Ružomberský jarmok sa blíži. Na čo sa môžete tento rok tešiť?

Ilustračná foto. Zdroj: Jaroslav Moravčík
Jarmok v Ružomberku je oslavou tradície, remesiel a kultúry, ktorá priťahuje návštevníkov zo širokého okolia. Jednou z dôležitých súčastí tohto podujatia je aj detská zóna, kde sa najmenší účastníci môžu ponoriť do sveta zábavy a hier.

V piatok 31. mája budú na Ružomberskom jarmoku otvorené tvorivé dielne, ktoré pre deti pripravili základné školy z Ružomberka – ZŠ sv. Vincenta, ZŠ Zarevúca, ZŠ Sládkovičova a ZŠ Černová, súkromné základné umelecké školy Jánoš a Dotyk, ZUŠ Ľ. Fullu, Centrum voľného času Elán a Mestská knižnica Ružomberok. Dielne začnú na pravé poludnie a skončia o 18:00 h.

„Spomedzi aktivít sa deti môžu tešiť na maľovanie na tvár, výrobu zvieratiek, lapačov snov či bižutérie. Vyskúšať si budú môcť aj techniku plstenia. Odporúčame sa zastaviť aj pri ukážkach prvej pomoci,“ spresnila Lucia Stanová, referentka pre komunitný rozvoj a kultúru na Mestskom úrade v Ružomberku.

Do detskej zóny neodmysliteľne patria skákacie hrady, ktoré ponúkajú bezpečné a zábavné prostredie na vybláznenie sa. Okrem nich môžu deti skúsiť svoje zručnosti na rôznych interaktívnych stanovištiach, ktoré sú pripravené počas piatkového popoludnia hneď vedľa stanov s tvorivými dielničkami.

Sobota v znamení MDD

Sobota 1. júna sa bude niesť na vlne Medzinárodného dňa detí, počas ktorého budú od 10:00 h pripravené ďalšie zaujímavé aktivity. V sekcii tvorivých dielní základných škôl sv. Vincenta, ZŠ Sládkovičova a CVČ Elán pribudne envirovýchova Národného parku Veľká Fatra, počas ktorej sa budú venovať chráneným živočíchom. Aktivita je spojená s výrobou a so zaujímavými hrami.

„Vďaka spolupráci mesta Ružomberok s Miestnou akčnou skupinou MAS Dolný Liptov sme do tvorivej zóny pozvali niekoľko lokálnych remeselníčok, ktoré nielen ukážu, ale aj naučia svoje remeslo všetkých, ktorí o to budú mať záujem,“ uviedla Lucia Stanová s tým, že k sobotňajšej dobrej atmosfére pribudne aj maskot.

Návštevníkov jarmoku potešia aj operenci, ktorí budú k dispozícii počas celého dňa, vďaka nadšencom zo sokoliarskej skupiny OZ Biatec, ktorí sa tejto práci venujú od roku 2010. Pre zaujímavosť, sokoliarstvo sa stalo už ôsmim prvkom, ktorý má Slovensko zapísaný na zozname UNESCO.

Bohatý program

V rámci komunitnej spolupráce mesto na Ružomberský jarmok pozvalo aj pracovníkov z Liptovského múzea, ktorí predstavia ďalšie zaujímavé remeslo – povrazníctvo. Vďaka veľkému záujmu oslovilo mesto aj tento rok OZ Astronómia pre všetkých, ktoré v sobotu príde s mobilným planetáriom. Vstupy budú od 15:00 do 18:00 h. Jednotlivé vzdelávacie okruhy sa budú meniť v 15-20 minútových intervaloch.

Mesto dáva do pozornosti aj lokálne OZ Dom aktivít Hybaj s workshopmi muzikoterapie a pohybových aktivít, ktoré budú prebiehať v ich priestoroch za Penziónom Zuzana počas piatku aj soboty. Dievčatá sa budú prezentovať v stánku hneď vedľa penziónu, aby ich záujemcovia ľahšie našli. Ponúknu nielen informácie o ich činnosti, ale aj zoznam s časovým harmonogramom ukážok.

Iné Kafe či Old School Brothers. Ružomberský jarmok opätovne ponúkne bohatý program

Zdroj: ruzomberok.sk

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.