Ružomberskí cyklisti slávili deň bez áut. V meste sa však stále nemajú kde bicyklovať

Bicykle, kolobežky či korčule. Cyklistická verejnosť upozornila na nedostatok cyklotrás v Ružomberku a vyzvala mesto k vzájomnej diskusii. Pozrite si našu video reportáž.

„V Ružomberku neexistuje ani meter cyklochodníka, a to sa nebavíme o segregovanej cestičke, ale neexistuje ani žiaden cyklopruh. Na to, že sa píše rok 2020, je to veľmi zlá vizitka mesta,“ upozorňuje člen Občianskeho združenia Liptovský cyklistický spolok Miroslav Klíma, ktorý verí, že s tým mesto niečo začne robiť.

Cykloprejazd Ružomberkom zorganizovalo mesto Ružomberok spoločne s členmi portálu Ružomberok.bike, ktorí sa snažia vytvoriť v Ružomberku cyklistické podhubie. Prejazd naplánovali v posledný deň Európskeho týždňa mobility a zároveň vo svetový deň bez áut.

„Cyklotrasy by nemali byť len v meste, ale aj v našom krásnom okolí Ružomberka,“ tvrdí cyklista Radovan Klopta, ktorý si želá trasy smerom na Liptovskú Maru, Kraľovany či Štiavničku.

Cyklisti chvália Cyklokorytničku, no tvrdia tiež, že len táto trasa nestačí. „Neviem, kde sa tu dá bezpečne bicyklovať. Mesto zaspalo dobu o 20 rokov, iné mestá sú ďaleko inde,“ myslí si cyklista Martin Gromnica.

Aktivisti upozorňujú aj na nemožný prejazd mestom počas pracovného dňa. Cyklisti majú do centra zákaz vstupu od 10. do 17. hodiny večer. V sobotu od 10:00 do 14:00, v nedeľu takéto obmedzenie neplatí.

„Pokiaľ by sa spravil cyklistický prejazd centrom mesta, ktorý by bol bezpečný a jasne označený, tak by to mohlo cyklistike a zdravému životnému štýlu pomôcť,“ povedal hovorca mesta Viktor Mydlo. RK Magazín sa pýtal aj na aktuálne plány neexistujúcich cyklotrás.

Podľa mesta je pripravený len jeden cyklistický projekt, ktorý súvisí s opravami balustrády pri Váhu.

„Zrekonštruovali sme istú časť Cyklokorytničky, v januári budúceho roka by sme mali dostať stavebné povolenie na vybudovanie cyklistického chodníka z križovatky pri Katolíckej univerzite až poza štátnu nemocnicu. Taktiež máme na stole otázku, ako to centrum oživiť, možno aj cyklistami,“ vymenúva Mydlo.

Občianske združenie Liptovský cyklistický spolok tiež vytvorilo dotazník pre zlepšenie mobility v meste. Dokument sa pýta či a ako často občania bicyklujú. Snaží sa zistiť aj motiváciu používania mestskej hromadnej dopravy.

Titulná fotografia – Prejazd bicyklov centrom mesta. Foto – Juraj Brezáni

 

Študujem žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Píšem aj pre Denník Postoj a externe spolupracujem s Rádiom Lumen, pre ktoré pripravujem spravodajské a publicistické reportáže z okolia Žiliny a Ružomberka.