Ružomberský jarmok tento rok nebude. Festivaly v okolitých obciach presunuli na september

Iné Kafe, Para, Mafia Corner či Vec. Obmedzenia v súvislosti s koronavírusom prišli v čase, keď mali organizátori pevne stanovený program. Či umelci prídu aj v náhradnom termíne, nie je isté.

Začiatkom júna by do ulíc vytiahol tisícky ľudí tradičný ružomberský jarmok. Tohtoročný je definitívne zrušený, radnica nad presunutím na neskorší termín alebo inou alternatívou neuvažuje.

„Dôvod je skôr pragmatický. V čase výpadku príjmov sa mesto musí viac zaujímať o získanie chýbajúcich financií v mestskej pokladnici,“ vysvetľuje hovorca mesta Viktor Mydlo.

Jarmok stojí mesto približne 50-tisíc eur. Ušetrené peniaze majú pomôcť mestskej kase ovplyvnenej pandémiou. „Účel je jediný – snaha o zlepšenie finančného zdravia mesta a zjemnenie negatívneho dopadu ochorenia Covid-19 na rozpočet. Kam konkrétne financie poputujú, sa momentálne nedá povedať,“ povedal Mydlo.

Opatrenia prijaté proti šíreniu koronavírusu, vrátane zákazu zhromažďovania sa, zastihli mesto vo fáze, kedy už bola väčšina umelcov dohodnutá. Či vystúpia budúci rok, nie je isté. Mesto, KDAH aj interpreti čakajú na vývoj situácie. Ak sa nevráti nová vlna nákazy, začnú prípravy nového jarmoku, približuje postup hovorca.

Lisková sa bude zabávať. Zrejme v septembri

Zmenám sa nevyhla ani akcia Lisková sa zabáva, naplánovaná na 11. júl. Uskutoční sa, ale v inom termíne.

„Aj keď je pravdepodobné, že v čase plánovaného termínu by už opatrenia mohli dovoľovať organizáciu spoločenských podujatí, rozhodli sme sa posunúť termín podujatia na nový dátum, 5. septembra 2020,“  povedala Simona Jánošová, poslankyňa obecného zastupiteľstva a predsedníčka komisie kultúry a športu, ktorá spolu s agentúrou MN, občianskym združením Ľudia pre obec akciu organizuje. Dodala, že v letných mesiacoch by už malo byť jasné, ako sa pandémia bude vyvíjať a v akom štádiu budú akcie povoľovať.

Na pôvodný dátum pripravili program so zvučnými menami. K headlinerom patrila skupina Iné Kafe, ktorá mala odohrať koncert k 25. výročiu svojho založenia. Prísť mali aj Mafia Corner, Ščamba, Sokoly, WARK, SCREEN a ďalší domáci interpreti.

V prípravách pokračujú aj naďalej. Už dnes je podľa Jánošovej jasné, že akciu nepripravia v rozsahu, v akom plánovali pred vznikom pandémie. Podujatie je totiž viazané hlavne na finančnú podporu podnikateľských subjektov. “Ale stále garantujeme deň plný dobrej zábavy a dobrého jedla a pitia. Všetci si to po týchto náročných mesiacoch v obmedzených podmienkach zaslúžime,“ dodala s tým, že o konečnom programe budú verejnosť včas informovať.

Presunuli tiež záhradný festival  

V Partizánskej Ľupči usporiadali tretí ročník open-air festivalu Sound Garden. Časomiera na oficiálnej stránke ešte donedávna odrátavala dni, hodiny, minúty a sekundy do 13. júna, kedy mali vo vyše 300-ročnej záhrade vystúpiť skupina Para, Malalata, Medial Banana, Vec či Ultrazvuk.

Napokon ostáva vyše 100 dní. Organizátori festival presunuli na 5. september. „Veríme, že vtedy bude situácia bezpečnejšia a jednoduchšia pre nás všetkých. Či budú môcť prísť všetci avizovaní vystupujúci, zisťujeme,“ uviedli na facebookovej stránke organizátori, ktorí čakali do polovice mája, či budú môcť podujatie usporiadať v riadnom termíne. Kúpené vstupenky ostávajú v platnosti.

V susednej Likavke zvykli organizovať Hudobné leto v Likavke. Tento rok s ňou obec nerátala, niečo predsa len chystajú. „Jediné, čo obec zorganizuje, bude podujatie pre deti s rodinami, možno i s dajakým lokálnym hudobným hosťom, ako poďakovanie za pomoc v boji s koronavírusom, keď sa zrušia všetky obmedzenia s ním spojené,“ povedal starosta obce Marián Javorka. Presný termín ešte nekonkretizoval, najneskôr však v septembri.

Titulná fotografia: záber z podujatia Hudobné leto v Likavke. Zdroj: archív redakcie

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.