Znova bordový Ružomberok: okresu pomohli klesajúci počet prípadov a zaočkovanosť

Žolíka v pravom zmysle slova si ružomberský okres neuplatnil. Potrebnú 65-percetnú zaočkovanosť obyvateľov nad 50 rokov neprekročil, je však blízko hranice. 

Epidemiologická situácia sa na Slovensku naďalej zhoršuje, od budúceho týždňa bude čierna temer polovica okresov.

V záplave tmavej bude v kraji svietiť ružomberský okres. Po týždni v čiernej sa opäť vráti do bordovej farby.

Predpokladalo sa, že zaradenie do menej rizikového stupňa umožnil okresu tzv. žolík. Teda viac ako 65-percentná zaočkovanosť ľudí nad 50 rokov, vďaka čomu si dokáže okres polepšiť o jednu farbu.

Túto hranicu Ružomberok ešte neprekročil. Ale je veľmi blízko. V kombinácii s ďalším faktormi mu to stačilo na návrat do bordovej farby.

Počet pozitívnych klesol

Farba okresu závisí od troch hlavných ukazovateľov: incidencie (počet prípadov na 100-tisíc obyvateľov), zaočkovanosti a komplexného zhodnotenia epidemiologickej situácie regionálnymi hygienikmi.

Tí môžu pri posudzovaní rizikovosti okresu brať do úvahy napr. aj podiel pozitívnych testov, šírenie vírusu v populácii, charakter ohnísk, nemocničné kapacity a kapacity JIS/OAIM či percento úspešne sledovaných kontaktov.

Od méty zaočkovanosti delilo Ružomberok vyše percento, zároveň tu za posledný týždeň poklesol počet pozitívnych prípadov. A to bola vstupenka do lepšej farby covid automatu.

„Okres Ružomberok bude na základe výpočtov a štatistík krízového štábu (zasadnutie vlády v stredu poobede) preradený do bordovej farby, lebo miera zaočkovanosti vekovej skupiny nad 50 rokov sa blíži k 65 percent, t.č. 63,9 percent a 7-dňová incidencia má za posledný kalendárny týždeň klesajúcu tendenciu,“ uviedol pre RK Magazín zástupca regionálnej hygieničky Ivan Hudák.

Štatistiky pre naše noviny ešte spresnil prednosta Okresného úradu Ružomberok Emil Maretta. K prekročeniu potrebnej hranice chýba 159 zaočkovaných. Zaočkovanosť kritickej populácie predstavuje podľa najnovších dát 64,2 percent.

Za uplynulých 7 dní pribudlo v okrese 156 pozitívnych na ochorenie Covid-19, v prepočte na 100-tisíc obyvateľov ide o 224 prípadov (incidencia). Pre porovnanie, týždeň predtým testy zachytili 198 infikovaných (incidencia 272).

V druhom stupni ohrozenia bude v kraji Ružomberok spolu s Dolným Kubínom a Žilinou. Zdroj: koronagov.sk

V zaočkovanosti okresu vedie Likavka a Potok

Plne očkovaných je v okrese Ružomberok 46,7 percent obyvateľov. Aspoň jednu dávku má za sebou 48,8 percent. Vyplýva to z Inštitútu zdravotných analýz patriaceho pod ministerstvo zdravotníctva.

V kompletnej zaočkovanosti v okrese vedie Likavka. Tá dosiahla 52,51 percent očkovaných obyvateľov (údaje sú aktuálne k 29. októbru). Nasleduje obec Potok s 50 percentami a Liptovská Teplá, kde sa nechalo zaočkovať 49,45 percent občanov. Pred Ružomberkom (49,03 percent) sú ešte Liptovské Sliače (49,22 percent).

Najnižšie hodnoty v okrese majú Stankovany (34,61), Liptovský Michal (34,84) a Bešeňová (35,75).

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.