Ružomberské basketbalistky získali republikový mládežnícky titul

Basketbalistky MBK Ružomberok získali zlato na majstrovstvách Slovenska v kategórii do 12 rokov. Fotografia: MBK Ružomberok
Staršie minižiačky MBK Ružomberok získali zlaté medaily po triumfe na majstrovstvách Slovenska v kategórii do 12 rokov. Finálový turnaj v Trnave ovládli suverénne Liptáčky, ktoré vo finále zdolali Žilinu 54:41.

Cez víkend sa v Trnave uskutočnili 3-dňové majstrovstvá Slovenskej republiky v basketbale žiačok do 12 rokov. Na finálovom turnaji sa okrem Ružomberčaniek predstavili aj Žilina, Slávia Trnava, Young Angels Košice, Slovan Bratislava, Stará Turá, Poprad a Banská Bystrica.

Suverénny vstup do turnaja

Úvodný zápas šampionátu odohral Ružomberok proti bratislavskému Slovanu. Liptáčkam fantasticky vyšla prvá štvrtina, ktorú mali po celý čas vo svojej réžii. Úvodnú 8-minútovku vyhrala „Ruža“ suverénne o 14 bodov (22:8) a urobila dôležitý krok k postupu do semifinále.

Druhá štvrtina sa niesla vo vyrovnanom duchu, no napriek tomu si Ružomberčanky udržiavali komfortný náskok. Druhú, veľmi vyrovnanú 8-minútovku ovládli zverenkyne Zuzany Jarinovej 13:12. Po polčase viedli Liptáčky o 15 bodov (35:20) a všetko mali vo svojich rukách.

Druhé dejstvo patrilo jednoznačne Ružomberčankám, ktoré nedovolili Slovanu zdramatizovať zápas. Tretiu 8-minútovku vyhrala „Ruža“ 19:10 a pred poslednou časťou hry bolo o víťazovi duelu rozhodnuté, keďže Liptáčky viedli 54:30. V poslednej štvrtine to bola zo strany Ružomberčaniek exhibícia.

Liptáčky napriek veľkému náskoku hrali naplno až do poslednej sekundy duelu, pričom každou minútou sa ich vedenie navyšovalo. Napokon poslednú 8-minútovku vyhrali Ružomberčanky vysoko 31:16 a celkovo v stretnutí zvíťazili 85:46. „Ruža“ tak zaslúžene postúpila medzi najlepšie kvarteto finálového turnaja.

Náročný semifinálový protivník

Po prvom dni majstrovstiev Slovenska bolo známe zloženie semifinálových dvojíc. Medzi kvarteto najlepších sa prebojovali MBK Ružomberok, Žilina, Slávia Trnava a Young Angels Košice. Porazené tímy z predošlého dňa, ktorými boli Slovan Bratislava, Stará Turá, Poprad a Banská Bystrica pokračovali na šampionáte v boji o konečné 5. – 8. miesto.

Úvodný semifinálový duel obstarala domáca Slávia TrnavaRužomberkom. Prvá štvrtina bola mimoriadne vyrovnaná, pričom obe mužstvá v priebehu 8-minútovky viackrát viedli. Napokon boli po tejto časti hry o niečo spokojnejšie Liptáčky, ktoré ju vyhrali o 2 body (13:11).

Druhá štvrtina sa taktiež niesla vo vyrovnanom duchu. Trnavčanky sa počas nej dostali do 3-bodového vedenia (20:17), ale napriek tomu túto časť hry vyhrali Ružomberčanky. Tým skvele vyšiel záver druhej 8-minútovky, ktorú napokon vyhrali 16:11. Po prvom polčase viedla „Ruža“ 29:22 a druhý polčas sľuboval zaujímavý basketbal.

Semifinálová dráma so šťastným koncom pre Ružomberok

Druhé dejstvo pokračovalo v nastolenom trende z prvého polčasu. V tretej štvrtine si ani jedno z mužstiev „netykalo“ so streľbou. Napriek tomu táto časť hry patrila Liptáčkam, ktoré ju vyhrali 8:5 a pred záverečnou štvrtinou viedli o 10 bodov (37:27).

Posledná 8-minútovka kopírovala svojim priebehom celý zvyšok zápasu. Zlom ale prišiel v polovici záverečnej štvrtiny. Päť minút pred koncom duelu viedli Liptáčky o 8 bodov – 39:31. Následne si jedno z mužstiev zobralo oddychový čas, ktorý výrazne prospel Ružomberčankám.

Tie v záverečných 5 minútach nastrieľali neuveriteľných 21 bodov, pričom domáce Trnavčanky sa nezmohli ani na jeden kôš. Vďaka tomu poslednú štvrtinu „Ruža“ vyhrala 23:4 a celkovo v zápase uspela 60:31. Liptáčky tak zaslúžene postúpili do boja o zlaté medaily. Domáca Slávia Trnava sa musela uspokojiť len s bojom o bronz.

Fantastický výkon „Ruže“ vo finále

Vo finálovom súboji čakal na Liptáčky veľmi ťažký súper – BKM Žilina. Prvá štvrtina bola kvôli streleckej nemohúcnosti na obidvoch stranách pomerne chudobná na body. Napriek tomu boli v nej o čosi úspešnejšie Ružomberčanky, ktoré ju vyhrali 7:3.

V druhej 8-minútovke si „Ruža“ vytvorila 5-bodový náskok (14:9), ale ani to jej nestačilo na vedenie po prvom polčase. Žilinčankám sa v závere štvrtiny podarilo stav duelu vyrovnať a druhú 8-minútovku vyhrali 15:11. Po prvom polčase bol stav finálového zápasu vyrovnaný 18:18 a druhý polčas sľuboval zaujímavé predstavenie.

Tretia štvrtina ale vyšla Ružomberčankám fantasticky a výraznou mierou sa priblížili k vytúženej výhre. Žilinčanky sa z úvodu snažili držať krok s Liptáčkami, ale postupom času sa vedenie „Ruže“ začalo navyšovať. Liptáčky sa prezentovali v tretej časti hry zlepšeným výkonom a odmenou im bolo 14-bodové vedenie (38:24). Tretiu štvrtinu vyhrali Ružomberčanky 20:6 a pred poslednou časťou hry boli veľmi blízko k zisku zlata.

Skvelý turnaj zavŕšený ziskom zlata

V úvode poslednej štvrtiny sa síce Žilinčankám podarilo skresať manko súpera na rozdiel 7 bodov (42:35), ale žiadna dramatizácia zápasu sa napokon nekonala. Liptáčky si vedenie ustrážili, pričom ho v závere ešte mierne navýšili.

Napriek tomu, že poslednú 8-minútovku vyhrali Žilinčanky 17:16, tak po záverečnom klaksóne svietil na ukazovateli skóre stav 54:41 v prospech „Ruže“. Liptáčky tak dosiahli veľmi cenný úspech, keď na finálovom turnaji v konkurencii 8 najlepších tímov v ich kategórii získali zlaté medaily.

V zápase o 3. miesto boli úspešnejšie hráčky domácej Slávie Trnava, ktoré po veľkej dráme porazili Young Angels Košice 48:46 a získali bronzové medaily.

Skvelé výkony Liptáčok na tomto turnaji podčiarkuje aj skutočnosť, že v All Stars turnaja mali zastúpenie až tri hráčky „Ruže“ a to Sára Jamsilová, Veronika Nemčeková (obidve All Stars „A“) a Laura Chovanová (All Stars „B“). Veronika Nemčeková bola navyše vyhlásená za najlepšiu hráčku Ružomberka na tomto šampionáte.

Najväčší úspech ružomberského mládežníckeho basketbalu

Ružomberské basketbalistky do 12 rokov ziskom zlata na majstrovstvách Slovenska dosiahli najväčší úspech ružomberského mládežníckeho basketbalu v tejto sezóne. Liptáčky sú v tomto ročníku vicemajsterkami v štyroch kategóriách. Striebro na majstrovstvách republiky postupne získali ružomberské hráčky do 23, 14 a taktiež do 13 rokov.

Striebro získali aj ženy MBK Ružomberok, ktoré vo finálovej sérii podľahli Piešťanským Čajkám 3:1 na zápasy. Strieborné medaily sú túto sezónu akoby súdené ružomberským basketbalistkám.

Trénerka ružomberskej „dvanástky“ Zuzana Jarinová bola spokojná s výkonom jej zverenkýň na turnaji. „Z našej strany bola veľká motivácia a vôľa zvíťaziť, nakoľko sme počas celej sezóny prehrali len dva zápasy. Hneď úvodný duel bol pre nás veľmi dôležitý a museli sme ho vyhrať, ak sme chceli postúpiť do semifinále, čo sa nám aj podarilo. Semifinálový zápas s Trnavou sme zvládli na jednotku. Dobre sme bránili a mali sme aj celkom dobrú úspešnosť streľby.“

Podľa ružomberskej kormidelníčky bola kľúčom k úspechu defenzívna činnosť jej mužstva. „Vo finálovom stretnutí sme čelili najťažšiemu súperovi – BKM Žilina. Vedeli sme, že disponujú kvalitnými hráčkami. V tomto zápase sme sa spoliehali hlavne na obranu. Dievčatá hrali so srdcom, veľmi bojovne, obetavo a dokázali zvíťaziť vo vyrovnanom stretnutí a vyhrať turnaj.“

Zápasy MBK Ružomberok počas majstrovstiev Slovenska v kategórii starších minižiačok (U12):

Štvrťfinále: MBK Ružomberok – BK Slovan Bratislava 85:46 (35:20)

MBK Ružomberok: Nemčeková 24, Ganobčíková 13, Chovanová 12, Jamsilová 12, Kaplaňová 10, Gorečková 6, Brózová 4, Pastuchová 4. Štvrtiny: 22:8, 13:12, 19:10, 31:16.

Semifinále: MBK Ružomberok – BK AŠK Slávia Trnava 60:31 (29:22)

MBK Ružomberok: Nemčeková 31, Jamsilová 14, Ganobčíková 5, Chovanová 4, Popelková 2, Brózová 2, Pastuchová 1, Gorečková 1. Štvrtiny: 13:11, 16:11, 8:5, 23:4.

Finále: MBK Ružomberok – BKM Žilina 54:41 (18:18)

MBK Ružomberok: Chovanová 21, Ganobčíková 8, Jamsilová 8, Kaplaňová 5, Nemčeková 4, Gorečková 4, Bencová 2, Brózová 2. Štvrtiny: 7:3, 11:15, 20:6, 16:17.