tak na svoje konto pripísali mimoriadne cenný úspech, pričom celý turnaj ovládli bez jedinej prehry. Ich dominanciu podčiarkuje to, že za najužitočnejšiu hráčku turnaja bola vyhlásená Michaela Oravcová.

Výsledky MBK Ružomberok na MEL/BasketGirls® U16 2023/24:

Prvé kolo: Sokol Hradec Králové – MBK Ružomberok 61:69 (15:20, 31:39, 42:58)

Body MBK Ružomberok: Koristová 21, Oravcová 16, Duháňová 10, Malá 6, Nedielková a Rejdugová po 5, Synaková 4, Golisová 2.

Druhé kolo: Zaglegie Sosnowec – MBK Ružomberok 53:86 (15:18, 29:34, 38:56)

Body MBK Ružomberok: Oravcová 20, Duháňová a Rejdugová po 12, Nedielková 11, Synaková a Golisová po 10, Koristová 9, Neumannová 2.

Tretie kolo: MBK Ružomberok – AŠK Slávia Trnava 80:37 (25:7, 47:13, 72:28)

Body MBK Ružomberok: Oravcová 17, Duháňová 12, Nedielková 11, Kapláňová 10, Mravíková 6, Šušová a Malá po 5, Koristová a Rejdugová po 4, Synaková, Neumannová a Sališová po 2.

Štvrté kolo: ACS Smart Basketbal Cluj-Napoca – MBK Ružomberok 42:92 (16:24, 30:46, 38:69)

Body MBK Ružomberok: Nedielková 20, Oravcová 16, Koristová 12, Golisová a Turtáková po 8, Kapláňová 7, Malá 6, Duháňová a Neumannová po 5, Synaková 3, Rejdugová 2.

Piate kolo: MBK Ružomberok – DVTK Academy Miškolc 53:52 (24:11, 35:24, 46:45)

Body MBK Ružomberok: Oravcová 12, Duháňová 11, Nedielková 10, Koristová 9, Synaková 5, Šušová 3, Golisová 2, Rejdugová 1.