Vernisáž výstavy poľských autorov Just mgFoto (myślenické Združenie fotografickej skupiny) v spolupráci s Fotoklubom RK 1924 sa uskutočnila v piatok 3. marca v sídelnej budove Liptovského múzea v Ružomberku.
,,Sme veľmi radi, že mnoho našich aktivít od 60-tych rokov je spojených práve s fotografickými výstavami. Taktiež sa tešíme z toho, že Fotoklub RK 1924, ktorý budúci rok oslávi neuveriteľných sto rokov, má medzinárodné presahy,“ privítal domácich i zahraničných návštevníkov Michal Kovačic, riaditeľ Liptovského múzea.
Svojou prítomnosťou podujatie podporili aj emeritný riaditeľ Liptovského múzea Ladislav Cserei, viceprimátor Robert Kolár, Mária Vašicová – metodička Liptovského kultúrneho strediska, Milan Veliký – zástupca medzinárodnej organizácie FIAP pre Slovensko, ale aj zástupcovia fotoklubov z Oravy, Popradu, Košíc či Nového Jičína.
Fotografie sú rôznorodé, pretože sa odlišujeme
Najnovšia výstava sa nachádza na prvom poschodí historickej budovy a prezentuje tvorbu 21 fotografov z poľského mestečka Myślenice. Na 131 fotografiách badať ich zmýšľanie, nazeranie na svet, cit, emócie, ale aj túžbu, ktorú autori vyjadrili cez fotoaparát.
,,Sme veľmi radi, že sme dostali pozvanie od Fotoklubu RK 1924 vystavovať naše fotografie v Liptovskom múzeu v Ružomberku. 21 členov mgFoto prezentuje svoju tvorbu, ktorá ukazuje každého osobitný pohľad na svet, citlivosť a vnímanie problémov. Fotografie sú rôznorodé, pretože sa odlišujeme. Tento priestor sme zaplnili samými sebou, budeme radi, ak nás spoznáte aj vy,“ predstavila výstavu Aneta Mudyna, zástupkyňa predsedníčky Fotoklubu mgFoto.
Paleta fotografií je pestrá. Nájdete tam prírodné motívy zachytené v Poľsku, vo Francúzsku či Spojených štátoch amerických. Spoznáte pestrofarebné vtáky, čarovné uličky, tichý les, ľudské emócie, sakrálnu aj historickú architektúru či abstraktné fotografie.
Farebná reportáž v ringu
Okrem iného, zaujala nás aj tvorba fotografky Natalie Raba, ktorá zobrazuje niekoľkých boxerov v ringu počas zápasu. Napriek tomu, že fotografka má slabosť pre čiernobielu fotografiu, na ružomberskú výstavu zvolila práve farebnú kombináciu.
Natalia Raba sa fotografovaniu venuje profesionálne už 15 rokov a vo voľnom čase rada fotí emócie, ktoré nachádza v ľuďoch a v jedle. ,,Rada fotím, je to moja práca, ktorú vykonávam v Myśleniciach. Fotím pre primátora mesta, preto navštevujem rôzne akcie. Najradšej zachytávam ľudské emócie, nedávno som však objavila vášeň vo fotení jedla, v ktorom taktiež vidím emócie. Keď fotím jedlo, som okamžite hladná. Pustím si k tomu dobrú hudbu a moje emócie sálajú priestorom,“ zasnívala sa fotografka Natalia, ktorá tu vystavuje šesť autorských fotografií.
Svojím výberom sa chcela odlíšiť od ostatných a zároveň chcela odprezentovať svoju farebnú tvorbu. ,,Tieto fotografie som si vybrala najmä kvôli tomu, aby som sa odlíšila. Nechcela som vystavovať vtáky, kvety či prírodu, preto som sa rozhodla pre box. Som hrdá na to, že som sa takto rozhodla,“ povedala s úsmevom Natalia, ktorá fotí už 20 rokov. Svoj prvý fotoaparát dostala do rúk ako dvanásťročná a ostal jej dodnes.
Premyslená hra s priestorom
Srdcom výstavy v Liptovskom múzeu je Aneta Mudyna, ktorá je „pravá ruka“ predsedníčky Fotoklubu mgFoto Myślenice Grazyny Gubala. Jej úlohou bolo pripraviť plán výstavy – kde a ako budú fotografie návštevníci vidieť. V hlave mala jasný plán, ktorý sa jej podaril zrealizovať.
,,Chcela som, aby výstavu Just mgFoto otvárali umelecké a farebné fotografie od fotografa Mariusza Wegrzyna. Následne som zvolila klasické čiernobiele fotografie, ale aj umelecké fotografie od autora Stanislawa Jawora, ktorého tvorba je abstraktná,“ začala Aneta opisovať výstavu, ktorá ju vizuálne navrhovala ešte v Poľsku.
,,Potom sa otočíte doprava a opäť uvidíte umeleckú tvorbu Stanislawa Jawora. Nasledujú portréty postihnutých ľudí, s ktorými autor Pawel Stožek strávil niekoľko týždňov a potom ich nafotil, ale aj historické portréty od autorky Grazyna Gubala, no nechýbajú taktiež portréty známych ružomberských fotografov od autora Mareka Gubala. Nasleduje sakrálna časť fotografií od autora Artura Brocki, ktorý rád fotí mystické miesta ako kalvária, chrám či kostol,“ pokračovala Aneta v opise umiestnenia fotografií.
,,V druhej časti výstavy sú odlišné fotografie. Nájdete tam prevažne vtáky, stromy, architektúru či prírodu. Príkladom je aj autorka Ewa Szymanska, ktorá kvôli chorobe nemohla cestovať, a tak fotila prírodu okolo svojho domu. Tam aj zistila, že tam patrí a to je jej inšpiratívne miesto na fotenie,“ predstavila Aneta ďalších autorov.
Každý doniesol kúsok seba
Súčasťou výstavy je aj fotograf Marek Kosiba, ktorého tvorba je najväčšia, pretože je vystavená na veľkoformátových fotografiách zobrazujúce sídlo NASA (National Aeronautics and Space Administration – Národný úrad pre letectvo a vesmír) a kaňon, ktoré nafotil v Spojených štátoch amerických.
Krzysztof Kwiatkowski nafotil sériu fotografií na analógový fotoaparát, ktorý zobrazuje staré autá na šrotovisku. Leonia Dohojda vytvorila sériu čiernobielych fotografií, ktoré sú odlišné, no zároveň majú niečo spoločné.
Šesť fotografií vystavila aj Aneta. Tá zvolila špeciálny aparát bez filtra. Hrala sa s infračervenou farbou, ktorá vo fotografiách vytvorila odtiene modrej farby a navzájom sa prepájajú.
Dlhoročná medzinárodná spolupráca
S poľskými autormi z Fotoklubu mgFoto má Fotoklub RK 1924 viac ako desať rokov dobré vzťahy a spoločne navštevujú rôzne akcie. Na podujatí bolo jasne badať, že si spolu rozumejú a navzájom sa rešpektujú.
,,Spolupráca s poľskými fotografmi je prínosom nielen pre náš fotoklub, ale aj pre naše mesto Ružomberok. Tie vzťahy, čo vzniknú, pokračujú ďalej aj tak, že sem prídu na dovolenku, zavolajú svoju rodinu, vedia, kde sa majú ubytovať či najesť, poznajú to tu,“ povedal Štefan Ižo, predseda ružomberského Fotoklubu RK 1924 a organizátor výstavy.
Poľskí autori si vopred pripravili návrh výstavy, umiestnenie fotografií aj s popisom. ,,Sami si pripravili celú výstavu, dokonca som im poslal plán múzea, aké sú panely, kde budú umiestnené, aby videli, v akom priestore budú vystavovať,“ opísal Š. Ižo proces prípravy výstavy.
,,Pani Aneta to zobrala vážne, prišiel mi od nej mail s kompletne nafoteným plánom, kde majú byť ktoré fotografie umiestnené. Museli sme to nainštalovať tak, ako si to oni predstavovali,“ povedal s úsmevom organizátor výstavy, ktorý sa potešil iniciatívnemu prístupu.
Na podujatí panovala skvelá nálada, priestory múzea takmer „praskali vo švíkoch“. Svoju výstavu prišlo do Liptovského múzea odprezentovať všetkých 21 vystavujúcich autorov, dokonca trinásť z nich ostalo v Ružomberku aj na noc. Na druhý deň si spoločne urobili výlet po okolí a domov si odniesli fotografie nášho regiónu Liptov.
Aktuálna výstava je sprístupnená do 29. marca 2023.
Fotogaléria
Foto: Patrícia Kurpašová
Podporte kvalitný nezávislý obsah
Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.