Ružomberský okres získal žolíka, zdravotníctvo v kraji je ale pred kolapsom  

Župa aj zdravotníci vyzývajú obyvateľov k očkovaniu. V krajských nemocniciach už nie sú voľné lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou. Nútení sú presúvať aj plánované operácie.

K dnešnému dňu sa v ružomberskom okrese zaočkovalo 65,5 percent obyvateľov nad 50 rokov. Ružomberok tak získal žolíka, ktorý mu umožňuje polepšiť si v covid automate o jednu farbu.

Obyvatelia dolného Liptova by mali zažívať nanajvýš opatrenia bordovej fázy. V nej sa nachádza aj aktuálne, hneď po týždni, čo bol zaradený do najprísnejšej čiernej farby.

Návrat do menej rizikového stupňa Ružomberku zaručili klesajúci počet prípadov ako aj tesné priblíženie sa k potrebnej hranici zaočkovanosti.

Znova bordový Ružomberok: okresu pomohli klesajúci počet prípadov a zaočkovanosť

Nemocnice v kraji sú pred kolapsom

V rámci žilinského kraja je však situácia viac než kritická. Krajské nemocnice aktuálne presiahli všetky svoje reprofilizované kapacity.

„Už teraz môžeme povedať, že v poskytovaní zdravotnej starostlivosti fungujú v núdzovom režime, aj keď núdzový stav nie je vyhlásený,“ uvádza sa vo výzve pre obyvateľov, ktorú zverejnil kraj spolu s tunajšími zdravotníkmi.

Covidové lôžka sú obsadené na 80 percent, aktuálne v nemocniciach leží 335 pozitívnych pacientov. Lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou sú naplnené na 100 percent. Prístroje dýchajú za 42 pacientov.

„Už dva týždne presúvame kriticky chorých pacientov do iných krajov Slovenska, ktoré ešte svoje kapacity neprekročili, za čo im z tohto miesta chceme poďakovať za súčinnosť. Čím ďalej, tým viac sú však prevozy obťažnejšie, lebo kapacity sa extrémne rýchlo plnia a stav v nemocniciach sa každou hodinou mení,“ píšu ďalej vo výzve.

Zvyšuje sa tiež počet nakazených zdravotníckych pracovníkov, ktorí sa starali o kriticky chorých covid pacientov. Aktuálne ich je v kraji približne 100. „Nakoľko nie je vôľa vyhlásiť núdzový stav ani na základe naliehavej pandemickej situácie v jednotlivých lokalitách regiónov, výkon regionálnych pandemických opatrení a manažovanie  práce v nemocniciach a ostatných zdravotníckych zariadeniach  sa stáva viac než problematické.“

Obsadenosť lôžok v kraji. Zdroj: Žilinský samosprávny kraj

Župa hovorí, že sa snaží udržať zdravotníctvo pri živote. Dostupnosťou očkovania, možnosťou a dostupnosťou testovania, vytvorením dostatočného počtu lôžok.

„No zároveň dáva verejnosti na známosť, že aktuálne je stav v zdravotníctve pred kolapsom a bude závisieť len na ochote a vôli zdravotníckych zamestnancov, ale aj obyvateľov, či tento stav bude ešte zvrátiteľný,“ dopĺňa.

Očkovacích termínov dostatok, záujem nízky

Zaočkovanosť v kraji dosiahla úroveň 44 percent. Tento stav však podľa župy a zdravotníkov nie je dostatočný, čo sa odráža aj v kritickom počte hospitalizácii v nemocniciach. Možností je pritom dostatok. Obyvatelia ich však nevyužívajú.

„Zdôrazňujeme, že kapacity, ktoré sú pripravené na vakcináciu, sú dlhodobo stabilné, no nevyužité, v centrách po regiónoch vieme poskytnúť týždenne viac než 8500 dávok, reálne však využívame necelú štvrtinu dostupných termínov.“

Kraj zriadil veľkokapacitné očkovacie centrum, v nemocniciach a poliklinikách v regióne vytvorili vakcinačné miesta, výjazdová vakcinačná linka VakciZuzka očkovala dosiaľ vo viac tretine všetkých samospráv v kraji.

Zaočkovanosť v kraji je na úrovni 44 percent. Zdravotníci aj so župou vyzývajú k vakcinácii, len za posledné tri dni zomrelo na covid 20 ľudí. Zdroj: Juraj Brezáni

„Touto cestou preto vyzývame obyvateľstvo Žilinského kraja k zodpovednosti voči sebe, svojim blízkym, svojmu okoliu, aby sa snažili pochopiť vážnosť situácie a pre zachovanie zdravia seba a svojich najbližších robili také rozhodnutia, ktoré budú znižovať riziko ochorenia COVID 19 a súčasne iných ochorení, pre ktoré by ich stav vyžadoval hospitalizáciu v nemocniciach a tak predchádzali následným úmrtiam,“ pokračujú autori výzvy, ktorí sa ňou obracajú najmä na starších obyvateľov.

„Nepodceňujte situáciu, využite možnosť ochrany. Slovensko, ale i Žilinský región sa vybral cestou premorenia, čo si vyžiada mnoho ľudských životov. Vakcináciou máme stále šancu odvrátiť veľkú časť týchto úmrtí, a pomôcť v tom, aby sme mohli robiť v nemocniciach opäť aj bielu medicínu. Myslime na tých, ktorých zákroky sa opäť odkladajú z dôvodu vážnej situácie. Myslime na vyčerpaných zdravotníkov, ktorých sily sú na hrane fyzických a psychických možností, myslime na to, že  len za posledných 72 hodín sme v našom kraji zaznamenali 20 ďalších zbytočných úmrtí. Nabudúce to môže byť niekto z vašej rodiny.“

Konzílium žiadalo sprísnenie opatrení

Ešte v piatok predstavilo konzílium odborníkov návrh sprísnenia opatrení. Reagovali tak na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu a prudký nárast pozitívnych.

Odborníci napr. požadovali zákaz vychádzania pre neočkovaných v čiernych okresoch, obmedzenie prevádzok do 22-hodiny v čiernych a bordových či zavedenie covid pasov do zamestnania v režime OTP. Zamestnávatelia od červených okresov by mali mať podľa expertov možnosť pozrieť si, či sú ich zamestnanci očkovaní, testovaní či po prekonaní covidu.

Obmedzenie pohybu figuruje aj v aktuálnom covid automate, v praxi však nefunguje. Na to, aby mohol začať platiť, by musel byť vyhlásený núdzový stav. K lokálnemu lockdownu sa prikláňalo aj ministerstvo zdravotníctva.

Konzílium odborníkov navrhlo sprísnenie opatrení. Návrhy predložil aj premiér Eduard Heger, oproti požadovaným sú miernejšie. Nerátajú s lokálnym lockdownom a v čiernych okresoch povoľujú očkovaným návštevu prevádzok a hotelov. Zdroj: redakcia

Zmenu opatrení avizoval na svojom profile aj premiér Eduard Heger (OľANO). Návrhy sú však miernejšie, než odporučilo konzílium. Na koaličnej rade sa podľa Hegera zhodli, aby očkovaní a tí, čo prekonali covid, mohli v čiernych okresoch navštevovať reštaurácie aj ubytovacie zariadenia. „Všetko však za pravidelných kontrol dodržiavania opatrení,“ oznámil premiér, podľa ktorého informácie o prebiehu kontrol a výške sankcií priblížia po rokovaní vlády.

Hlasovať budú o viacerých bodoch: možnosti zamestnávateľov vyžadovať od svojich zamestnancov covid pas, nových oprávneniach pre políciu a Úrad verejného zdravotníctva, a to udeliť na mieste blokovú pokutu či uzatvoriť podnik, zvýšenie sankcie za sfalšovanie covid pasu na tisíc eur, či o návrhu dať pandemickú PN na úroveň štandardnej.

Preberať by mali aj povinnosť prevádzkovateľov a organizátorov hromadných podujatí nepustiť do priestorov osoby, ktoré sa odmietnu preukázať covid pasom a dokladom totožnosti. Pri porušeniach opatrení budú mať právo takýchto ľudí z priestoru vykázať.

Nezaočkovaní zamestnanci prevádzok v čiernych okresoch, ktorí neprekonali covid, budú môcť byť podľa Hegerovho návrhu testovaní, avšak na náklady zamestnávateľa minimálne dvakrát do týždňa. Povinné očkovanie pre vybrané skupiny zatiaľ nezavedú.

V návrhoch opatrení v Hegerovom statuse zmienka o lokálnom lockdowne nie je. Zmeny však môžu nastať. „Toto sú opatrenia, ktoré sa momentálne schválili, či pribudnú ďalšie, záleží od viacerých okolností, najmä od epidemickej situácie,“ uvádza hovorkyňa Ľubica Janíková pre Denník N.

Titulná fotografia: záber covidového lôžka v žilinskej nemocnici. Autor: Michal Burza

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.