Ružomberskú synagógu zdobia diela plné dialógov

Umelkyňa a učiteľka Andrea Mirjanská predstavila obrazy, ktoré sú stelesnením života počas pandémie.

V piatok 2. septembra sa v židovskej synagóge v Ružomberku konala vernisáž výstavy s názvom Dialóg. Autorkou výstavy je Andrea Mirjanská, ktorá odprezentovala svojich 32 diel na jednom mieste. Na dielach pracovala dva roky počas pandémie a tvrdí, že jej maľby sú reakciou na to, čo v tom čase prežívala.

,,Každý jeden obraz hovorí buď o pozitívnom alebo negatívnom pocite. Snažila som sa maľovať hlavne tie pozitívne pocity, no v niektorých nájdete aj smutné či nahnevané,“ priblížila výstavu autorka diel Andrea Mirjanská, učiteľka v Škole umeleckého priemyslu v Ružomberku.

Rozhovor medzi divákom a obrazom

Výstavu v synagóge pomenovala Dialóg, na čo má svoje vysvetlenie. ,,Dialóg je vždy buď rozhovor medzi dvomi ľuďmi, sama so sebou alebo medzi obrazom a divákom. Chcem, aby divák trošku porozmýšľal a hľadal v tom to svoje,“ prezradila autorka.

Andrea nie je nováčikom na výtvarnej scéne. Svoje predchádzajúce práce už vystavovala na rôznych miestach v Ružomberku, v Ludrovej, v Dolnom Kubíne či Bardejove. Napriek tomu, je to vraj prvýkrát, čo jej diela v tak veľkom počte zdobia priestory ružomberskej synagógy.

 ,,Je to asi najviac, čo sa mi doteraz podarilo. Jednak kvôli priestorom v synagóge, ale aj kvôli tomu, že sa mi podarilo vystaviť toľko prác. Tvorila som ich počas pandémie, kedy sme viacerí premýšľali o živote oveľa viac, a tak som si našla čas rozmýšľať takouto formou aj ja.“ priznala výtvarníčka.

Súčasťou vernisáže bolo aj hudobné vystúpenie v podaní Moniky Gazdaricovej, ktorá pôsobí ako učiteľka gitary v Základnej umeleckej školy Ľ. Fullu v Ružomberku.

Monika Gazdaricová spestrila vernisáž výstavy svojím hudobným vystúpením. Foto: Patrícia Kurpašová

V obrazoch dominuje ženskosť

Každé dielo má svoj špecifický názov, ktorý je zahalený rúškom tajomstva. Je úlohou diváka, aby v obraze našiel presne to, čo nájsť potrebuje.

Pri dlhšom skúmaní obrazov uvidíte ženské línie či fragmenty figúry sprevádzané textami. ,,Všade dominuje ženská figúra, silueta. Celé je to o telesnej ženskej kráse,“ povedala Andrea, ktorá pri tvorení obrazov zvolila skôr svetlé a jemné farby. ,,Je to farebnosť, ktorá hovorí o mne, že toto som ja,“ vysvetlila autorka.

Výstavu si môžete pozrieť každú septembrovú stredu a piatok od 14:00 do 17:00 hod. Poslednýkrát je možné nahliadnuť na vystavené obrazy 30. septembra. Cena vstupu je 0,50 €.

Fotogaléria

Foto: Patrícia Kurpašová

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Mám vyštudovanú masmediálnu komunikáciu. Počas školy som pôsobila ako moderátorka v lokálnom rádiu, kde som mala svoju reláciu. Okrem rozprávania do mikrofónu a písania príbehov, rada pomáham aj "handmade" výrobcom so sociálnymi sieťami a prezentáciou na internete. V RK Magazíne pracujem ako redaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk. Milujem dobrodružné cestovanie, prechádzky v prírode, varenie a dobrú knihu pri káve.