Ružomberské basketbalistky získali striebro na majstrovstvách Slovenska

Basketbalistky MBK Ružomberok obsadili na majstrovstvách Slovenska v kategórii do 14 rokov druhé miesto. Fotografia: MBK Ružomberok
Staršie žiačky MBK Ružomberok, v kategórii do 14 rokov, získali strieborné medaily na majstrovstvách Slovenska. Finálový turnaj v centre dolného Liptova ovládli podľa očakávania Young Angels Košice, ktoré vo finále zdolali Ružomberčanky 52:27.

Uplynulý týždeň sa v ružomberskej Koniarni uskutočnili 3-dňové majstrovstvá Slovenska v basketbale žiačok v kategórii do 14 rokov. Finálový turnaj zorganizoval MBK Ružomberok v spolupráci so Slovenskou basketbalovou asociáciou. Na turnaji sa s výnimkou domáceho tímu predstavili aj Young Angels Košice, Slovan Bratislava, Banská Bystrica, Šamorín, Piešťanské Čajočky, Lučenec a Slávia Trnava.

Fantastická atmosféra vo štvrťfinále

Záverečný turnaj majstrovstiev Slovenska otvoril zápas domácich Liptáčok proti Šamorínu. Dané stretnutie sledovalo úctyhodných 700 divákov, ktorí vytvorili v Koniarni fantastickú atmosféru. Úvod duelu patril hostkám, ktoré po prvej štvrtine viedli 6:14. Aj druhá 8-minútovka vyšla lepšie Šamorínčankám, ktoré po polčase vyhrávali o 7 bodov – 20:27.

V druhom dejstve ale predviedli Liptáčky zlepšený výkon a tretiu časť hry ovládli jednoznačne v pomere 17:7. Pred záverečnou štvrtinou viedla „Ruža“ o 3 body (37:34) a tak sa prítomní diváci mali na čo tešiť.

Posledná 8-minútovka sa niesla vo vyrovnanom duchu, ale Ružomberčanky si svoj náskok postrážili a nad Šamorínom triumfovali o 5 bodov – 46:41. Liptáčky tak vďaka výhre postúpili do sobotňajšieho semifinále, v ktorom si zmerali sily s bratislavským Slovanom, ktorý zdolal Trnavu vysoko 65:21.

Perfektný semifinálový výkon „Ruže“

Po prvom dni majstrovstiev Slovenska bolo známe zloženie semifinálových dvojíc. Medzi kvarteto najlepších sa prebojovali MBK Ružomberok, BK Slovan Bratislava, Young Angels Košice a BK ŠKP 08 Banská Bystrica. Porazené tímy z predošlého dňa, ktorými boli Piešťanské Čajočky, Šamorín, Slávia Trnava a Lučenec pokračovali na šampionáte v boji o konečné 5. – 8. miesto.

Úvodný semifinálový duel obstarali domáce Ružomberčanky s bratislavským Slovanom. Prvá štvrtina bola v réžii Liptáčok, ktoré ju ovládli suverénne 17:5 a urobili dôležitý krok k postupu do finále. Druhá 8-minútovka patrila hosťujúcim hráčkam, ktoré ju vyhrali 15:18, no napriek tomu viedla „Ruža“ o 9 bodov. Po prvom polčase vyhrávali zverenkyne Ivety Bielikovej 32:23 a druhé dejstvo sľubovalo ešte zaujímavé predstavenie.

Tretia štvrtina bola opätovne vyrovnaná, ale miernu prevahu v nej mali Ružomberčanky, ktoré ju vyhrali 19:15. Pred poslednou časťou hry viedla „Ruža“ 51:38 a bola veľmi blízko k postupu do vytúženého finále. Záverečná štvrtina, podobne ako úvodná, sa niesla v réžii Liptáčok, ktoré ju ovládli s prehľadom 16:8. Ružomberčanky tak semifinálový zápas vyhrali 67:46 a zaslúžene postúpili do boja o zlaté medaily, kde na nich čakal najťažší možný súper – Young Angels Košice.

Finále ovládli mladé Košičanky

Sobotňajšie stretnutia rozhodli o tom, kto zabojuje o medaily na záverečnom turnaji. Do finále sa prebojoval domáci tím a podľa predpokladov aj Young Angels Košice. V boji o bronz sa predstavil bratislavský Slovan proti Banskej Bystrici.

Finálový zápas, s výnimkou druhej štvrtiny, bol v réžii Košičaniek, ktoré potvrdili úlohu favorita. Úvodnú 8-minútovku vyhrali východniarky 10:2. V druhej časti hry ale predviedli Liptáčky veľmi dobrý výkon a v priebehu druhej štvrtiny sa priblížili Košičankám na rozdiel 3 bodov (10:13). Ružomberčanky vďaka výbornému výkonu túto časť hry vyhrali 14:13. Po polčase napriek tomu viedli Košičanky 23:16, ale „Ruža“ naďalej živila šancu na prípadný úspech.

Ružomberské nádeje ale definitívne zhasli v tretej 8-minútovke, ktorú „anjelky“ vyhrali vysoko 18:7 a pred poslednou štvrtinou viedli o 18 bodov (23:41). Záverečná časť hry patrila znova východniarkam, ktoré ju vyhrali 11:4 a celkovo v zápase triumfovali 52:27. Košičanky tak zaslúžene získali zlaté medaily za triumf na majstrovstvách Slovenska v basketbale v kategórii do 14 rokov.

Ružomberčanky v domácom prostredí predviedli veľmi dobré výkony, ktoré zavŕšili ziskom strieborných medailí. Liptáčky napriek prehre ale mohlo tešiť, že za najužitočnejšiu hráčku finálového turnaja majstrovstiev Slovenska bola zvolená Ružomberčanka Michaela Oravcová.

Bronz získal Slovan

V dueli o 3. miesto triumfoval Slovan Bratislava nad Banskou Bystricou o 20 bodov – 52:32 a vybojoval si tak bronzové medaily. Záverečná ceremónia sa niesla v réžii bývalých ružomberských basketbalistiek, klubových majsteriek Európy z rokov 1999 a 2000.

Ružomberské basketbalistky do 14 rokov ziskom striebra napodobnili svoje staršie kolegyne, ktoré počas mája na finálovom turnaji majstrovstiev Slovenska hráčok do 23 rokov v Košiciach, získali rovnako strieborné medaily.

Trénerka ružomberskej „štrnástky“ Iveta Bieliková bola napriek finálovej prehre hrdá na svoje zverenkyne, ktoré odovzdali na celom turnaji zo seba maximum. „Po dvoch náročných zápasoch proti Šamorínu a Slovanu, hrali dievčatá so zaťatými zubami. Už nemali potrebnú energiu a postupne im odchádzali fyzické sily, čo ovplyvnilo aj presnosť streľby. Napriek tomu sme išli naplno.“

Kormidelníčka „Ruže“ športovo uznala kvalitu Košičaniek, ktoré celý turnaj ovládli bez výraznejších problémov. „Košiciam gratulujem k titulu, aj vzhľadom na celú sezónu, je to spravodlivé rozuzlenie. Young Angels potvrdili svoju kvalitu, majú silné hráčky. Každé medailové umiestnenie na Slovensku je však mimoriadne vzácne a tešíme sa z neho.“

Zápasy MBK Ružomberok počas majstrovstiev Slovenska v kategórii žiačok (U14):

Štvrťfinále: MBK Ružomberok – ŠBK Šamorín 46:41 (20:27).

MBK Ružomberok: Reháneková 10, Oravcová a Malá po 8, Kaplaňová 7, Neumannová a Praženicová po 4, Synaková 3, Golisová 2 – ŠBK Šamorín: Kovácsová 11, Bartalošová 9, Lopuchová a Šimlovičová po 8, A. L. Kovácsová 5. Diváci: 700. Štvrtiny: 6:14, 14:13, 17:7, 9:7.

Semifinále: MBK Ružomberok – BK Slovan Bratislava 67:46 (32:23).

MBK Ružomberok: Oravcová 15, Praženicová 12, Kaplaňová 8, Synaková a Golisová po 6, Neumannová a Reháneková po 5, Šušová 4, Januščáková a Kuniaková po 2 – BK Slovan Bratislava: Vojtášková 17, Fedičová 11, Šímová 5. Diváci: 100. Štvrtiny: 17:5, 15:18, 19:15, 16:8.

Finále: MBK Ružomberok – Young Angels Košice 27:52 (16:23).

MBK Ružomberok: Kaplaňová a Reháneková po 8, Oravcová 5, Golisová 3, Jaroščáková 2, Praženicová 1 – Young Angels Košice: Hudecová 13, Vargová a Lukčová po 7. Diváci: 250. Štvrtiny: 2:10, 14:13, 7:18, 4:11.