Ružomberské basketbalistky zvíťazili vo FIBA Eurocupe a priblížili sa postupu zo skupiny

Basketbalistky „Ruže“ odohrali v stredu 3. novembra štvrtý zápas skupinovej fázy v belgickom Liege. Po domácej výhre, ktorá sa zrodila až v úplnom závere stretnutia, nenechali basketbalistky teraz nič na náhodu.

Do úvodu zápasu sa lepšie dostali Belgičanky, keď vyhrávali po úvodných štyroch minútach 6:2. Ružomberčanky však nechceli bodovo stratiť súperky, ktoré si mohli už od úvodu vytvoriť vyšší náskok. Vďaka 9 bodovej šnúre otočili Ružomberčanky skóre zápasu vo svoj prospech a v úvodnej štvrtine zvíťazili 11:20.

V sekundárnej fáze hry nadviazali „Žabky“ na svoj výkon z druhej polovice prvej štvrtiny a svoj náskok zveľadili na rozdiel o 16 bodov. Po polovici zápasu svietilo na svetelnej tabuli skóre 25:41 pre Ružomberčanky.

Po polčasovej prestávke sa nepodarilo Belgičanky takmer do ničoho pustiť a tak nejakým spôsobom zdramatizovať priebeh zápasu. Ružomberské basketbalistky vyhrali aj tretiu štvrtinu a vo vzduchu už jasne visela tretia výhra zo štyroch zápasov v skupinovej fáze FIBA Eurocupu.

V štvrtej štvrtine sa už neočakával zvrat skóre, keďže Ružomberský náskok bol jednoznačný, no aj tak sa pokúšali „Žabkám“ hráčky Liege Panthers nasúkať ešte pár bodov. Ružomberčanky si však dobrý náskok udržali, a zvíťazili o 25 bodov v pomere 80:55.

O výhre Ružomberčaniek rozhodla dobrá obrana a úspešná streľba

Úspešná streľba, vyšší počet doskokov a dobrá obrana rozhodli o tretej výhre Ružomberčaniek vo FIBA Eurocupe. Tréner Juraj Suja po zápase neskrýval nadšenie: ,,Veľmi sa tešíme z ďalšieho víťazstva! Hrali sme dobre, premenili sme 10 trojkových pokusov, ovládli sme doskok, dali sme 20 z 22 trestných hodov. S týmito parametrami bol výkon vyvážený. Musím povedať, že som naozaj spokojný,” povedal Suja k zápasu 4. kola Eurocupu.

Vyššie bodové výhry im môžu pomôcť v hre o postup. V prípade, že sa ocitnú na 3. priečke bude vytvorená tabuľka tímov nachádzajúcich sa na 3. mieste. Z celkových 12 tímov postupuje do vyraďovacej fázy až 8, čo je veľká šanca po niekoľkých rokoch pre Ružomberčanky si opäť zahrať túto fázu Európskeho pohára. Avšak zápasová matematika hovorí, že stále môžu skončiť aj na prvom mieste v skupine, v prípade, že by porazili obe súperky zo Španielska a Francúzska.

Najbližší zápas odohrajú ružomberské basketbalistky na domácej palubovke 6.11. proti BK ŠKP Banská Bystrica.

Titulná fotografia: liege-panthers.be

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Okrem písania pre RK magazín, trénujem mládež vo futbale v mestskej časti Černová.