Ružomberskí futbalisti odštartovali zimnú prípravu

Futbalisti MFK Ružomberok začali 5. januára zimnú prípravu. Foto: Rudolf Maškurica

Fortuna liga pomaly klope na dvere a jej prvoligové tímy začínajú svoje prípravy tradične na začiatku mesiaca január.

Výnimkou nie je ani seniorský tím MFK Ružomberok, ktorý zimnú prípravu odštartoval vo štvrtok 5. januára pod taktovkou trénerov Petra Struhára a Petra Tomka. Prvé kolo Fortuna ligy po zimnej pauze je naplánované 11. februára, kedy si hráči „Ruže“ zmerajú sily na domácom štadióne so Zemplínčanmi.

Ešte pred ostrým štartom jarnej časti súťaže čaká na Ružomberčanov päť prípravných zápasov so slovenskými, ale i kvalitnými zahraničnými celkami. Úvodný zápas zimnej prípravy by mali odohrať ružomberskí futbalisti na umelej tráve v areáli ružomberského štadióna v sobotu 14. januára proti MŠK Považská Bystrica.

Ružomberčania sa chystajú aj na sústredenie do Maďarska. „Začneme v domácich podmienkach, kde sa v prvých dvoch týždňoch chceme zamerať hlavne na rozvoj kondičných schopností našich hráčov. Potom následne by sme mali odcestovať do Maďarska,“ priblížil zimnú prípravu tréner Peter Struhár.

V Maďarsku čakajú na hráčov „Ruže“ kvalitné zápasy s maďarským prvoligistom a účastníkom druhej najvyššej maďarskej súťaže. „Odohráme dva kvalitné zápasy so Zalaegerszegom a Haladásom. Následne sa vrátime domov, kde nás preveria ešte dva poľské tímy,“ povedal k zápasom v prípravnom období tréner Ružomberčanov.

Ruža zaznamenala päť odchodov

Na úvodnom tréningu sa už neobjavili hráči, o ktorých bolo jasné, že do jarných bojov nenastúpia. Martin Regáli prestúpil po tri a pol roku v ružomberských farbách do belgického KV Kortrijk.

Filip Lichý sa vrátil do svojho materského klubu Slovana Bratislava a Adamovi Morongovi skončila v Ružomberku zmluva.

Zápasovú prax a minutáž išli zbierať dvaja mladíci. Jakub Luka odišiel na hosťovanie do druholigového MFK Dolný Kubín a Michal Dopater do českého Prostějova, ktorý je účastníkom druhej najvyššej českej ligy.

Zranení hráči sa vracajú

V rámci minuloročnej jarnej a jesennej časti z kádra zostavy MFK Ružomberok vypadlo viacero opôr. „Jesennú časť to určite ovplyvnilo. Hlavne nám odišlo veľa bodov v podobe zranených Boďu, Kochana, Šefčíka a Domonkosa, ktorí nám tvorili celú výstavbu útoku a Maťo to zakončoval,“ pomenoval hlavný dôvod jesenného streleckého trápenia Struhár.

Šefčík, ktorý prišiel do Ružomberka v lete 2021, trénoval s mužstvom už do decembra. Jeho ťažké zranenie, ktoré si privodil na sústredení v Turecku však potrebovalo takmer ročnú rekonvalescenciu. „Šefčík s Boďom by sa mali už dnes pomaly zapojiť do tréningu. Domonkos začne trénovať s mužstvom do nejakých siedmych až desiatich dní a Kochan ku koncu mesiaca,“ dodal tréner k zraneným hráčom.

Po striebornej sezóne prišlo vytriezvenie

Ruža získala v jesennej časti iba 24 bodov, čo je po výbornej druhej pozícií zo sezóny 2021/2022 veľkým sklamaním. Napriek tomu, že do konca základnej časti chýbajú ešte štyri zápasy, tri miestenky o nadstavbovú skupinu o titul ešte stále nie sú rozdané.

Aj najmenšia chyba v najbližších ligových zápasoch, môže zapríčiniť to, že sa Ružomberok ocitne druhý krát vo svojej histórií v skupine o záchranu. Tréner Áčka však na účasť v skupine o záchranu vôbec nemyslí. „Krátkodobý cieľ je hlavne, aby sme zvládli v domácom prostredí prvý zápas s Michalovcami. Následne aj ďalšie tri zápasy, aby sme boli v prvej šestke. Potom by sme chceli hrať zaujímavý futbal,“ povedal Struhár.

Do prípravy zapojili ružomberskí futbalisti aj viacerých dorastencov, ktorý majú potenciál v tejto alebo nasledujúcich sezónach nastúpiť v ružomberskom seniorskom A-tíme.

Súpiska A mužstva MFK Ružomberok:

Dominik Ťapaj, Tomáš Frühwald, Ivan Krajčírik, Alexander Mojžiš, Ján Maslo, Mário Mrva, Matej Madleňák, Lukáš Fabiš, Matúš Krištof, Alexander Selecký, Matúš Malý, Giuliano Antonio Marek, Oliver Luterán, Jakub Rakyta, Kristóf Domonkos, Samuel Šefčík, Matej Kochan, Adrián Macejko, Adam Tučný, Gabriel Halabrín, Marek Zsigmund, Matúš Matej, Martin Chrien, Viktor Úradník, Kevin Švehla, Tobias Bujňaček, Tomáš Bobček, Štefan Gerec, Martin Boďa, Marko Kelemen.

Program zimnej prípravy:

  1. 1. 2023 o 13:00 MFK Ružomberok – MŠK Považská Bystrica (Ružomberok, UT)
    17. 1. 2023 ZTE FC Zalaegerszeg – MFK Ružomberok (Zalaegerszeg)
    21. 1. 2023 o 13:00 Szombathelyi Haladás – MFK Ružomberok (Szombathely)
    28. 1. 2023 MFK Ružomberok – Zaglebie Sosnowiec (Ružomberok, UT)
    4. 2. 2023 o 14:00MFK Ružomberok – Puszcza Niepolomice (Ružomberok).

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Okrem písania pre RK magazín, trénujem mládež vo futbale v mestskej časti Černová.